Независимото дете
Едно от нещата, които всички родители искаме да постигнем с децата си, е да ги направим независими и мотивирани, използващи подкрепата на мама и тате само, когато наистина се нуждаят от нея. Истината е, че ние можем да възпитаме здравословна доза независимост у децата си, която би била важна част от емоционално израстване. Децата започват да я търсят на възраст около две годинки и постигането й, им харесва все повече. Това е възрастта, в която ние трябва да започнем да ги окуражаваме в малките избори и решения, които вземат.
Децата са уникални и такъв е стремежът им към независимост. Той зависи пряко от техните умения, възраст и варира във всяка една ситуация. Те могат да бъдат мотивирани в различна степен в различните ситуации, в които изпадат.
Най-често срещаният капан, в който попадаме ние родителите, е този на „правенето на всичко вместо децата“, защото често бързаме, нямаме време да изчакваме, защото не помисляме, че може би децата ни могат да се справят сами също толкова добре. Въпреки, че първоначално може да отнеме повече време на децата да добият рутина в някои действия и задачи, подходящи за тяхната възраст, резултатът от самостоятелната победа винаги им носи огромни дози самоувереност и удовлетворение.
Как да насърчим здравословна независимост?
Позволете на децата си да вземат сами решение измежду няколко възможности, които вие им предоставяте (които са еднакво добри и възможни за изпълнение). Например, позволете на детето си само да избере с кои дрехи да се облече днес (като всеки един вариант да е подходящ за деня, случая и сезона). Позволете им да грешат и не ги укорявайте, ако го правят (за да се чувстват уверени да опитат пак следващия път). Подкрепяйте ги по пътя към правилните решения – обяснявайте и напътствайте. Те сами ще научат повече от грешките си.
Включете децата в домакинските задължения, като почистване с прахосмукачка, избърсване на праха, оправянето на леглата…
Направете таблица със задълженията на всеки във семейството според възрастта и възможностите му. Нека децата виждат черно на бяло какво са свършили за семейството.
Покажете на децата си, че техните мисли и идеи са весели, различни, смешни и интересни. Питайте ги за мнението им по различни теми, които ги засягат (къде да отидем на разходка, с колелетата или с колата да излезем, как да прекараме вечерта…).
Уважавайте решенията на детето си, когато това е възможно.
Помогнете на детето си да разбере ефекта от изборите, които е направило.
Възпитавайте способности за вземане на решения у децата си – окуражавайте ги да мислят за това какво биха могли да направят, за да разрешат проблем. Не им давайте готови решения.
Давайте кураж на детето си в трудни ситуации.
Окуражавайте ги всеки път, когато искат да направят нещо сами, без значение, че вие вече знаете какъв ще е резултата.
Давайте им играчки, подходящи за тяхната възраст, за да могат да се научат да си играят сами за кратки периоди от време.
Помогнете им да се научат да поемат отговорност за техните задължения като прибиране на играчките, миене на ръцете, преобличане и др.
Научете по-големите деца да използват часовник и да съумяват да изпълняват задачите си за определен период от време. Например им позволявайте да играят със съседското дете, но ако се върнат вкъщи до определен час.
Помогнете на детето да се научи да си поставя реални цели и да ги постига.
Още по темата за възпитанието:
Помогнете на своето дете да стане по-самостоятелно
Текстът на тази статия е преведен от www.kidscount.com.au
6,992 преглеждания