Когато детето хапе…
Представете си следната ситуация: наслаждавате се на хубавото време в парка, докато малкото ви детенце е на детската площадка и си играе с останалите дечица. Вие си говорите с другите майки, всичко е прекрасно и… се чува писък! Поглеждате към детския кът, за да видите, че детето ви е забило зъби в ръчичката на приятелчето си, което в този момент вече е добило мораво-червен цвят и не може да си поеме дъх от болката, и ужаса на внезапното нападение.
Случва ли ви се често да спасявате останалите деца от челюстите на своето? Или обратното – да превързвате ръчичките на детето си от ухапванията на другите? Тази статия има за цел да разясни причините децата да хапят и да ви даде съвети как да преодолеете това неприемливо поведение.
Хапането е нормална част от детската изява в ранните години от детството. Децата хапят поради различни причини – от никнене на зъбките до любопитство да разбере каква реакция ще предизвика това действие.
Във възрастта между 1 и 3 г. обикновено децата хапят заради никненето на зъбките. Ако това е причината, тя скоро ще отмине и децата ви скоро ще престанат да бъдат заплаха за останалите членове на семейството. Вие със сигурност, обаче, бихте искали да му покажете, че хапането не е добра идея. За щастие, има много начини да обясните това дори на много малко дете.
Защо децата хапят
Поради много причини и повечето не са толкова злонамерени, колкото си представяме. Ето някои от тях:
• Болят ги венците. Когато бебетата хапят, то е заради никненето на зъбките. Правят го просто, за да облекчат болката в подутите и чувствителни венци.
• Децата изучават света. Всяко малко дете използва устата си като основен инструмент, за да изследва света. Точно както ние използваме ръцете си. Почти всяко нещо, което попадне пред очите или в ръцете им, попада в крайна сметка в устата им. На този етап те не са способни да се спрат от този толкова интересен за тях процес на изучаване на различните материи, предмети, текстури, вкусове… Всичко е ново и страшно атрактивно за тях, а хапането им дава информация за всяко едно нещо, което открият.
• Очакват реакция. Част от изследователската им дейност включва любопитство към реакцията на околната среда. Децата просто експериментират, за да видят каква реакция ще предизвикат. Те биха ухапали другарче, за да видят и изследват цялата му реакция – от болката, до изкрещяването, последващия рев и успокояване от майка му – всичко това е много интересно за детето и му дава ценна информация за света.
• Имат нужда от внимание. По-големите деца хапят много често, като това е един от многото им начини да получат внимание. Когато детето се почувства игнорирано, нарушаването на дисциплината е един от начините да ви накара да го забележите, дори знаейки, че вашата реакция ще е негативна.
• Объркани са. Хапането е като удрянето – малките деца са неопитни и не винаги успяват да изразят емоциите си адекватно и чрез думи. Ето защо го правят с физически прийоми – хапят, удрят, блъскат, скубят. За детето ви хапенето е начин да си върнат отнетата играчка, да покажат, че не са доволни или да покажат на друго дете, че искат да бъдат оставени насаме.
Подобни статии:
Как да насърчим детето да чете повече?
Защо скуката е полезна за децата?
Как да спрем хапането:
Действайте превантивно, така че децата да не достигат до идеята за хапане.
• Ако на бебето ви му никнат зъбки, се стремете винаги да имат охлаждаща играчка или чесалка за венци. Когато видите, че усеща дискомфорт, му предложете играчка, за да не пострада нечия ръка.
• Избягвайте ситуации, в които детето ви се изнервя до толкова, че започва да хапе. Осигурете му правилен режим с достатъчно сън и храна, за да не се напряга и изморява, което може да го изнерви и да го накара да се държи зле. Винаги носете шише с вода и нещо леко за хапване, което да му предложите, когато видите, че прегладнява или се чувства изморено.
• Когато детето ви порасне достатъчно, му помогнете да използва думи („Не ти се сърдя“, „Това е моята играчка“) вместо да хапе. Другите начини да покаже, че не се чувства добре, е като гушка плюшената си играчка или да удря възглавницата. В някои случаи помага, ако прекратите заниманието му или му покажете с какво друго да се занимава. Тогава спирате нарастващото раздразнение и последващото лошо поведение.
• Отделяйте време на детето си – всеки ден. Планирайте време, в което сте само с него, за да се почувства сигурно и спокойно и да не достига до идеята да привлече вниманието ви, като ухапе по-малкото си братче (сестриче) или вас. Вниманието е особено важно, когато детето преживява съществена промяна в живота си – тръгва на детска градина или ясла, сменяте жилище или се премествате на друго място, има раздяла между родителите и т.н.
Как точно да спрем хапането
Дори и да отдадете цялото си внимание на хапането, за да го предотвратите, ако детето ви е склонно да хапе, то все някога ще го направи. Обяснете му, че хапането е болезнено за другия човек. Покажете му как другото дете плаче, както и белега на ръчичката му. След това го дръпнете настрани, за да се успокои.
Много родители се опитват да спрат хапането, като в отговор направят същото – хапят детето си, за да му покажат колко е неприятно. Това не е добра идея. Така само показвате на детето си, че хапането е начин да се общува и, че вие също явно го използвате. Същото важи за удрянето на детето, за крещенето и за всички неприемливи начини на общуване с него.
Ако не сте способни да накарате детето да спре да хапе, това поведение може да му навреди в отношенията с връстниците му по-късно в училище. То трябва да се овладее още в началото, преди да се е превърнало в начин на общуване. Ако ви е трудно да се справите сами, си подсигурете помощ от останалите членове на семейството – партньора ви, по-големите братя и сестри или баба и дядо. Стремете се винаги да има някой, който да наблюдава детето и да предотвратява ситуацията, преди да се е случила.
Ако детето ви е ухапано от друго дете
Ако сте от другата страна на бариерата и детето ви се окаже ухапано от друго дете, прегледайте мястото на ухапването. Измийте добре под течаща вода и със сапун, дори и кожата да не е пробита. Ако мястото кърви и раната изглежда дълбока, измийте добре и приложете анабиотичен спрей или пудра. Следете за възпалителен процес. Ако забележите оток, зачервяване или нестихваща болка, заведете детето си на лекар.
Статията е преведена от: www.webmd.com
Подобни статии:
Как да насърчим детето да чете повече?
Защо скуката е полезна за децата?
16,471 преглеждания