Как да получим финансиране от Фонд „Ин Витро” и какви са правата ни?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

download

Искам да стана майка! С партньора ми правим опити да си имаме дете от известно време, но за съжаление, без резултат. Решихме да се изследваме и се оказа, че при един от двама ни има медицински проблем. Лекарят ни информира, че ако не искаме да пристъпим директно към осиновяване на дете, за нас остава опцията ин витро. Лъч надежда! При какви условия имаме право на тази процедура и как можем да кандидатстваме?

Какво представлява процедурата ин витро?

Методът ин витро представлява процес, при който се извършва оплождане на една или няколко яйцеклетки извън тялото на жената, като след това получените ембриони се връщат в матката. Този вид оплождане е основен метод за лечение на безплодие/стерилитет, когато останалите асистирани репродуктивни технологии (АРТ) не дават резултат.
Към Министерството за здравеопазването функционира Център “Фонд за асистирана репродукция”, който предоставя финансиране за процедурата, ако са налице определени условия.

При какви условия имаме право като двойка на процедурата?

Важно! С изменение в законодателството от май 2011 г. възрастта, до която жените имат право на ин витро процедури, се увеличава – до настъпване на менопаузата (преди беше до навършване на 43 години). Но процедурите след 43-годишна възраст не се финансират с държавни средства от „Фонд асистирана репродукция”, защото с напредването на годините шансовете за забременяване рязко намаляват, а обществените средства следва да се изразходват максимално ефективно. Със законодателните промени се въвежда и възрастова граница от 51 години за забременяване с донорски яйцеклетки.

„Фонд асистирана репродукция” финансира двойки с безплодие, лечимо чрез ин витро оплождане, при наличието на следните индикации:
тубарен стерилитет при жената;
стерилитет, свързан с мъжки фактор;
стерилитет при жената, свързан с липса на овулация поради LUFS;
неизяснен стерилитет.

Фондът не финансира ин витро в следните случаи:
ако съществуват кoнтраиндикации;
липсващ или ограничен яйчников резерв със стойности на ФСХ повече от 12,5 mIU/ml.

За кои процедури с партньора ми можем да получим финансиране?

Ако като двойка отговаряме на условията, то Фондът ще ни отпусне средства за:
лекарствените продукти, необходими за хормоналната стимулацията;
контрол на стимулацията:
ехографски прегледи;
хормонални изследвания;
ин витро (ИКСИ) процедура, която включва:
пункция на фоликулите;
ин витро (ИКСИ) оплождане;
ЕТ (ембриотрансфер);
замразяване на ембриони.

! Със средства от Фонда се финансират до 3 процедури ин витро на едно лице.

Как можем да кандидатстваме като двойка?

За да кандидатстваме за финансиране е необходимо аз като жена да подам заявление (по образец) и съпътстващите го документи – медицински и лични.
Образци на документите от личен характер мога да изтегля оттук. Медицинските се подготвят от избраното от мен лечебно заведение, получило разрешение да извършва дейности по асистирана репродукция.

Важно! Преди да подам молбата си в Център „Фонд за асистирана репродукция”, трябва да съм избрала медицински център, в който искам да ми бъде направена процедурата ин витро и който има подписан договор за работа с Фонда. Моят избор на такъв център трябва да е изрично посочен в молбата ми до Фонда. Изискванията към медицинските центрове включват акредитация от Министерството на здравеопазването и разрешително за дейността асистирана репродукция. При подаване на документите във Фонда трябва да представя експертиза от избрания медицински център за асистирана репродукция, която да посочва, че имам показания за ин витро процедури.
Автор: Невена Христова

Настоящата статия е любезно предоставена от Pravatami.bg и има за цел да очертае някои основни ваши права, като няма претенции да бъде юридически съветник. Ако имате затруднения с упражняването на тези основни права или случаят е по-сложен – съветваме ви да се консултирате с юридически експерт.

„Pravatami.bg: разкодираните закони“ е пилотният проект на Департаментa за правна култура. Проектът е със заложена социална функция, като основната му и единствена цел е да предоставя полезна и практична правна информация за своите читатели, поднесена по един разбираем начин.

 

Вижте още:

На какви финансови помощи и обезщетения имат право майките у нас?

Месечна издръжка – кога имаме право на нея и какво трябва да знаем?

На какви безплатни услуги от Здравната каса имат право бременните у нас?

Какво право на отпуск имат майките у нас при отглеждане на дете?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

2,900 преглеждания

Comments are closed.