Хранене при гестационен диабет
Публикувана в бр. единадесет на сп. “Първите седем”
Около 24 седмица от бременността много жени развиват диабет. Причините за това се крият в промените в хормоналния фон, които завишават нивата на глюкоза в кръвта. За повечето жени това не е проблем, защото организмът им успява да се справи с доставянето на допълнителни количества инсулин, който да разгради глюкозата. Но при една група от бъдещи майки това не се случва и те развиват т. нар. гестационен диабет – диабет по време на бременността.
Как трябва да се хранят бъдещите майки с гестационен диабет?
Въпросът за храненето по време на бременността е един от най-важните по принцип. Но особено важен, когато става дума за пациентка с гестационен диабет. Когато в кръвта на пациентката се акумулира високо количество глюкоза, това означава, че клетките не успяват да си набавят достатъчно количество енергия, която идва от разграждането на глюкозата. Високата кръвна захар може да бъде вредна за майката и за бебето. Затова тя трябва да се държи под контрол.
Какво препоръчват специалистите?
Един от начините да се контролира нивото на кръвна захар е като се следва специален хранителен план. На жените, развили гестационен диабет, строго се препоръчва да посетят специалист-диетолог, който да им назначи индивидуален хранителен план, и отговарящ на техните специфични нужди и съобразен с техните индивидуални потребности. Такъв план би бил съобразен с личните хранителни предпочитания на пациентката, с нейното тегло, възраст, физическа активност и нуждите на растящото бебе.
Важно е да се уточни, че при някои пациентки специалната диета не е достатъчна, за да се държи нивото на кръвна захар в нормални граници и това налага приемането на инсулин. Това става по преценка на лекаря, проследяващ бременността, и специалиста по хранене.
За да направи хранителен план, подходящ за всяка своя пацинтка, диетологът започва с това да определи от колко калории има нужда тя на ден. След това трябва да я обучи как да разпределя порциите за всяко свое хранене, за да приема добре балансирана храна по всяко време на деня. Това означава да се приемат необходимите количества белтъчини, мазнини и въглехидрати в правилната комбинация и съотношение. Специалистът по хранене трябва да съобрази диетата на пациентката с нейните специфични хранителни предпочитания. Диетата би трябвало да включва всички витамини и минерали, необходими за развитието на бременността.
Основни насоки
Ето някои от основните хранителни препоръки, които важат за всяка една бременност, придружена от гестационен диабет:
– Яжте разнообразна храна, като разпределяте калориите и въглехидратите равномерно през целия ден. Не пропускайте часовете за хранене и установете стриктен хранителен график. Лекарите препоръчват да имате три основни хранения на ден, плюс две леки закуски.
– Логично, диетата на жени с гестационен диабет включва по-малко въглерхидрати от тази на останалите пациенти. Добре е, ако консумирате комплексни въглехидрати, съдържащи повече фибри, като овесени ядки, мюсли и прочие, и да ги рапределяте равномерно през целия ден.
– Комбинирайте протеини (белтъчини) с въглехидрати при всички основни ястия и при леките закуски. Белтъчните храни ви дават чувство за ситост, дават ви повече енргия и ви помагат да контролирате нивата на кръвна захар по-лесно.
– Бъдете отговорни спрямо часовете за хранене – не ги пропускайте. Не увеличавайте планираното количество за всяко едно хранене и комбинирайте добре хранителните съставки. Нивата на кръвната ви захар се влияят пряко от всяко едно хранене и ще е по-лесно да ги поддържате в нормални граници, ако ги разпределите равномерно през целия ден.
– Закусвайте. Нивата на глюкоза могат да бъдат нестабилни сутрин. Може да се наложи да ограничите въглехидратите (хляб, зърнени закуски, мляко, плодове), да увеличите протеините (яйца, сирене, масло, ядки) и най-вероятно ще трябва да избягвате плодове и плодови сокове. Това е необходимо, за да имате по-добър контрол над нивата на кръвна захар.
– Ако досега не сте го правили, сега е моментът да започнете да се храните с повече фибри – свежи плодове и зеленчуции, пълнозърнести храни, варива. Тези храни се разграждат и се усвояват по-бавно от простите въглехидрати, и затова ви помагат да държите ниски нивата на глюкоза в кръвта веднага след хранене.
– Ограничете приема на прости въглехидрати като газираните напитки, подсладени плодови сокове, чайове и всякакви десерти. Те много бързо изстрелват нивата на кръвната захар високо нагоре.
– Добра идея е да започнете да се движите повече – физическите упражнения, гимнастиката, спортът, разходките помагат на тялото ви да се справи със завишеното количество глюкоза в кръвта. Физическото натоварване, обаче, отново трябва да бъде строго съобразено с вашите специфични нужди, затова трябва да се обърнете към вашия лекар, който да ви назначи адекватен начин да изразходвате енергия.
Още от Бременност:
17,761 преглеждания