Гъвкаво работно време за родителите – добро пожелание или реална възможност

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

dete-detska-gradina

По инициатива на Национална мрежа за децата миналият месец бе проведена анкета в социалната мрежа на тема спазва ли се работното им време и в колко часа успяват да вземат децата си от детската градина. В повече от сто коментара родителите споделят, че работният им ден е прекалено дълъг, продължава до късно и поради тази причина децата им трябва да прекарват по 9-10 часа в детското заведение.

„Не мислите ли, че децата прекарват прекалено малко време с родителите си? Проблемът не трябва да е до колко работи една градина, а с какво работно време е родителят. И да се работи като по това, родителите на малки деца да са с облекчено работно време, за да имат повече време за тях.“

„Все пак в градината също работят хора. В нашата, когато ходеха, никога не е имало проблем да си ги взема и в 19:00 часа. Никога не съм го правил, защото на самите деца им писва.“

„В много страни детската градина е до 16:00 часа, дори в определен ден от седмицата до 15:00 часа за абсолютно всички и те имат право да си тръгнат по-рано от работа в този ден. Има ваканции през зимата, направени така, че родителите и децата да могат да прекарат време заедно. Също работното време е по-гъвкаво и единият родител може да е на съкратено такова докато децата са малки. Няма как да работиш от 9:00 до 18:00 часа и в 19:00 часа да си в детската, а през зимата е трагично. Нито може да си видиш детето, нито нищо.“

Някои родители споделят и за т.нар. косвено порицание, което им  се налага да изтърпяват заради това, че взимат детето си твърде късно, макар и преди края на работното време на детската ясла или градина:

„При нас, на село, зимата децата ги взимаме към 16:00 часа, след това не остават деца, и ако не сме ги взели, ги държат на входа с якетата. Ако не искам да ми мръзне детето – искам, не искам – го вземам. Лятото са по-благосклонни – стоят до 17:00 часа. Тук учителките идват с автобуса от града и гледат да го хванат наобратно.“

„Работното време на ОДЗ и ДГ е до 19:00 часа. Вземането на детето след 17:45 часа, както на мен ми се налагаше, беше проблем за персонала. В детските заведения масово е такава отношението. Всички искат да си тръгнат по-навреме от работа.“

Национална мрежа за децата обобщи и изпрати писмо до отговорните министерства, големите работодателски организации и синдикати в България, както и Националното сдружение на общините в България във връзка с получените резултати от допитването. С писмото те обръщат внимание на  на нуждата от предоставяне на по-гъвкаво работно време за родителите на деца до 10 години и по-добро съвместяване на личния с професионални живот на родителите и лицата, полагащи грижа. Поставя се и въпроса за нарушаването на работното време на детските заведения и наличието на тенденциозно отношение към децата и родителите, когато детето остава след определен час в детското заведение.

До този момент са получени два отговора по темата – от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и от Министерството на труда и социалната политика (МТСП). В отговорите и на двете институции се потвърждава нуждата от разработването на механизми за установяване на по-добро съотношение между професионалния и личния живот на родителите. КНСБ напълно споделят и подкрепят изложените от Национална мрежа за децата аргументи, като подчертават, че балансът професионален-личен живот е сред основните им приоритети и те активно работят в тази насока.

От Министерството на труда и социалната политика посочват, че и в момента в българското законодателство са уредени редица възможности за гъвкаво работно време, но също така – предстоят промени в законодателството, свързани с транспонирането на Директива (ЕС) 2019/1158 на ЕП и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно равновесието между професионалния и личния живот на родителите и лицата, полагащи грижи. От Министерството уверяват, че въпросните промени ще наложат провеждането на дебат, за да бъдат уредени всички нови въпроси, в това число относно родителския отпуск, отпуск по семейни причини, гъвкавите форми на работа, промени в условията на труд и др.

В писмото си до Национална мрежа за децата МТСП припомня още, че в рамките на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. се изпълнява операция „Родители в заетост“ с бюджет 35 млн. лв. Процедурата има за цел да осигури по-доброто съвместяване на професионалния с личния живот от страна на родителите. Чрез предвидените дейности, родители на деца от 0 до 12 г. включително, имат възможност да продължат своето кариерно развитие, докато същевременно осигурят качествена грижа за децата си. Според институцията, тази операция ще спомогне за завръщането в заетост на безработни родители, които не могат да започнат работа поради отглеждане на малко дете. Към момента в програмата са включени над 3 000 родители, от които 185 – многодетни.

Според МТСП темата е изключително важна и е свързана с качеството и производителността на работната сила поради което те продължават да работят в посока по-добро съвместяване на професионалния и личния живот.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

2,548 преглеждания

Comments are closed.