Да научим бебето да се храни самостоятелно без прибори

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

shutterstock_2066425

Навиците на бебетата се променят ежедневно. С всеки изминал ден от живота си те научават нови неща, придобиват нови умения, започват да приемат нови храни. Твърдите храни, които навлизат в хранителния режим на бебетата след 6-я месец са сред най-любопитните нововъведения за малкия човек. За да провокираме интерес към тях понякога са необходими малко изобретателност и смелост.

Към 8-месечна възраст децата с радост биха приели да се хранят сами и без прибори – полутвърдите и твърдите храни могат да се предлагат под формата на малки бучки, които те сами взимат с пръсти и поставят в устата си. Дъвкането на този тип храна ще укрепи мускулатурата на челюстта и ще усъвършенства гъвкавостта на езика, а нетрадиционния начин на поднасяне на новите продукти ще провокира детския интерес към самостоятелно хранене.

След 8-я месец от живота на бебето можем да изключим пасатора, с който преди сме правили фини пюрета. Вместо това можем само да раздробяваме и намачкваме на малки бучки различни сурови или сварени плодове и зеленчуци с помощта на вилица. С така поднесената храна малките деца биха се хранили с удоволствие самостоятелно, единствено с помощта на пръстчетата си.  По този начин детето ще се чувства по-независимо по време на хранене и ще усъвършенства координацията на движенията си. Парченцата храна не бива да са по-големи от една фаланга на показалеца ни – от една страна тази големина е достатъчна, за да може бебето само да си взима, а от друга да не се задави.

Дори бебето все още да няма зъби, консистенцията на тези храни няма да ги затрудни, защото те се справят с дъвкането и само с венците си. 

          Банан, манго, круша, нектарини, кайсии , авокадо – добре узрели и достатъчно меки, намачкани на едро с вилица

          Сварен зелен фасул, броколи, карфиол

          Сварен ориз, оформен на малки топченца

          Леща, зрял фасул или грах, намачкани с вилица и оформени на малки топченца

          Извара, също под формата на топченца

          Твърдо сварено яйце – нарязано на парчета

          Смляно и сварено пилешко или телешко месо под формата на малки топчета (по-малки от тези, които приготвяме за супа)

          Рибно филе на пара, накъсано на дребно

          Сирене и кашкавал, настъргани и оформени на топченца

          Сварени макаронени изделия в подходящи форми

          Бебешки и обикновени бисквити и парченца сухар

Ако се притеснявате, че омазването ще е колосално, помислете какво би се случило ако дадете на бебето лъжица. Разбира се, този начин е преходен  и той бързо ще бъде забравен само няколко месеца по-късно, когато целенасочено бебето трябва да бъде приучено да се храни с прибори.
Но дотогава, защо да не се позабавлявате заедно?
 

www.purvite7.bg

 

Прочетете също:

 

“Хей, ръчички, хей ги две!” – да научим детето да си мие редовно ръцете

 

Как да научим детето ни да пие от сламка

 

Как да научим детето ни да се облича само

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

3,830 преглеждания

Comments are closed.