Да бъдеш близо до своята тийн дъщеря
Да си родител на тийнейджър може да е изключително предизвикателство. Бързото развитие през юношеството, промяната в настроението и внезапната нужда от пълна независимост могат често да са причина за конфликти в много семейства. Но може лесно да подцениш тийнейджърите и да не обърнете внимание колко ценни знания и умения добиват те през този вълнуващ период (който на моменти изглежда безкраен, но, всъщност, минава толкова неусетно).
Момичетата в този период изпитват дори по-големи трудности от момчетата, защото освен всички промени, през които преминават, в пубертета те неусетно минават под светлината на прожекторите на социалния натиск и медиите. Лъскавите корици на списанията, красивите модели, невероятните приказни истории, които прочитат за любимите си знаменитости – всичко това започва да се превръща в норма, за тях, а здравословната реалност понякога им убягва. Как да сме близо до дъщеря си в тийнейджърските й години?
Домът и семейството могат и трябва да са много нужно убежище
Момичетата тийнейджърки са уникална порода. Те са страстни, посветени и дълбоко емоционални, което ги прави перфектния таргет за мулти-милиардната маркетингова тактика. Ентусиазмът за музика е един от най-честите творчески/художествени изводи за тийнейджърките и е нещо, което често се смята за слабост.
Именно в този етап от живота тези страсти се раждат и, с правилното управление, могат да се превърнат във важна част от начина, по който те изразяват себе си, а за някои от тях, нещо като кариера, към която се стремят. Ако едно момиче пише есета и стихове в тийнейджърските си години и участва в различни литературни клубове, при правилно менажиране на талантите й, това може да се превърне в нейна професия в бъдеще.
Освен таргет на различни маркетингови стратегии, момичетата попадат и под натиска на социалните медии. Това е причината в нашето съвременно общество момичетата да страдат от психически тормоз и натиск. В тази крехка възраст те все още не умеят да пазят личното си пространство и ако не са във Фейсбук, със сигурност имат профили в други социални мрежи и места за споделяне (туитър, инстаграм….),където често казват неща, които никога не биха споделили лице в лице или споделят лична информация и снимки, каквито не бихте искали да се разпространяват в интернет. Те са в различни чатове, където откровено отговарят на всякакви лични въпроси, на които ние, като родители, нямаме абсолютно никакво желание да знаем отговорите.
Като социални същества в капана на една доста антисоциална обществена структура, интернет е разбираемо атрактивен начин да се чувстваме свързани с нашите връстници. Нивото на свързаност, обаче, е основният проблем. Това често е за сметка на времето със семейството и способността да се от-свържем и просто да бъдем. Все по-често този вид постоянна социална свързаност се оказва пагубна за благосъстоянието на уязвимите тийнейджъри. Тъй като не можем да променим постоянно променящото се лице на социалните медии, а ние никога не можем (и не трябва) да се надяваме да контролираме социалното изразяване на нашите деца, това, което трябва да се случи, изисква автентична, лична връзка с родителите.
Коментирането в социалната мрежа, докато вашият тийнейджър расте и изучава интернет и социалните медии е важен начин да се научат да бъдат отговорни и наясно със себе си. Ако те знаят какво да очакват, и ако те разберат последствията от определено поведение и действия, след това е значително по-малко вероятно да се окажат в затруднено положение. Насърчаване на самоуважението, обаче, е най-важният начин да се гарантира, че вашата дъщеря тийнейджърка остава в безопасност както онлайн, така и офлайн. Ключът във всичко това е зачитането на тяхната способност да вземат добри решения за себе си и да не бъдете твърде налагащи се и страхливи.
Да обичате дъщеря си тийнейджърка е лесно. Тя е красива, страстна и способна на велики неща. С правилни насоки, уважение и любящо семейство, тя ще порасне силна и изобретателна млада жена. И, докато вие неизбежно ще имате спречквания, да се отнасяте с нея като с равен ще гарантира едни любящи отношения.
Източник: thegreenparent.co.uk
Прочетете още:
10 факта за мозъка на тийнейджърите
2,902 преглеждания