• No categories

Бялата акация – нещо различно, полезно и вкусно

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

acacia

Признавам си, единственият продукт, който доскоро свързвах с акацията, беше пчелният мед. За него знам, че притежава изключителни хранителни и лечебни свойства. Но, наскоро някъде из нета мернах рецепта за ароматен акациев сироп, който освен като домашно приготвена напитка беше представен и като истински природен еликсир за редица болежки. Но, знаете  как е, прочетеното в нета си остава завинаги някъде в тъмните му и безкрайни дълбини, докато…

Докато нещо не ви подсети, че “четох някъде, че…”. Ето така, по време на семейната ни неделна разходка, докато се наслаждавахме на хилядите нюанси на зеленото, на цялата пролетна палитра, пред която всеки художник мълчи, и замаяни от не по-малкото на брой аромати, носещи си из майския въздух, до носовете ни достигна един особено натрапчив, сладникав и завладяващ аромат. Този на бялата акация. Е, точно в този момент се сетих да “онази рецепта от нета” и без да му мисля много включих всички присъстващи в брането на ароматните бели съцветия.

И, естествено, бързичко си спомних рецептите с акация, които сами ще се уверите, са не само вкусни, но и много полезни.

acacia-vkusno

Сладко от бяла акация

60 гр. акациев цвят
1 кг. кафява захар
1 пакетче лимонтозу

Почистете и отделете само съцветията на бялата акация, изплакнете под течаща вода и ги потопете в 1/2 литър кипяща вода. Варете ги около 10 минути. Прибавете 1 кг. захар и продължете да варите както се вари всяко друго сладко. За готовността му можете да съдите, когато капнете капка от сладкото върху дъното на порцеланова чинийка и капката не се разлее. Малко преди да свалите акациевото сладко от котлона, прибавете лимонтозуто. Разбъркайте добре, докато то се разтвори и приберете сладкото в предварително измити и подсушени малки бурканчета. Сладкото от акация поразително прилича на акациевия мед и е чудесна добавка към чай, плодови салати, десерти с цедено кисело мляко.

***

Сироп от бяла акация

Дори лекарите казват, че сиропът от бяла акация е много полезен при грип и настинка. Подходящ е и при стомашни неразположения, упорита кашлица и силно главоболие.

30 съцветия бяла акация
литър вода
1/2 кг. захар (бяла или кафява)
1/2 ч.л. лимонов сок

От водата и захарта сварете гъст захарен сироп за около 20 минути на слаб огън. Оставете сиропа да се охлади, а през това време измийте акациевите съцветия, а след това ги подсушете добре. След кота се охлади сиропа, пуснете акацията в него и добавете лимоновия сок. Разбъркайте внимателно. Оставете съда плътно захлупен за 24 часа на стайна температура.
На следващия ден прецедете сиропа и го налейте в херметически затварящи се стъклени съдове.

От сиропа може да се взима 3 пъти по 1 с.л. при грип, простуда, стомашно неразположение, главоболие и кашлица.

***

Акациев мед

Акациевият мед действа успокояващо на нервната система. Специалистите казват, че той се усвоява много по-бързо от организма и рядко причинява алергични реакции.

***

В кулинарията акацията най-често се използва за паниране. Тази рецепта идва от далечен Тайлант, а омлетът с цвят и/или листа на акация се използва като добавка към редица тайландски супи и сосове.

***

Чай от акация

Цветовете на акацията съдържат ароматно етерично масло, съдържащо хелиотропин, флавоноиди, танини.  Чаят от акация има отхрачващо, успокояващо и противоспазматично действие. Те понижават и температурата. В по-високи дози имот разхлабващо действие.
За сушене се берат добре разцъфнали съцветия и се оставят да съхнат на проветриво място без пряка слънчева светлина.  След като изсъхнат се прибират в хартиени пликове или картонени кутии.
Чаят от акация се приготвя от 2 с.л. цветове и 400 мл. кипяща вода. Накиснатите цветове се оставят в захлупен порцеланов или стъклен съд за около 20-30 минути, след което отварата  се  прецежда и се пие през целия ден на малки порции.
Автор: Ани Тодорова

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

15,469 преглеждания

Comments are closed.