Бременността по седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

bremennostta sedmitsa po sedmitsa

Искате да знаете как се развива вашето бебе през цялата бременност? Какво се случва с вашето тяло и вашите емоции през деветте месеца на очакване? Тук ще намерите цялата информация за всяка седмица от бременността, както и полезни съвети, за да се бъдете здрави, щастливи и уверени през цялото време.

За да получавате пълния ежеседмичен безплатен бюлетин “Бременността по седмици”, трябва само да се регистрирате тук: Форма за регистрация

 

6 СЕДМИЦА

Вашето бебе

Бебчето вече е доста заето. Пораснало е до внушителните 5 мм и е леко извито като бобово зърно. Започват да се развиват ларинксът и вътрешното ухо. Очертанията на плацентата също се оформят, но тя няма да започне производството си на хормони до 12-та седмица. Сърцето на бебето, което бавно, но сигурно се разделя на лява и дясна камера, бие със 100 до 130 удара в минута, което е почти два пъти по-бързо от вашето, и кръвта циркулира из миниатюрното тяло. Развиват се червата, а там където по-късно ще се появят бели дробове, все още има само едни малки отвори. Бебчето започва да създава мускулни влакна и в средата на тази седмица вероятно ще започне да движи миниатюрните си крайници.

Вие    

Поздравления! Открили сте, че очаквате бебче и това все още ви изглежда невероятно. Несъмнено чувствате лека нервна възбуда, като си помислите за всички онези месеци, които предстоят. Добра идея е да поговорите с партньора си и да го включите в размислите си, защото вероятно и той изпитва нервност от предстоящото събитие като вас.

Може би вече чувствате физически неразположения като болки в гърдите (пробвайте да спите с мек памучен сутиен за повече комфорт), умора, често уриниране и гадене. Паренето в средата на гръдния кош е едно от най-честите оплаквания по време на бременността. Причината са стомашни киселини, които се получават след хранене и причиняват усещане за парене, горчив или кисел вкус в устата. Препоръчва се да се храните на често и по малко.

Запекът е друг често срещан симптом на ранната бременност. От една страна нивата на хормоните нарастват (особено прогестеронът, който отпуска меките мускули на червата и стомаха и така предизвиква забавяне на храносмилането), от друга се увеличава и притокът на кръв. Дехидратацията води до запек, така че пийте много течности, движете се и похапвайте повече плодове. Не използвайте разхлабителни без предписание от лекаря си.


7 СЕДМИЦА

Вашето бебе

През тази седмица бебчето ви изведнъж израства неверояно. В началото на 7-мата седмица дължината му от главичката до долната част е 4 до 5 мм. В края на седмицата то е удвоило размера си и вече е 1.1 до 1.3 см. Кожата му е почти прозрачна и вените се виждат ясно.

Зъбите и вътрешността на устата се оформят в момента, а ушите продължават да се развиват. Всяко око се е снабдило с очна ябълка, ретина и очна леща, а върхът на носа вече стърчи. Ембрионът минава през три чифта бъбреци по време на развитието си и сега развива втория. Вече има апендисит и панкреас. Черният дроб усилено работи над червените кръвни телца, а очертанията на червата личат под пъпната връв, която вече е с ясни кръвоносни съдове и се готви за пренасянето на въздух и хранителни вещества към и от малкото телце.

Вие   

Е, все още не можете да се похвалите на света с добре заоблено коремче, но вътре в него определено настъпват промени! Нивата на хормоните са нарастнали и заедно с физическите промени вече със сигурност ще ви накарат да повярвате, че да, наистина сте бременни. 

Повече от вероятно е да имате спонтанни желания за хапване, затова следвайте мотото: „Всичко е полезно в умерени количества” и ще сте щастлива и здрава по време на бременността.

Чувството за парене в гръдния кош или лошото храносмилане могат да бъдат облекчени чрез малки и редовни порции храна. Ако забелязвате, че ви се похапва по-често от обикновено, опитвайте да „нападате” здравословни храни като ябълки, сирене, фъстъчено масло, сушени плодове.
В никакъв случай не приемайте лекарства без предписание, преди да се консултирате с лекуващия ви лекар.

8 СЕДМИЦА

Вашето бебе

Бебето вече е 1.5 до 2 см. дълго и скелетът започва да се оформя. Ръчичките и крачетата са се издължили, появили са се лакти и процесът на втвърдяване на костите тече с пълна сила. До 20-тата седмица бебетата се измерват от главата до долната си част, а по-късно вече и до пръстите на краката.

Сега крачетата и ръчичките на бебето имат по 5 издатини, разделени с тесни вдлъбнатини и изглеждат леко набраздени. Оформят се клепачите и клетките на ретината започват да се развиват. Вече се вижда ясно върхът на носа, а ушите продължават да се развиват.

Аортите и клапите на сърцето са ясно очертани и формирани. От гърлото до функциониращата част на белите дробове водят тръби, които са разклонени като клони на дърво. Торсът постепенно се издължава и изправя. Лактите вече се виждат, а ръцете и крачетата се протягат напред. Ръцете са пораснали, свиват се леко в лактите и се завиват леко пред сърцето.

Вие  

Вълнуващи новини! Най-вероятно тази седмица ще имате първия си час за преглед. Подгответе въпросите, които бихте желали да зададете на вашия лекуващ лекар или акушер.

Матката ви се е разширила, но верояно не е чак толкова голяма, че да си личи, особено ако сте бременна за пръв път. Лекарят ви обаче ще забележи, че матката е разширена при преглед на тазовата област. Ще забележите постепенна промяна в обиколката на кръста, а дрехите ви ще се стесняват.

Не забравяйте да миете ръцете си през целия ден. Тази простичка дейност ще предотврати разпространението на бактерии и вируси, които предизвикват алергия.


Oще от Бременност:

priatnite iznenadi na bremennostta   Приятните изненади на бременността

estational diabetes-small   Гестационният диабет

   Храни, които е добре да избягвате по време на бременността

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

16,655 преглеждания

Comments are closed.