Българчета спечелиха купите на ЕС по шахмат

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

chess

Светлен Иванов, Цветан Стоянов, Матей Петков и Надя Тончева спечелиха купите в своите възрасти от 13-ото издание на първенството на Европейския съюз по шахмат за деца от 8 до 14 години в австрийския град Мурек.

С 9 точки от 9 възможни Светлен Иванов (на снимката) при момчетата до 8 години и Цветан Стоянов при момчетата до 12 години „прегазиха“ шахматните си опоненти. В турнира до 8 години Светлен изпревари втория Маттео Метздорф от Германия с 3,5 т.

До 12 години с 9-те си точки Цветан Стоянов изпревари с три точки втория и третия в турнирната група Адриан Зеточа и Давид Шернданер от Австрия.

С актива си от 7 точки Надя Тончева изпревари с цели две точки втората в групата на момичетата до 10 години. Тя е и втора в главното класиране на турнира.

В изключително оспорвана конкуренция, шампионската титла на Матей Петков в турнира до 14 години стана притежание в последния момент. Със 6,5 т. от 9 възможни завършиха трима шахматисти. С третия допълнителен турнирен показател Матей изпревари втория Максимилиян Маецков от Германия.

Наталия Грабчева завърши с 5,5 т. от 9 възможни и зае третото място при момичетата до 14 години (шесто място в главното класиране).

Светлен Иванов, Матей Петков и Надя Тончева са състезатели на ШК Локомотив (София), а Цветан Стоянов – на ШК Бургас 64. Наталия Грабчева е възпитаник на Столичен център по шахмат, София.