Бебето ви на 4 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 5

Тази седмица бебето ви:  

Контролира главата си

Бебето ви е родено с много слаби мускули на шията и затова на вас се пада задачата да поддържате и предпазвате главата и вратлето през цялото време в първите седмици, докато самото бебе не започне само да се справя с тежестта.

Но много бързо то засилва мускулите там и само за четири седмици вече може да контролира поне малко главата си – да я вдига поне малко нагоре, да я обръща от една на друга страна, когато стои по коремче. Развитието на силни вратни мускули, разбира се, е жизненоважно за по-късното физическо развитие, когато на бебето ще му се наложи да стои само, да пълзи или да ходи.

Ето как се развива бебето през четвъртата седмица:

  • По рождение то може да обръща главата си по посока на докосването по бузата, за да суче. Това е и основен рефлекс.
  • То може да разперва и протяга ръцете и пръстите си, както и краката.
  • До първия месец бебето може да следи с очи движеща се светлина, но само за няколко секунди.
  • Между 4 – 8 седмици то повдига главата си, когато се постави по коремче.
  • До 6 седмица очите се движат заедно през повечето време.
  • До 2 месец бебето ентусиазирано рита едното краче с другото.
  • До 2-3 месец то може да наблюдава и следи движещо се лице.

Какво можем да направим, за да подпомогнем физическото развитие:

  • Да поставяме бебето по корем, за да засилим мускулите в горната част на тялото.
  • Оставете го за малко голичко (особено сред природата на чист въздух), без никакви пелени или памперси – някои бебета обожават да мятат крачета необезпокоявани, но на някои това не им харесва.

Белези, че има проблем в развитието:

  • Бебето е необичайно сковано или отпуснато
  • Състоянието на мускулите е различно в едната част на тялото
  • Шийните мускули са сковани
  • Държи пръстчетата си свити на юмрук
  • Храни се по начин, който не е „нормален”
  • Плаче изключително дълго всеки ден и не може да се успокои по никакъв начин
  • Или обратно – почти никога не плаче и спи постоянно, и изглежда прекалено „добро”.

Всички деца, разбира се, са различни и се развиват с различна скорост, така че не се притеснявайте, ако детето ви придобива нови умения не точно по същото време като тези около него. Ако забележите някой от симптомите по-горе и се притеснявате за правилното физическо развитие, е добре да се консултирате с педиатъра си.


Времето по корем

За да развие силни шийни мускули и за да контролира главата си, бебето се нуждае да прекарва известно време по корем всеки ден. Но тъй като спането по корем крие висок риск от СВДС (Синдром на внезапна детска смърт), това поставяне по корем трябва да става само когато бебето е будно. Първоначално то няма да може да мърда главата си изобщо и това ще го прави нещастно, а и удрянето на пода с глава никак не са рядкост.

Винаги наблюдавайте внимателно какво се случва по време на поставянето по корем и осигурявайте твърда и сигурна повърхност. Леглата не се препоръчват, защото матракът може да е прекалено мек и да поддаде и така да изложи на риск от задушаване бебето, ако то опре главата си прекалено дълго върху него. Всъщност най-подходящата повърхност е подът – ако имате килим, просто постелете кърпа отгоре, за да може бебето да стои на чисто. За разнообразие може да прекарате време по коремче и навън под сянката на дърво, на чист въздух. След втората седмица бебето започва да се радва на играта на светлините и сенките.

Съвети за поставянето по корем:

Поставянето по корем на бебето за кратки периоди от време помага то да развие горната част на тялото, както и силни шийни мускули. Ако отделяте редовно време за тези упражнения всеки ден, бебето ще заздрави мускулите си, които по-късно ще използва за претъркулване, пълзене, поклащане и, разбира се, ходене.

Това време е и чудесна възможност за игра, ако и вие лежите на пода с бебето. Опитвайте да му показвате играчки, към които да гледа или да поставяте играчките пред него, които то ще се протяга да достигне или хване. С течение на времето бебето първо се учи да повдига главата си, после да използва и ръцете, за да се повдига лекичко. Никога не оставяйте бебето без надзор, когато е по корем – не знаете кога може внезапно да се научи да се претъркулва, както и по корем в леглото, поради опасността от СВДС.

Някои бебета не понасят да ги поставят по корем и протестират шумно, но малко по малко свикват и дори започват да се радват на внезапното удоволствие от силата, която придобиват и която бързо ги кара да забравят оплакванията си. На бебе, което само лежи по гръб по време на игра, му отнема много повече време да развие мускулите, които са необходими за поддържане на главата изправена.

Как да направим лежането по корем забавно:

Не всички бебета, както казахме, обичат да прекарват време върху стомахчетата си. Но редовното поставяне по корем е важно за правилното физическо развитие. Затова – ако бебето ви не е много доволно от факта, че забива глава в пода всеки път, легнете долу заедно с него. Ако легнете така, че лицето ви да е до неговото и се усмихвате и говорите окуражително, ще видите, че ще спечелите поне няколко минути преди да последва бурен протест. Правете го всеки ден за по няколко минути и скоро времето по корем няма да е от онези неща, които знаете, че трябва да правите, но все не ви се иска. А и за бебето също!

 

Още за развитието на бебето 

Бебето ви фокусира погледа си и ако преместите ръката си от ляво на дясно пред лицето му, то може да проследи движението. Но най-голямото вълнение за родителите е, че то започва да „говори“ – т.е. да гугука, да мрънка и да издава всевъзможни звуци, за да изрази емоциите си. Опитайте се да гугукате заедно с него и да му говорите лице в лице колкото се може по-често. Не спирайте да говорите, дори когато се отдалечавате – то ще се наслаждава да слуша гласа ви от другата стая.

 

Какво се случва с вас: Смесени чувства 

В свят, в който времето се измерва с времето за хранене и смяна на пелените не е чудно, че родителите се чувстват изморени и отпаднали. Ако ви се струва, че изпитвате повече от следродилен стрес – ако, например, ставате трудно сутрин, не можете да заспите или сте постоянно нащрек, обърнете се към лекар по този въпрос. Има много начини, по които да се справите със следродилния стрес.

Какво да имате предвид: 

Все още ли чувствате дискомфорт, когато седнете? Не се примирявайте с болката след епизиотомия или разкъсване. Позвънете на лекаря си, за да си запишете час, за да ви посъветва какво можете да направите, за да се почувствате по-добре.

Ако се опитвате да свалите килограмите от бременността, по-добре е да не прекалявате.

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,094 преглеждания

Comments are closed.