Бебето ви на 32 седмици
Тази седмица бебето ви:
Пълзи
То потегли! Пълзенето е едно от онези физически умения, които бебетата могат да усвояват по твърде различен начин – някои бебета така и не пропълзяват, вместо това предпочитат да преминат направо от седенето към ходенето. Също така е нормално някои бебета да пропълзят към 12-ия месец, въпреки че повечето започват някъде между седмия и десетия месец.
За да се пълзи по класическия начин на ръце и колене, бебето ви първо трябва да може добре да седи самичко и да разполага с добра координация, сила и контрол на мускулите. Може да го забележите да се люлее на всички четири страни в продължение на една-две седмици преди да тръгне – това действие ще му помогне да се научи да координира крайниците си и да открие как да накара тялото си да потегли напред, а не назад (някои бебета пълзят и назад за кратко).
Прочетете повече за физическото развитие на бебето си.
Изследването на света
Преди то наистина да започне да се движи, проверете дали изцяло сте обезопасили окръжаващата го действителност – а това означава повече от просто проверка на кухнята, всекидневната и спалните, за да се уверите, че са напълно безопасни за него. Освен общата проверка за безопасността на къщата –разполагате ли с противопожарна аларма и пожарогасители, проверете също така всички водни площи, предния и задния двор, верандите, колата и всякакви други места (като къщата на баба например), които бебето ви редовно посещава.
Вижте съвети за безопасност в дома ви.
Проходилките
Макар че е изкушаващо да инвестирате в проходилка – платнена седалка, закрепена в средата на твърда конструкция на колела, за да дадете на бебето възможност за повече движение – повечето експерти се обединяват около мнението, че проходилките не са добра идея. Не само може да са опасни – има ужасни инциденти с проходилки, при които бебето е „проходило” надолу по стълбите или се е обърнало на неравна повърхност – но и начинът, по който бебето маневрира в проходилката, като използва пръстите и възглавничките на краката си, всъщност възпрепятства физическото развитие, така че може и да доведе до забавянето на прохождането.
Развитието на бебето 9-12 месеца
Крайъгълните камъни на развитието включват:
- Към навършването на 10-месечна възраст бебето може да се придвижва, тътрейки се по дупе или пълзейки
- Може да пази равновесие, докато седи – може да се протяга за предмет, без да се прекатури
- Към 10-11-месечна възраст може да се изтегля за ръцете до изправено положение
- Към 10-12-месечна възраст може да ходи, хванато за ръцете на възрастен
- Към 12-ия месец може да хваща малък предмет, хващайки го с палец и показалец
- Дайте му много възможности да е в движение. Не го застопорявайте в столче за хранене, количка или седалка, когато може да изследва и практикува новопридобитите си умения
- Търкаляйте топка заедно – няма да може да я търкулне обратно към вас, но ще се забавлява да я гони
- Осигурете му безопасно място за игра – на закрито и на открито
- Дайте му кухненски шкаф. Можете да го напълните с играчки toys и пластмасови кухненски пособия, които то да вади и прибира обратно. Също така ще се забавлява да отваря и затваря вратата
- Към края на 10-ия месец бебето ви не може да стои без чужда помощ
- Не е измислило никакъв способ да се придвижва самостоятелнo
Знаците, които подсказват за наличието на проблем в развитието:
Децата са различни и се развиват с различно темпо, така че не се притеснявайте прекомерно от това, че детето ви усвоява нови умения по-бавно в сравнение с другите деца около него. Ако обаче се тревожите за развитието му, обсъдете го със здравен специалист, за да получите подкрепа.
Проходилките:
Проходилката представлява платнена седалка, закрепена в средата на твърда конструкция на колела. Проходилката ще позволи на бебето ви да седи и да се придвижва, преди да може да го прави самостоятелно.
Общоприето е, че проходилките не са безопасни за децата, защото:
- Проходилката ще позволи на бебето ви да се придвижва много бързо и така то може лесно да изпадне в опасност.
- Тъй като е малко едва прохождащо бебе, то няма способността да преценява кое е безопасно и кое не е.
- Проходилките поставят под невероятна заплаха бебето ви, ако в къщата ви има стълбище. Много деца продължително време страдат от травми на главата в резултат на падането по стълбите с бебешка проходилка.
- Бебе, което прекарва цялото си време в проходилка, няма да развие контрол над мускулите, от който ще се нуждае, за да се претъркулва, седи, пълзи и ходи.
- Проходилката ще научи бебето ви да използва възглавничките на стъпалата си, за да се оттласква – това може да се окаже трудно изкореним навик, когато започне да прохожда.
- Когато бебето ви се изправя, използвайки за опора мебелите, то тренира мускулите, от които ще се нуждае, за да проходи и се научава как да балансира.
- Бебето ви трябва да се научи как да балансира преди да се научи да ходи, а проходилката ще забави този процес.
Продажбите на проходилки:
Правени са опити да се спре продажбата на проходилки в Австралия поради рисковете. През 2004 г. Канада забранява продажбата и вноса на проходилки. Австралия върви по стъпките на подобна забрана.
Безопасното използване на проходилка:
Ако решите да използвате проходилка, уверете се, че:
- Средата, в която бебето се намира, е безопасна за него – преместете потенциално опасни мебели, обезопасате всички кабели и преградете всички стълби.
- Изберете проходилка с широка основа, която по-трудно може да се обърне. Проверете също дали има спирачки, така че да можете да застопорявате колелетата.
- Винаги наглеждайте бебето, когато е в проходилка – и всеки път, когато я използвате, го оставяйте само за малко в нея.
- Не използвайте проходилка, преди бебето ви да се е научило да седи без чужда помощ или след като се е научило да ходи.
Още за развитието на бебето
Бебето ви изучава предмети, като ги разклаща, удря, изпуска и хвърля, преди да прибегне до добре изпитания метод да ги лапне. Идеята, че с предметите можеш да правиш разни неща (използваш гребен, за да се срешеш), започва да узрява у бебето ви. Направете му детски кът за игра с множество предмети, които да може да удря, пробива, извива, стиска, разклаща, изпуска или отваря и то ще е възхитено.
Бебето ви се очарова и от играчки със специфични функции като телефоните. Ако слага телефон на ухото си, направете и вие същото и се престорете, че провеждате разговор с бебето. През следващите няколко месеца ще започне да използва предметите според предназначението им – да си реши косата, да пие от чаша и да „говори“ по телефона.
Какво се случва с вас: Преборване на безпокойството при раздяла
Напълно естествено е за бебето ви да започне да показва признаци на безпокойство, когато го оставите на грижите на някой друг. Всъщност това е знак на нормално и правилно развитие. За съжаление това с нищо не помага за утешаване на плачещото бебе.
За да стане раздялата по-лесна и за двама ви:
– Кажете „чао“ с нежен, но безгрижен тон. Опитайте се да не го превръщате в емоционална раздяла, ако бебето ви плаче.
– Веднъж, като сте казали „чао”, не се поддавайте на изкушението да се обърнете. Това само ще усложни нещата.
– Ако от това ще се почувствате по-добре, обадете се вкъщи, когато стигнете там, закъдето сте тръгнали. Вероятно бебето ви е спряло да плаче и се е разсеяло с правенето на нещо друго.
– Прекарайте малко време само с бебето си, когато се приберете.
– Разчитайте сигналите и вярвайте на интуицията си. По същия начин ли реагира бебето ви, когато партньорът ви излиза? Ако не, по-добре е той да оставя бебето. Изглежда ли детето недоволно, когато той го вземе в ръце? Едва ли е така – макар да е възможно – но може би изборът ви на детегледачка или роднина, при които да го оставите, не е бил подходящ.
От родители за родители: Почистване на зъбите
Когато детето си стана на 8 месеца например, може да започнете да му пеете песничка за миенето на зъбите. Пейте същата песничка и докато вие си миете зъбите. Така детето ще свърже двете неща, а освен това ще се позабавлявате.
1,568 преглеждания