Бебето ви на 30 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 31

Тази седмица бебето ви:

Пълзенето

Веднъж щом бебето ви е покорило седенето, изглежда сякаш го делят някакви нищо и никакви минути от това да се научи да се придвижва. Независимо дали пълзи (придвижва се, приплъзвайки се по корем) или се тътри (навеждайки тялото напред, се придвижва по дупе), то ще е измислило как да се придвижва по пода. Може и да не е красиво, но поне върши работа. Тъй като горната част на тялото му е по-силна от долната, не се изненадвайте, ако го намерите да пълзи назад! С малко допълнителни упражнения бързо ще се научи кои мускулни групи ще го оттласкат напред. Пълзенето и тътренето са много бавни способи за придвижване, така че то ще продължава да работи върху развитието на класическото пълзене на ръце и колене – а това ще предостави на вас възможността да обезопасите цялата къща!  

Отбиването

С въвеждането на твърдите храни  в диетата на бебето неизбежно ще се случи и отбиването на бебето от гръдта или шишето – за предпочитане е това да става постепенно и с темп, който удовлетворява както вас, така и бебето. В идеалния случай отбиването става след месеци (или дори години, ако вие и бебето ви сте склонни да продължите кърменето), така че кърмата ви постепенно намалява и няма да изпитвате неудобствата, свързани с препълнените гърди.

Първите няколко месеца след въвеждането на твърдите храни, бебето ви ще продължи да получава повечето от хранителните си вещества от кърмата, така че продължете да го кърмите както обикновено и винаги предлагайте твърдите храни след кърменето, не преди това. Да му предложите твърди храни, когато бебето е наистина гладно (преди кърменето), ще има сериозно отражение върху притока ви на кърма, тъй като то ще поема повече твърди храни и по-малко мляко.

Научете за отбиването.

Цеденето на кърма

Ако не сте практикували цеденето в началото, може да ви се стори твърде късно и твърде проблематично да се учите сега, но ако предстои да се върнете на работа след отпуска ви по майчинство, цеденето е нещо, което си струва да обмислите, тъй като то ви позволява да прекарвате онези мигове на непосредствена близост с бебето сутрин, а след това отново вечерта.

 

Въвеждането на твърдите храни:

На някакъв етап между 4-ия и 6-ия месец, може да забележите, че бебето наблюдава как се храните с голям интерес, а може дори и да се опитва да пъхне част от храната в устата си. Време е да извадите лъжичката и лигавника – време е да настане цапаницата! 

Защо бебето ми се нуждае от твърди храни?

  • След шест месеца кърмене или хранене с шише запасите от желязо на бебето ви ще са понижени. То трябва да започне хранителен режим с твърди храни, за да попълни запасите си от желязо.
  • Бързият му растеж и развитие означават, че сега то се нуждае от повече енергия, отколкото може да получи само от шишето или майчината гръд.
  • Към навършването на 6-месечна възраст бебето ви ще започне да изгладнява! Може да забележите, че бебето ви, което щастливо е спяло до преди това, започва да се буди отново за нощни хранения
  • Бебето ви трябва да се научи как да използва устата си, за да развие умения за хранене и да опита нови материи и вкусове. Въвеждането на твърдите храни също така ще му помогне да развие зъбите си  и челюстта.

ЗАПОМНЕТЕ!

Твърдите храни няма да заменят кърменето или храненето с шише в продължение на много месеци.

Как да разбера кога бебето ми е готово за въвеждане на твърдите храни?

Обикновено е твърде очевидно! Бебето ще започне да ви дава знаци, че иска в устата си нещо повече от мляко, когато:

  • Започне да се интересува какво ядете вие и посяга към него или пък започне за пъха пръстчета в устата си
  • Отваря уста, ако му предложите лъжичка с храна
  • Започва да „дъвче” на венци
  • Започва да се буди през нощта, нуждаейки се от допълнително хранене
  • Добре контролира вратлето и главичката си

Може ли да се задави?

Ако бебето ви не е готово за твърда храна, ще откриете, че езичето му изтласква всичко обратно върху вас. Към 6-месечена възраст повечето бебета имат достатъчно развит контрол върху езика си, за да движат храната (е, разбира се, част от нея) из устата си преди да я преглътнат. Задавянето с подходящи меки или пюрирани бебешки храни е малко вероятно.

За да избегнете възможността за задавяне, не давайте на бебето си твърди храни, като например:

  • Парчета суров морков или ябълка
  • пуканки
  • риба или пиле със ситни кости
  • твърди бонбони
  • ядки

 

Отбиването:

Неизбежното отбиване на бебето ви започва в деня, в който то поеме първата си хапка оризова каша. Рано или късно всяко кърмено бебе спира да суче и преминава към режим на хранене с твърди храни и прием на допълнително течности. В идеалния случай отбиването става постепенно и с темп, удобен и за майката, и за бебето. Понякога обаче отбиването е внезапно и неочаквано в резултат на боледуване (ваше или на бебето) или спиране на кърмата. Отбиването може да е емоционален период – дори когато искате да го направите.

Кога да започна с отбиването?

  • Всеки ден кърмене е от полза за бебето ви, така че колкото по-дълго го кърмите, толкова по-добре за него.
  • Световната здравна организация препоръчва да кърмите особено през първите шест месеца, след което да продължите да кърмите до двегодишна или по-голяма възраст, като добавяте твърди храни към диетата на детето.
  • В Австралия е общоприето да започнете постепенно да отбивате през второто шестмесечие с въвеждането на твърдите храни, като целта е напълно да сте отбили детето по някое време около първия му рожден ден.
  • Други предпочитат отбиването да се направлява от бебето, което има за резултат кърмене до възрастта на прохождащ малчуган.
  • Какъвто и подход към отбиването да изберете, винаги е най-добре да позволите на тялото и бебето си постепенно да се нагодят към промените.

ЗАПОМНЕТЕ!

Гарантирайте си, че при отбиването, ще замените времето, прекарано един върху друг, което сте имали при кърменето, с време, което прекарвате в гушкане и физическа близост.

Как да отбия бебето си?

  • Ще трябва да замените кърменето с адаптирано мляко, ако го отбиете преди навършването на 12-месечна възраст.
  • Заменете едно кърмене дневно с хранете от бутилка – добра идея е да изберете за целта храненето, към което то проявява най-малко интерес.
  • Щом бебето ви се почувства добре с този режим, започнете за заменяте друго хранене (първоначално опитвайте да продължавате да кърмите между заменените хранения, така че да не  изпитвате твърде силен дискомфорт в гърдите).
  • Бавно заменете всяко от храненията, докато в крайна сметка спрете да кърмите. Много майки продължават с едно хранене дневно – първото или последното за деня – за известно време преди кърмата им да намалее по естествен път.
  • Проверявайте гърдите си за бучки, докато отбивате. Опитвайте да избягвате цеденето, защото то ще увеличи производството ви на кърма.
  • Ако бебето ви вече с наслада яде твърди храни, можете да пробвате да му предложите директно бебешката чашка, а не шишето.

Ако бебето ви отказва да приема бутилката от вас:

  • Помолете партньора си да предложи бутилката на бебето, докато вас ви няма.
  • Опитайте се да предложите бутилката, когато на бебето му се спи.
  • Предложете му вместо това бебешка чашка.

 

Още за развитието на бебето 

На този етап емоциите на бебето ви стават все по-добре изразени. Може да дава въздушна целувка на познати и дори да я повтори ако изръкопляскате от удоволствие.

През следващите няколко месеца бебето ви може да се научи да усеща и имитира настроения и да покаже първите признаци на съчувствие. Може да започне да плаче например, ако чуе някой друг да плаче. Макар и едва сега да започва да разбира емоциите, то улавя и имитира вашите. През следващите месеци (и години), бебето ви вероятно ще се отнася с другите така, както и вие се отнасяте с тях.

 

Какво се случва с вас: Улеснявайте нещата 

Всички обичат да им е лесно. Ето няколко съвета в тази насока:

Пригответе си храна предварително. Някои родители приготвят порции бебешка храна, както и такива за цялото семейство, предварително, които после само да размразяват (и подновяват), когато им е необходимо.

Подредете продуктите. Прибирайте нещата винаги на едно и също място, така че да можете да ги откриете, когато ви трябват. Пригответе чанта с пелени винаги готова, за да можете само да я грабнете, когато излизате. Прибирайте всички бебешки продукти в найлонови пликчета, които да стоят на определено място, за да не се налага да го издирвате, когато ви потрябват.

Включете бебето си в заниманията си. Къпането във вана заедно с бебето ви спестява време и е забавно. Превръщането на къщната работа в игри, например сгъването на прането (бебетата обожават да лежат в купчината чисти дрехи) или подреждането на стаята, ви дава възможност да се грижите за бебето, да се забавлявате и в същото време да си вършите работата.

 

От родители за родители: Поникването на зъбите

Пригответе ледени близалки с преварена вода. Давайте ги на бебето, когато го има проблем с венците при никненето на зъбките.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,359 преглеждания

Comments are closed.