Бебето ви на 28 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 29

Тази седмица бебето ви:

Работи по фината моторика

Сега, когато бебето ви е направило голям скок напред с уменията по обща моторика – седене, пълзене, ритане, контрол на главичката, то ще започне да се концентрира върху развитието на уменията си по фина моторика. То вече може да вдига, пуска и хваща големи предмети, а развивайки тези умения, то ще започне да умее да взима по-малки предмети и да ги прехвърля от едната ръка в другата.

Щом умее с лекота да държи предмети, можете да опитате да му позволите да държи само чашката си. Първоначално ще се нуждае от помощта ви да насочва чашата към устата си и да удържа теглото й, но много скоро ще се научи как да контролира притока на вода (колко може да я наклони преди да го задави) и как да се справя само.

Вижте как да насърчите бебето си да пие вода.

Учене чрез повторение

Докато разнообразието е солта на живота за възрастните, тъкмо обратното е валидно за малките деца. Няма нищо, което бебетата и малчуганите да харесват повече от повтарянето на едно и също занимание. Рутината и повторението дават познания на бебето ви за неговия свят и повтаряйки отново и отново едни и същи действия (независимо дали е ваната преди лягане всяка вечер или четенето на една и съща книжка всеки ден), бебето ви ще научи да очаква определен развой, което ще му позволи за в бъдеще да се впуска в нови начинания, като използва знанията и информацията, с която вече разполага.

Бебетата също така намират повторението за успокояващо. В един свят пълен с непознати изживявания, повторението на познати дейности, е насърчаващо и ще даде на бебето увереност да се справи с новото, знаейки че винаги има една рутина, на която може да се опре.

Открийте песнички, които да пеете заедно, стотици пъти


Влизащите една в друга форми

Докато бебето ви е съсредоточено върху развитието на уменията си по фина моторика, игрите, които най-много ще го забавляват, са тези с отворен край (игри, които никога не свършват и могат да бъдат трансформирани в друг тип игри). Една от най-добрите играчки, които бихте могли да купите на тази възраст е комплект влизащи една в друга чашки. Те са изключително евтини, а ще останете изненадани на колко различни игри можете да играете с тях. Опитайте се да ги пуснете да плуват във ваната или да ги пълните с вода и да ги гледате как потъват. Или ги поставете на столчето за хранене на бебето и сложете сухар или тост-войници в тях – то ще се забавлява чудесно, опитвайки се да ги извади. Можете да ги обръщате една върху друга и да построите кула, която то може да събори или да му покажите как да ги намества една в друга. Часове забавление!

Открийте нашите съвети как да научите бебето да си играе.

Да пие вода:

Ако първата напитка, която ще пие бебето от бебешка чашка, е вода и то вижда, че семейството му харесва водата, е много вероятно щастливо да пие вода, без никога да поставя под съмнение дали я харесва или не.

Ако обаче вече сте отворили вратата към чудния свят на соковете и подсладените напитки, в ръцете ви може да се състои истинска борба в резултат на усилията ви да го накарате да пие повече вода.

Ако отказва очарованието на водата:

  • Опитайте да сложите лед в нея – повечето деца обичат да си играят с език с леда, докато пият.
  • Поставете резенче лимон, банан или ягода в кана вода, която то може да достигне само.
  • Сложете кана студена чешмяна вода в хладилника. Студената вода като цяло е по-съблазнителна от тази със стайна температура.
  • Убедете се, че детето ви вижда да пиете вода – и вижда, че ви харесва!
  • Ако настойчиво отказва да пие вода, опитайте да разреждате напитките му с вода – наполовина сок, наполовина вода. Постепенно увеличете разреждането, докато в резултат на практика започне да пие вода.
  • Ако всички други методи се провалят, хранете го с богати на вода храни. Повечето супи, зеленчуци и млякото имат високо съдържание на вода, приблизително около 80 %. Опитайте домашно приготвени плодови ледени близалки и плодови шейкове.   

 

Още за развитието на бебето 

Досега сигурно сте казвали на бебето си, че телефонът не е играчка, че дрънкалките не трябва да се хвърлят, че косата на сестричката му не е за скубане. На тази възраст бебето ви може да започне да си прави експерименти с авторитета ви, като отказва да прави каквото му кажете. То не е непослушно или своенравно – просто любопитно.

Не забравяйте, че чисто и просто то не може да запомни нещата, които му казвате за повече от няколко секунди. Най-добрата тактика е да му казвате „Не“ и да го разсеете с нещо друго.


Какво се случва с вас: Отнасяйте се добре със себе си 

Грижата за бебе 24 часа в денонощието или ходенето на работа и бързането да се приберете вкъщи ви подлага на голям стрес. Ето някои неща, които да не забравяте, когато бебето е преполовило първата си годинка:

Бъдете здрава. Не пренебрегвайте собственото си хранене – независимо дали сте възвърнали килограмите си отпреди раждането или не. Избягвайте кофеин и алкохол. Стимулиращите и успокояващите им ефекти ще ви накарат да се почувствате по-зле по-късно. Правете упражнения няколко пъти седмично, паркирайте колата си малко по-далеч от работата си. Спете достатъчно, дори и през деня, ако това е възможно.

Излизайте. Наслаждавайте се на чистия въздух, като излизате на разходка. Бебето ви е малко и леко, затова възползвайте се от това преди да е проходило и го взимайте на разходка.

Поглезете се. Отидете на масаж, маникюр или каквото ви кара да се чувствате специална. Хубава дълга вана може да направи чудеса. Ако намерите кой да гледа детето, запишете се на йога, упражнения за разтягане, дълбоко дишане и други отпускащи упражнения.

 

От родители за родители: Забавлявайте бебето си

Купете балон с хелий с някаква тежест и панделки, които да висят от него. Сложете бебето си да легне по гръб с балона до него така, че да може да го сграбчи. Когато го дърпа, панделките ще го гъделичкат, а шарените цветове ще го омагьосат.

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,378 преглеждания

Comments are closed.