Бебето ви на 25 седмици
Тази седмица бебето ви:
Държи главичката си изправена
На тази възраст времето, прекарано по коремче, започва да се отплаща – сега главичката и мускулите на вратлето на бебето са достатъчно укрепнали, за да му позволят да изправя главичката си (да не я отпуска назад), когато го издърпвате за ръчичките от легнало изходно положение до седнало. Тъй като главичката е доста тежка, способността да я държи изправена при смяна на позициите си е истинско постижение и означава, че то е почти готово да започне да се придвижва насам-натам без чужда помощ.
Прочетете повече за физическото развитие.
Помогнете на детето си да преодолее тревогата от раздялата
Тревогата от раздялата – страхът на бебето ви, че ще бъде физически отделено от вас, често върви ръка за ръка със страха от непознати и обикновено се проявява на същата възраст и се поражда от същите причини като него. Макар че тревогата от раздялата може да е еднакво разстройваща както за бебето, така и за родителите, важно е да си припомняте, че тя представлява нормална фаза в развитието му и че от свръхтревожното бебе не непременно израства свръхтревожно дете.
Ако бебето ви се разстройва прекалено, когато го оставяте, опитайте да упражнявате отделянето от него вкъщи. Изчакайте да се заиграе щастливо преди да напуснете стаята за момент, така че постепенно да свикне с това. И за да му помогнете да приема уверено раздялата, правете така, че да не показвате, че поведението му ви разстройва или че се тревожите, че го оставяте. Увереното ви държание (дори и да е фалшиво!) ще го стимулира да се държи по същия начин.
Прочетете съвети за облекчаване на тревогата от раздялата.
Кърменето на по-голямо бебе
Тъкмо когато кърменето стане по-лесно – бебето ви се храни по-рядко, засукването е по-лесно, започва смяната на кърменията с твърди храни, много от кърмещите майки започват да отбиват бебетата си. Често го правят или защото са изтощени, нуждаят се да си починат от това винаги да са на разположение, връщат се на работа или не чувстват такава необходимост да кърмят през второто шестмесечие от живота на бебето.
Ако обмисляте дали да не отбиете бебето, запомнете: след шест месеца кърмене сте свършили всичката черна работа, научили сте всички тънкости на занаята, така че защо сега да не се насладите на усвоеното с толкова усилия познание? Кърменето на бебето до първата му годинка (поне) е най-добрият подарък за рожденния му ден, който можете да му поднесете, а може и да откриете, че сега то ви доставя удоволствие, каквото не сте получавали в първите месеци.
Научете как да се грижите за себе си, докато кърмите.
Физическо развитие:
Крайгълните камъни на развитието включват:
- До навършването на 6-месечна възраст бебето държи предмети и ги приближава до устата
- Между 6-8-месечна възраст то се учи да държи и пие от чашка (обикновено с малко помощ)
- Към 7-мия месец може да държи лъжичка, но не може да я използва по предназначение
- Към 7-мия месец диетата започва да включва твърди храни
- Към 8-месечна възраст бебето може да седи без чужда помощ
- Към 8-мия месец може да се придвижва, пълзейки или търкаляйки се
- Прекарвайте време на пода с него – колкото повече се упражнява да седи и да пълзи, толкова повече ще укрепнат мускулите му.
- Когато бебето седи, подредете наоколо играчки на такова разстояние, че да не може да ги достигне и да трябва да се придвижи до тях.
- Оставяйте го да си играе с храната – може и да е цапащо, но също така е забавно.
- Предложете му играчки, направени от различни тъкани, които може да изследва с уста.
- На 9-месечна възраст не седи без чужда помощ.
- Тялото му е така сковано, че не можете да го сложите да седне.
- Към 8-мия месец не се протяга или не проявява никакъв интерес към играчките край себе си.
Какво мога да направя, за да насърча физическото му развитие?
Знаците, които подсказват за наличието на проблем в развитието:
Децата са различни и се развиват с различно темпо, така че не се притеснявайте прекомерно от това, че детето ви усвоява нови умения по-бавно в сравнение с другите деца около него. Ако обаче се тревожите за развитието му, обсъдете го със здравен специалист, за да получите подкрепа.
Облекчаване на тревогата от раздялата:
Има различни стратегии, които можете да използвате, за да успокоите детето си (и себе си) през този труден период:
- Времето е от първостепенно значение. Ако можете да го избегнете, не променяйте режима на грижа за детето между 8-мия и 12-ия месец, когато е най-вероятно да се породи тревогата от раздялата.
- Упражнявайте се, упражнявайте се, упражнявайте се. Детето ви ще може да се научи, че ще се върнете, само ако действително го оставяте. Опитвайте да се упражнявате да сте разделени един от друг, оставяйки го на грижите на приятелска за него физиономия за кратко. Ако планирате да го оставите в детско заведение, прекарайте много време с него в новата среда, след което опитайте да го оставите за малко на грижите на възпитател там, така че да може да свикне с новия център, без вашето присъствие.
- Всичко се свежда до сбогуването. Придържайте се към процедура на сбогуване, която е предвидима, любяща, непоколебима и бърза. Не проточвайте сбогуванията, винаги запазвайте спокойствие (никога, никога не плачете!) и показвайте на детето си, че сте напълно уверени да го поверите на грижите на друг човек. Веднъж щом сте го оставили, не се връщайте – това само ще влоши ситуацията.
- Ако обещаете нещо, спазете си обещанието. Не лъжете детето за това кога ще се върнете. Не можете да очаквате да е уверено, когато се разделя с вас, ако не ви вярва. Кажете му какво ще правите и кога ще се върнете и удръжте на думата си.
СЪВЕТ!
Макар че може да е изключително тъжно да оставите детето си, докато то ви вика и плаче за вас, жизненоважно е да вярвате, че този, на чиито грижи го поверявате, може да се справи с него. Не се връщайте, за да го успокоите. Ако изпитвате потребност да се уверите, че се е умирило, обадете се в подходящо време – след 10-20 минути, за да го проверите.
Още за развитието на бебето
Тъй като бебето ви става все по-активно, ще е истинско удобство, ако го обличате в удобни дрешки. Избирайте материи, които няма да пречат на движенията му. Широки, разтегливи и леки материи са добра идея, тъй като дават голяма свобода на действие.
Избягвайте дрехи с твърди или драскащи шевове, дълги връзки, копчета (които са потенциална опасност за задавяне при поглъщане) и всичко останало, което може да попадне в обсега на бебето ви, докато спи, лази, играе или се занимава с нещо друго.
Какво се случва с вас: Време за себе си
За повечето нови майки последното, за което ще помислят, са те самите. Грижите около бебето, работата, партньора и дома винаги са на първи място. Да се грижите за себе си обаче също е приоритет, ако искате да не усложнявате живота си впоследствие. Все едно да се опитвате да карате кола, без да сте напълнили резервоара.
Понеже не можем да удължим деня (или нощта), някои съвети, които спестяват време, ще ви са от полза. Обикновени неща като готвене няколко пъти в седмицата в по-големи количества и замразяване на храната, която остане, е едно от тях. Купувайте готови замразени храни от време на време и не се тревожете, че домът ви не е толкова подреден колкото е бил преди.
Разпределянето на домашните задължения с партньора ви ще облекчи товара върху вас. Ако е възможно, запишете се на някаква дейност само за вас самата, която да практикувате редовно – спортуване или обяд с приятел например. Дори само половин час да поприказвате с някого или да прочетете нещо ще ви осигури това толкова важно „време за себе си“.
От родители за родители: Отбиване
„Когато отбивате бебето, не забравяйте да му давате храни, които вие самата не харесвате. То може да ги хареса!“
1,619 преглеждания