Бебето ви на 24 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 25

Тази седмица бебето ви:

Може да започне да се пробва с твърди храни

Шестата месечинка от появата на бебето ви маркира една нова глава в диетата му – можете да извадите оризовата каша и да му предложите хапка твърда храна.  По всяка вероятност то ще разкриви лице и ще я избута навън с езиче. Не се отказвайте заради реакцията на бебето ви – в крайна сметка това е една изцяло нова реалност, то трябва да свикне с вкуса и консистенцията на храната, както и с яденето с лъжичка. 

Нека в първите седмици храната да е рядка и изцяло с консистенцията на пюре. Въвеждайте само един вид храна в продължение на няколко дни – по този начин бързо ще откриете потенциални алергии или свръхчувствителност към храната.

Твърдите храни и алергиите

С всички излизащи в медиите материали за увеличаващите се случаи на хранителни алергии при децата, не буди учудване фактът, че много родители се страхуват при въвеждането на твърдите храни в диетата на бебето. Въпреки че действително хранителните алергии и непоносимости бележат възход, можете да включите твърдите храни в диетата на бебето по начин и по график, които да ви помогнат да идентифицирате и сведете до минимум евентуалните реакции.

До деветия месец на бебето се въздържайте от въвеждането на пшенични и соеви продукти – вместо това се придържайте към оризовата каша, обогатена с желязо и хипоалергенните плодове и зеленчуци. Когато започнете да захранвате с месо, започнете с пилешкото (задушете го и го накъсайте на парченца) и изчакайте с млечните продукти до навършването на 12 месеца. Яйченият жълтък може да се въведе след деветия месец, но с белтъка също изчакайте до дванайсетия месец. 


Успешното въвеждане на твърдите храни

Макар че изкушението да предложите на бебето си първо всички сладки храни е голямо– ябълката и крушата са най-честият избор на първа храна – опитайте се да ги избягвате в началото. Често бебетата, които са били захранени със сладки храни, впоследствие отказват по-малко сладкия вкус на зеленчуците като картоф, морков и тиква.

Също така избягвайте да подправяте храната на бебето – то не се нуждае от допълнително сол и захар в храната си. Неговите вкусови рецептори са много по-чувствителни, отколкото са притъпените рецептори на възрастните, така че то ще се наслаждава на храна, която за нас би била безвкусна. Преди да решите, че бебето ви не харесва определена нова храна, дайте му поне шест възможности да я опита. Много бебета отказват определен нов вкус многократно преди да решат, че всъщност го харесват.

Съвети за твърдите храни:

Съвети за захранването с твърди храни

  • Може и да е изкушаващо да започнете захранването на бебето с пищно меню твърди храни, но най-добрият начин е да подходите към тях бавно и методично. Въвеждайте храните една по една с разстояние от няколко дена между тях.
  • Уверете се, че всичко е меко и пюрирано.
  • Започнете като предложите лъжица оризова каша – тя е обикновена на вкус, богата на желязо и не съдържа глутен, така че е малко вероятно да предизвика някакви реакции на отхвърляне от организма. 
  • Можете да използвате кърма или адаптирано мляко, за да разредите оризовата каша – това ще направи вкуса й познат, което може да помогне на бебето да я възприеме.
  • Бавно с по лъжичка дневно увеличавайте количеството предлагана каша. Щом бебето започне да яде по две супени лъжици оризова каша на едно ядене, можете да започнете да предлагате два пъти дневно твърди храни, а след това и три пъти дневно.
  • Не се обезкуражавайте, ако изглежда сякаш колкото пъхнете в устата му, толкова и то изплюва – за някои бебета отнема известно време да усъвършенстват координацията на дъвченето и преглъщането. 

СЪВЕТ!

Не подправяйте храната на бебето – то няма нужда от това. Не въвеждайте всички сладки храни (ябълка, круша) в началото, защото впоследствие може да не иска да опитва по-соленовати храни.


Храни, които да въведете през периода 6-8 месец:

  • картоф, тиква, морков на пюре 
  • банан, смачкан на каша, задушена и пюрирана ябълка или круша 

Храни, които можете да въведете след 8-мия месец:

На тази възраст бебето ви трябва да може да консумира и по-едро смачкани храни. То също би харесало малки хапки меки плодове, задушени зеленчуци и препечена филийка, като всички те развиват умението му за самостоятелно хранене. Опитайте:

  • смлени меса и пиле
  • зърнени храни като пълнозърнест ориз, кус-кус и макаронени изделия – все пак отложете въвеждането им, ако имате фамилна предразположеност към алергия от пшенични продукти
  • кисело мляко
  • малко количество краве мляко, добавено към зърнена храна или друг тип закуска, като например яйчен крем

Твърди храни: 12 и над 12-месечна възраст

Щом бебето навърши 12 месеца можете да изхвърлите адаптираното мляко завинаги и да въведете в диетата на бебето си кравето мляко. На тази възраст то ще може да яде пюрирани на по-едро храни, в това число месо и все повече ще се приближава до диетата на останалите членове в семейството. Също така ще умее, повече или по-малко успешно, да борави с лъжица, макар че може би ще предпочита да се придържа към подхода на „ядене с пръсти”.   

Здравословни ли са фабрично приготвените бебешки храни?

Няма спор, че фабрично приготвените бебешки храни представляват удобство. И макар, че съдържат идентични хранителни съставки като прясно приготвените храни, са скъпи, а повечето съдържат няколко приготвени заедно съставки. Наред с това, странно, но изглежда сякаш на вкус са еднакви и имат еднаква консистенция, без значение от какво са направени. С изключение на пюретата, приготвени от един-единствен продукт, опитвайте се да оставите бебешките храни като резервен вариант, а не като основа на диетата на бебето ви. 

Какво трябва да пие бебето ми?

Натурален сок, подсладени и безалкохолни напитки не са препоръчителни за бебетата. Предпочитаният избор е вода, а ако предлагате подсладени напитки, можете да откриете, че бебето ви вече не е доволно, когато му се поднася на добрата, стара, неподсладена вода.

 

Още за развитието на бебето 

Тъй като бебето ви става все по-активно, ще е истинско удобство, ако го обличате в удобни дрешки. Избирайте материи, които няма да пречат на движенията му. Широки, разтегливи и леки материи са добра идея, тъй като дават голяма свобода на действие.

Избягвайте дрехи с твърди или драскащи шевове, дълги връзки, копчета (които са потенциална опасност за задавяне при поглъщане) и всичко останало, което може да попадне в обсега на бебето ви, докато спи, лази, играе или се занимава с нещо друго.

 

Какво се случва с вас: Време за себе си 

За повечето нови майки последното, за което ще помислят, са те самите. Грижите около бебето, работата, партньора и дома винаги са на първи място. Да се грижите за себе си обаче също е приоритет, ако искате да не усложнявате живота си впоследствие. Все едно да се опитвате да карате кола, без да сте напълнили резервоара.

Понеже не можем да удължим деня (или нощта), някои съвети, които спестяват време, ще ви са от полза. Обикновени неща като готвене няколко пъти в седмицата в по-големи количества и замразяване на храната, която остане, е едно от тях. Купувайте готови замразени храни от време на време и не се тревожете, че домът ви не е толкова подреден колкото е бил преди.

Разпределянето на домашните задължения с партньора ви ще облекчи товара върху вас. Ако е възможно, запишете се на някаква дейност само за вас самата, която да практикувате редовно – спортуване или обяд с приятел например. Дори само половин час да поприказвате с някого или да прочетете нещо ще ви осигури това толкова важно „време за себе си“.

 

От родители за родители: Отбиване  

Когато отбивате бебето, не забравяйте да му давате храни, които вие самата не харесвате. То може да ги хареса!

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,852 преглеждания

Comments are closed.