Бебето ви на 23 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 24

Тази седмица бебето ви:

Може да започне да спи по-дълго през нощта

Е, може би не точно съня през това, което ние възприемаме като нощ, но на тази възраст детето ви трябва да е в състояние да спи в продължение на отрязък от около 8 часа, без да изпитва потребност от храна. За да го насърчите да спи през времето, докато и вие правите същото, можете да му осигурите закуска „в просъница” – събудете го, за едно засищащо хапване в 10ч. вечерта преди вие самите да си легнете. То може да му е достатъчно докъм 6 часа сутринта или приблизително това време.

Ако дори след приема на храна в 10 ч. вечерта, бебето ви все още продължава да се буди през нощта, опитайте да го успокоите, без да му предлагате храна и то би трябвало да свикне относително бързо (ще са му нужни няколко нощи, за да осъзнае намека), че закусвалнята е затворена след определен час и че е най-добре то също да поспи до сутринта.

Безпокойство от непознати

Някъде около навършването на шестия месец на бебето може да забележите, че то внезапно започва да се страхува от непознати – а в очите му такъв може да е всеки човек, когото то не вижда ежедневно. Обичаната баба или бавачката може внезапно да се превърне в някого, от когото то изпитва страх. Няма нужда да споменаваме, че този нов нюанс в поведението му може да е разстройващ за всички засегнати.

На тази възраст паметта на бебето ви се подобрява, така че сега то може да разграничава познатите от непознатите хора. Понастоящем експертите приемат, че децата биологично са програмирани да бъдат бдителни спрямо непознатите или нови преживявания с цел самосъхранение. С подобрената си памет за лица бебето ви ще бъде резервирано към всеки, който не изглежда непосредствено познат. Безпокойството от непознати може да продължи дори и след първия му рожден ден, но с възрастта ще отмине.


Премереният плач

В наши дни премереният плач изглежда напълно старомоден, но за онези, които се борят с бебета, чиито навици за сън имат измеренията на бедствие (будят се на всеки един-два часа всяка нощ или пък винаги трябва да поемат храна, за да се успокоят през нощта), използването на някой от методите на премерения плач може да е вариант. 

На тази възраст е подходящо да използвате техниката на постепенното успокояване – тази, при която се отзовавате на плача на бебето и го успокоявате, като то остава в кошарката си. 

Макар че всички бебета имат по-сънливи и по-будни дни, като правило, количеството сън, от което се нуждаят ежедневно и как то е разпределено в денонощието, се определя от възрастта им.

Новородени – 3-месечни

ВЪЗРАСТ

БОДЪРСТВАНЕ/ВРЕМЕ ЗА ИГРА

ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА СЪНЯ/ВРЕМЕ ЗА ПОЧИВКА

КОЛИЧЕСТВО СЪН ДНЕВНО

Раждане  – 6 седмици

Около 1 час

2-3 часа

5-6 пъти за период от 24 часа

6 седмици – 3 месеца

1 – 1.5 часа

2.5-3 часа

4-5 пъти за период от 24 часа

Макар че, що се отнася до режима на сън, повечето бебета под 3-месечна възраст не правят разлика между  деня и нощта, те нерядко имат един по-продължителен период на бодърстване в ранните вечерни часове (наричан понякога часът-арсеник[1] – ех, стига и да траеше само един кратък час!), когато пропускат изцяло един от периодите си за сън или успяват само да придремят на пресекулки. За да помогнете на бебето си да научи разликата между деня и нощта, опитвайте се да се придържате към някакъв режим от самото начало по време на нощните хранения.  

 

Крайъгълните камъни на развитието включват:

  • Бебето различава и предпочита да бъде с познати хора
  • Отговаря на името си
  • Може да стане неспокойно, когато сте извън полезрението му
  • „Казва” ви, че иска да го вземете, като протяга ръчичките си нагоре
  • Плези се или се покашля, за да предизвика вниманието ви и да инициира комуникация
  • Играйте на криеница – освен, че ще хареса самата игра, тя ще му помогне и да научи, че продължавате да сте наоколо, дори когато то не може да ви види
  • Дайте му да си играе с огледало – ще е очаровано от факта, че може да види „друго” бебе
  • Прекарвайте много време с него – на тази възраст все още любимата „играчка” за бебето ви сте вие самите, а то ще научава как да взаимодейства със света посредством времето, прекарано в игри с вас
  • Не показва удовлетвореност от факта, че вижда познати лица
  • Не осъществява зрителен контакт с вас
  • Все още трудно се успокоява и изглежда, че вашето присъствие или това на друг близък не му вдъхва доверие
  • Не показва какъвто и да е интерес за случващото се край него

Какво мога да направя, за да насърча социалното и емоционалното му развитие?

Знаците, които подсказват за наличието на проблем в развитието:

Децата са различни и се развиват с различно темпо, така че не се притеснявайте прекомерно от това, че детето ви усвоява нови умения  по-бавно в  сравнение с другите деца около него. Ако обаче се тревожите за развитието му, обсъдете го със здравен специалист, за да получите подкрепа. 

На тази възраст можете да накарате бебето си да заспи, използвайки техниката на постепенното успокояване. Тя включва реагиране на плача на бебето, като го успокоявате в креватчето му и постепенно увеличавате интервала от време, след който откликвате. Тази стратегия предоставя най-добра възможност бебето ви да заспи самичко. 

  • Внимавайте за сигнали за умората му .
  • Пригответе го за сън, след като сте се уверили, че е чисто, топло облечено и нахранено.
  • Насладете се на малко спокойно време, прекарано заедно, преди сън.
  • Поставете бебето по гръб на долното ниво в креватчето му и го завийте добре.
  • Дайте му целувка и прегръдка, както е в леглото, пожелайте му лека нощ и напуснете стаята.
  • Ако бебето ви започне да плаче, дайте му възможност постепенно да утихне за 1-3 минути преди да направите каквото и да било – това ще му даде възможност да се успокои от само себе си.
  • Върнете се в стаята му за около една минута за да го потупате лекичко, полюлеете на ръце или в кошарката му или погалите личицето и главичката му. Говорете му с тих, успокояващ глас, но след една минута излезте от стаята.
  • Напуснете за нови три минути. Ако ви се струва твърде дълго отначало, опитайте за една минута, после за две и накрая за три минути.
  • За някои бебета тихата фонова музика, докато те спят, е релаксираща – може да бъде любимата ви радиостанция, пусната съвсем тихо, жуженето на въртящ се вентилатор или дори шума от радиото, “настроено” на скалата между две честоти. Понякога твърде многото тишина всъщност е объркваща, а и непрактична – особено ако имате още едно дете в къщата.
  • Върнете се пак в стаята за още една минута, за да го дарите с милувка, докато то лежи в креватчето си.
  • Напуснете отново стаята за четири минути.
  • Продължавайте по същия начин, докато не достигнете максимума от 5 минути, допустими за неговата възраст. Удължаващото се време, което прекарвате извън стаята му, ще даде на бебето ви най-добрата възможност да се успокои от само себе си. Ако все още плаче след отреденото време, но изглежда притихва, продължавайте да надавате ухо, но забавете завръщането си. Ако обаче не успеете да накарате бебето да спре да плаче, опитайте да го вземете на ръце и опитайте да го успокоите в прегръдките си за кратко, докато спре и отново го поставете, както е будно, в леглото му.
  • Използвайте тази техника в продължение на 45 минути. Ако след това време, бебето ви е все още будно, вземете го на ръце, нахранете го и прекарайте известно време в тихи игри, докато дойде времето за следващата порция сън, когато отново ще можете да изпробвате техниката.

ЗАПОМНЕТЕ!

Промяната в навиците за сън и в използваните техники за успокояване може да изисква упоритост от ваша страна. Не се поддавайте на протестите на бебето – на повечето бебета им трябват 3-4 дни при новия режим, за да започнете да виждате резултати. Много често също така вторият ден е по-лош от първия, тъй като бебето вече е разбрало, че е в ход някаква акция.   


Още за развитието на бебето 

На моменти бебето ви използва повече дясната си ръка, на моменти – лявата, но още не можете да сте сигурна коя предпочита, докато не навърши поне 2 години.

Не се опитвайте да му влияете (това е генетично заложено). Налагайки на бебето да използва дясната си ръка, когато е левичар например, ще го обърка и може да доведе до проблеми като координиране на погледа, несръчност, нечетливо писане.

 

Какво се случва с вас: Сравнявате бебето си с другите 

Трудно е да си представите родител, който не хвърля поглед настрани да огледа бебето на приятел, който среща в супермаркета и да види как го сравнява със своето. Когато чуете за бебе, което е по-напред в някоя област от вашето, нормално е да се разтревожите – или поне да се почудите – дали всичко с вашето дете е наред.

Този начин на мислене не е особено полезен. Всяко бебе се развива със собствено темпо. Особено около шестия месец, физическите и говорните функции се различават във всяко дете.

Ако се притеснявате за детето си, добре е да прочете за нормалното развитие на бебето вместо да го сравнявате с другите бебета. Но помнете, че посочените данни са само ориентировъчни. Бебето ви може да изостава според някой критерий, тъй като се е съсредоточило в развитието на друг и му трябва малко повече време да навакса. Трябва да знаете, че ако детето ви е по-бавно в някоя област, това не означава, че развитието му като цяло изостава. Разбира се, разчитайте и на инстинктите си – ако наистина се тревожите, обърнете се към педиатъра си.

 

От родители за родители: Успокоение на венците, докато зъбките никнат

Сложете парче плат във фризера за малко и го дайте на бебето. Това ще успокои венците му.

 

 


[1] Часът-арсеник – онова време от денонощието, когато родителите и децата вече са си вкъщи, но вечерята все още не е сервирана. Смята се за труден, тъй като всички са изморени и гладни. За пръв път изразът се използва като игра на думи по аналогия със стихотворението на Хенри Лонгфелоу „Часът на децата”

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

2,217 преглеждания

Comments are closed.