Бебето ви на 22 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 23

Тази седмица бебето ви:

Се протяга към предмети

Вашето бебе вече не е пасивно малко човече, което просто наблюдава какво се случва около него. Сега то иска да участва, а част от това включва и желанието му да достига предмети извън неговия обсег. До съвсем скоро изпуснатата играчка се превръщаше в забравена играчка, но сега с бързо подобряващата му се памет, то знае, че може да си я върне, или оплаквайки ви се (хленчейки!), така че да му я върнете, или като се протегне самичко, за да си я вземе обратно. Успехът му да достига предмети, когато лежи по корем или е седнало, зависи от способността му да маневрира, балансирайки тежестта на тялото си, докато същевременно протяга ръка. Често в началото усилията му няма да са успешни и ще завършват със захлупване по лице на пода. Опитайте да устоите на изкушението да се втурнете да му помагате –наглеждайте го и му помогнете, само ако се слиса и разстрои от това.

Как да стимулирате бебето си

Отдавна отминаха дните, в които бебето ви прекарваше най-ангажираните си мигове в съзерцание на въртележката над леглото. Сега, когато то търси как да взаимодейства със света край себе си, ще трябва да откриете новини начини да го забавлявате. Малките деца обичат и се учат от повторенията, така че въвеждайки нова игра, бъдете подготвени да я повтаряте безспир.

Изберете десет цветни щипки за пране и ги поставете в малка платнена торбичка. Седнете с бебето и му покажете как да ги вади от торбичката и да ги слага обратно вътре. Този номер изисква голяма концентрация и координация, но щом бебето се усъвършенства в него, можете да го запознаете с цветовете и двойките от един и същи вид.

Позитивната подкрепа

Покрай грижите за малкото бебе ще получавате всякакви чудесни съвети за родителството – някои от тях ще са правилни, а някои ще звучат откровено чудати. Но нещото, около което ще се обединят всички, е, че за да извадите наяве най-добрите качества у вашето дете, трябва да го насърчавате да опитва нови неща (може би и да поема известни рискове), трябва да му осигурявате големи дози позитивна подкрепа. Ако видите в поведението или действията му нещо, което искате да насърчите, направете така, че то да разбере, че е забелязано и че сте доволни от него. Честата употреба на ръкопляскането и развълнувания глас обикновено успяват да предадат ясно и недвусмислено одобрението ви.


Крайъгълните камъни в развитието включват:

  • Между втория и четвъртия месец то започва да се смее с глас
  • Към навършването на 4-месечна възраст обиква да си играят с него
  • Показва, че разпознава вашето лице и лицата на членовете на вашето семейство
  • Интересува се и се увлича от случващото се край него
  • Показва удоволствието си, като се усмихва, гука и прави резки развълнувани движения
  • Вие знаете кои занимания му харесват
  • Разпознава предмети и показва, че му е приятно да ги вижда
  • Издавайте „прр”-звуци с уста на коремчето му – това ще предизвика у него гъдел и ще си помисли, че е забавно
  • Включете го в ежедневните домашни задължения – уверете се, че се намира в положение, от което вижда какво се случва (не го оставяйте на пода)
  • Играйте с него – много и често!
  • Не изглежда да изпитва удоволствие от общуването с други хора
  • Не осъществява зрителен контакт
  • Не изглежда да разпознава познати му лица

Какво мога да направя, за да насърча социалното и емоционалното му развитие?

Знаците, които подсказват за наличието на проблем в развитието:

Децата са различни и се развиват с различно темпо, така че не се притеснявайте прекомерно от това, че детето ви усвоява нови умения  по-бавно в  сравнение с другите деца около него. Ако обаче се тревожите за развитието му, обсъдете го със здравен специалист, за да получите подкрепа. 

Към навършването на 3-месечна възраст бебето е открило ръцете и устата си. Разтваряйки малко повече юмручета, то ще започне да умее да хваща предмети и да ги доближава до устата си и ще опитва на вкус, засмуквайки ги. Почти всичко, което сграбчи, най-вероятно ще свърши в устата му. 

Между третия и шестия месец бебето ви ще се научи да се претъркулва и да се придвижва напред, използвайки за оттласкване краката си. То ще е в състояние да се хваща за предмети и по-добре ще контролира главата си, благодарение на укрепването на мускулите на вратлето му. Към шестмесечна възраст някои бебета са в състояние да издържат известна тежест върху краката си, когато са поддържани в изправено положение, както и да седят с малко помощ.

Бебето ви ще започне да инициира комуникация с вас, като се усмихва, смее и гука. Ще започне да осъзнава окръжаващата го действителност и да се оглежда, за да види какво става.


Позитивната подкрепа:

Най-ранните детски години на вашия малчуган са белязани от естественото му любопитство към живота, което неминуемо, от време на време, ще го въвлича в неприятности. Докато опознава света, посредством експериментиране, бебето ще се нуждае от напътствия от ваша страна за това кое е правилно и кое не. На тази възраст дисциплината трябва да е изцяло съсредоточена върху позитивната подкрепа.

  • Бъдете търпеливи с детето си, докато му преподавате нови умения и го отрупвайте с похвали, когато постъпва както трябва.
  • Когато бебето възнамерява да извърши действие, което вие искате да осуетите, опитайте се да го разсеете с друг вид дейност, вместо да му повтаряте “Не!”
  • Не се впускайте в безкрайни битки с вашия малчуган.
  • Може да се наложи многократно да показвате и напомняте на детето какво поведение очаквате от него преди то да започне да следва указанията ви.
  • Малчуганът ви не разбира от наказания, така че не е вероятно да усвои урока, който се опитвате да му предадете, ако го накажете. По-добре е с нежен, но твърд глас да го помолите да спре да се държи така, а след това да му отвлечете вниманието.
  • Ако детето системно ви се противопоставя и се поставя в потенциално опасна за него ситуация, тогава се налага да го вдигнете и физически преместите от това място.
  • Не забравяйте да го хвалите и удостоявате с внимание, когато постъпва правилно – именно това го стимулира да продължава с доброто поведение.

ЗАПОМНЕТЕ!

Понякога, за да спечелите войната, се налага да изгубите една-две битки. Не влизайте в стълкновения с детето за всяка дреболия. От това и двамата ще се чувствате зле. Вместо това, определете важните за вас битки – например да го приучите да ви хваща за ръката всеки път, когато пресичате улицата, и се подгответе да отстъпвате за по-маловажните неща. Момиченцето ви иска да носи бикини и чорапогащник в забавачката? Смятате, че изглежда глупаво, но нали никой няма да пострада, ако нещата станат по нейния начин. Трудно е да го признаем, но най-вероятно е така.

ВАЖНО!

  • Дисциплината не се състои в наказания, а в напътствия и позитивна подкрепа.
  • Макар че трябва да има домашни правила и последствия, когато тези правила не се спазват, не прилагайте строги наказания. Правейки това, рискувате детето да забрави причината и да си спомня единствено самото наказание. 
  • Направете преоценка на очакванията си – разумно ли е да очаквате поведението на малчугана ви да е като това на възрастен?
  • Понякога, за да сте убедителни пред детето си, трябва да взимате трудни, а не удобни решения. Винаги използвайте дисциплината по начин, който детето ви ще усвои ефективно.

 

Още за развитието на бебето 

Този месец ще е доста наситен с емоции, ако първото зъбче на бебето ви поникне. Обикновено това е някой от предните долни зъби, последван от съседното, а след това от горните два резеца. Свикнете да ги почиствате с бебешка четка за зъби (може и с пръст) и мъничко бебешка паста за зъби с флуорид. Ако превърнете това занимание в игра от самото начало ще е най-лесно.

 

Какво се случва с вас: Добро хранене 

Грижата за бебе е уморителна задача. Тежката храна ви прави сънливи, затова си правете леки и хранителни ястия.

Не пропускайте закуската. Колкото и да бързате сутрин, тялото ви има нужда да се презареди след нощния сън (и особено след нощ без сън!), затова закуската не бива да се пропуска –  протеини като яйца например или бавно разграждащи се въглехидрати като овесените ядки са добър старт на деня.

На върха на хранителната пирамида. Набавяйте си препоръчаното количество за деня плодове и зеленчуци. Заредете в хладилника си замразени зеленчуци. Плодовете могат да са сушени, замразени или в консерви – все са полезни. Правете си шейкове от пресни или замразени плодове, плодов сок и кисело мляко.

Избягвайте сандвичи и хамбургери, когато стомахът ви е раздразнен. След бързия прилив на енергия, чипсовете и сладоледът могат да ви накарат да се чувствате по-отпаднали и от преди хранене. Изберете по-хранителни храни като печени картофи, пуканки, бадеми или фъстъци, десерти с мюсли. Купете си предварително готови мюсли и ги овкусете, като им прибавите нарязани сушени плодове, стафиди, слънчогледови или тиквени семки, ядки, кокосови стърготини, шоколадови топчета.

Въглехидратите са добър източник на енергия, затова пак си помислете преди да ги изключите изцяло от диетата си в опит да свалите килограми. Не се отказвайте от спагетите в умерени порции и с леки сосове или крекери със сирене.

Не забравяйте да пиете достатъчно вода.

 

От родители за родители: Приготвяне на бебешка храна

Когато започнете да приготвяте пюрета, за да не изхвърляте каквото е останало, планирайте предварително какво да приготвите. Замразявайте пюретата в пакетчета за лед – това е идеалното количество храна за едно бебе и винаги ще сте подготвени с различно ястие за бебето.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,611 преглеждания

Comments are closed.