Бебето ви на 2 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 3

Тази седмица бебето ви:

Започва да вижда лицето ви

Въпреки че сетивата се развиват с различна скорост, обикновено първото, за което се вълнуват родителите, е зрението. Какво ли вижда бебето и колко надалеч може да види всъщност?

След раждането зрението на бебето е доста размазано и то фокусира предмети и обекти на 20-30 см. разстояние от лицето си. Не случайно това е приблизително разстоянието между вашето лице и това на новороденото по време на кърмене. През този първи период, докато зрението все още се развива, то вижда само ярки и контрастиращи цветове, което прави една черно-бяла играчка за люлката най-подходяща за фокусиране.

Всички пет сетива на бебето – зрение, слух, вкус, мирис и докосване – продължават да се развиват и след раждането.

Слух

  • Бебето ви е можело да чува още в утробата, така че вече познава гласа ви и голяма част от домашните звуци по рождение.
  • То се стряска при силни звуци.
  • Успокоява се от меки, топли звуци.
  • Бебето реагира най-много на високи гласове и силно оживени лица – с една дума- на „бебешкото говорене”.
  • То чува, че му говорите, но не може да разбере все още какво.

Мирис и вкус

  • Новороденото се ражда с добре развити сетива за мирис и вкус.
  • То разпознава мириса и вкуса на млякото и може да откаже, ако нещо от двете се промени.
  • Вкусовите рецептори на бебето, които различават соленото, сладкото, киселото и горчивото, са развити още от раждането.

Допирът

  • Бебето е родено с чувствителност за допир.
  • То може да чувства болка.
  • Ще се усеща обичано и на сигурно чрез нежната ви, обгрижваща ласка.
  • Можете да се научите да се свързвате и да установявате контакт с бебето чрез бебешки масаж.

Техника на кърменето

Очевидно най-добрият начин да се научите да държите бебето здраво прикрепено е да намерите някой, който да ви помогне да го поставите в правилната позиция върху гърдите ви или да наблюдавате някоя опитна приятелка с нейното бебе. Но ако няма откъде да почерпите опит, следвайте тези два прости съвета:

  1. Гръден кош до гръден кош и брадичка до гърди – гръдният кош на бебето трябва да докосва вашия, а брадичката му да докосва гърдата ви.
  2. Докато суче, устните на бебето не бива да изглеждат като целувка, а да са извити навън.

Ключовият момент за успешното кърмене е прикрепянето – ако го направите правилно, и останалото ще последва. Прикрепянето към гърдата се учи най-добре, когато ви го покажат, но имайки предвид колко жени, които са майки за пръв път, едва ли са и държали новородено преди да имат свое, тази информация достига до тях в реалното време, когато всъщност им се случва!

И все пак – как да прикрепим бебето към гърдите:

  • Опитайте се да положите бебето на гърдите си веднага след раждането – неговият сучещ рефлекс може да свърши трудната работа сам.
  • Преди да започнете кърменето, уверете се, че разполагате с всичко, от което можете да се нуждаете – чаша вода, подплънки за кърмачки, кърпа за попиване, допълнителни възглавнички, както и че сте облечена както е необходимо.
  • Бъдете в удобна седяща или легнала поза, където гърбът ви е добре подпрян.
  • Докато се учите все още, е важно да сте сигурни, че дрехите не ви ограничават. Може да се наложи да свалите сутиена или блузата си изцяло, за да виждате какво правите.
  • Уверете се, че бебето е будно и го дръжте близо до тялото си като главата и раменцата му са по протежението на горната част на ръката ви. В тази позиция главата и врата му са положени стабилно върху горната част на ръката ви, а крачетата му – върху долната част.
  • Обърнете тялото му леко към вас, така че гръдният му кош да допира вашия и устата му да е до гърдата ви. Пъхнете ръчичката, която е отдолу около кръста ви, за да може тялото на бебето директно да се допре до вашето.
  • Със свободната си ръка хванете гърдата си и нежно размърдайте зърното около устата на бебето. Това трябва да го накара да обърне глава и да отвори широко уста.
  • Като отвори уста, езичето ще излезе напред. Доближете гърдата и се уверете, че след като засмуче зърното, то сочи нагоре към небцето. За по-успешно прикрепяне следете долната челюст или брадичката да докосват гърдата ви, а голяма част от ареолата да е в устата на бебето. Изобщо не бива да изглежда все едно то ви целува! След доближаването на устата на бебето до гърдата ви, то трябва да поеме една част от ареолата.

Един съвет:

Ако се притеснявате, че не сте в състояние да задържите правилната позиция поради препълване, опитайте да изстискате малко мляко преди това.

 

Още за развитието на бебето:

Рефлексите – сучене, сграбчване, гушване (когато търси гърдата, за да се захване) и мигане – всички те са важни през първата седмица. Понякога бебето среща погледа ви и се вглежда във вас (използвайте тези моменти и задръжте погледа му, като го гледате съсредоточено, усмихвате се широко, кимате и т.н.), но не за дълго.

Ако бебето ви плаче или е неспокойно повече от 3 часа на ден, повече от 3 пъти седмично, може би има колики. По принцип едно на всеки пет бебета има колики между втората и петата седмица. Не само че плачат постоянно, но и очевидно се измъчват. Ако бебето ви има колики, очакват ви трудни няколко седмици, но има много начини, по които да ги успокоите. А и те ще преминат.

 

Какво се случва с вас: Свиквате, че сте родител 

Вие и бебето ви вече свиквате с кърменето, въпреки че все още имате много въпроси. Ако имате повече въпроси и имате нужда от подкрепа, свържете се с вашия педиатър за съвет.

Ако смятате, че партньорът ви се чувства изолиран, когато се усамотите с бебето си, за да го кърмите, уверете се, че той знае колко много оценявате подкрепата му. Той може да храни бебето с шише с изцедена кърма или изкуствено мляко и да ви даде време да си почивате.

От родители за родители: Успокоителната сила на шума  

Шумът от домашни електроуреди може да успокои бебето. „Пътуване” върху пуснатата миялна или пералня машина в столчето за кола или пък пуснат сешоар (внимавайте да не подпалите нещо), може да се окажат доста ефикасни за успокояване на бебето.

Какво да имате предвид 

Докато кърмите, цветът на кръвотечението ви (лохии) ще е по-тъмен, наситено червен. Не се тревожете – причината е, че при потичането на кърмата, матката ви получава контракции. Ако кървенето обаче е ярко червено или много обилно през седмиците след раждането, или се опасявате, че имате следродилни усложнения, обърнете се към лекар.

Ако чувствате следродилна тъга след първите две седмици след раждането, възможно е да имате постродилна депресия. Говорете с лекаря си, ако сте обезпокоена. Важно е да си почивате колкото може повече.

Наистина помага, ако излизате от къщи всеки ден. Ако партньорът ви си е взел отпуск по бащинство, вероятно точно по това време трябва да се връща на работа и да ви остави сама.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

4,140 преглеждания

Comments are closed.