Национална мрежа за децата стартира онлайн платформата СЛУЧИЛИЩЕ

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo
Sluchilishte-Logo-720x480

Миналата седмица Национална мрежа за децата обяви старта на новата онлайн платформа „СЛУЧИЛИЩЕ“.

Това е виртуален ресурсен център, който обединява полезни материали за учители, ученици, родители и професионалисти, работещи с деца. В платформата ще бъдат събрани на едно място различни материали, обучения и добри практики по теми, които вълнуват децата и професионалистите като: превенция на насилието, дигитална грамотност, гражданско и здравно образование, приобщаващо образование, предучилищно образование, ученическо самоуправление, работа с родители, отпадане от училище и др.

Неслучайно се спряхме на тази дата за старт на „СЛУЧИЛИЩЕ“, коментира Стефан Лазаров от Национална мрежа за децата, координатор на проекта. Това ще бъде място за споделяне на опит от будители за будители. Според нас една платформа за споделяне на добри практики е дотолкова добра, доколкото всички ние сме склонни да споделим трудностите, през които сме преминали и сме преодолели в работата си в сферата на образованието, както и успехите и напътствия как сме ги постигнали“.

На СЛУЧИЛИЩЕ можете да откриете и споделите добри практики, приложими на ниво училище – от учители и директори, за учители и директори. Сред тях са материали по теми като: „Как да създадем клуб по планинарство?“, „Как да проведем интерактивна родителска среща?“, „Как се развива четивна грамотност чрез извънкласни дейности“ и пр.

На платформата можете откриете и споделите идеи и конкретни проекти на ученически обединения като например „Как можем да подновим училищната библиотека?“, „Как да създадем по-приятно пространство за изкарване на междучасията?“, „Как да наберем средства за реализирането на нашите идеи?“

Чрез платформата „СЛУЧИЛИЩЕ“ ще получите достъп до много материали – наръчници, доклади и статии, идващи от различни неправителствени организации и експерти, които работят с деца и младежи. Можете също да намерите възможности за обучения за педагогически екипи. Платформата предоставя и възможност за запознаване и обяви за дарения от бизнеса към училищата – основно в натура – дивани, столове, етажерки, компютри, тефтери и други полезни неща, които могат да се използват в българското школо. Не на последно място, можете също да откриете новини и възможности за участия в конкурси, проекти по програма Еразъм и други възможности за стажове, финансиране и обучения.

Защо „СЛУЧИЛИЩЕ“?

При многобройните си контакти с учители и директори от цялата страна, представителите на Национална мрежа за децата наблюдават, че въпреки голямата специфика на различните училища и региони, всички те срещат сходни предизвикателства. Сред тях са ниската мотивация на учениците, трудности при работата и включването на родителите, нужда от подкрепа за работата по превенция на насилието и с децата със специални потребности. Макар и със сходни проблеми, повечето училища се опитват да преодоляват трудностите сами и много от тях успяват да го направят доста успешно. Така по естествен път в Национална мрежа за децата се роди идеята за онлайн среда, в която училищата да могат да споделят своята добре свършена работа и да се учат от чуждия опит.

През март тази година, проектът за онлайн платформа с полезни ресурси бе одобрен от Tellus Community Board и получи финансиране за изпълнението му. С помощта на Враца Софтуер – неправителствена организация, която е член на Мрежа за децата и която работи за подобряване на дигиталната грамотност и за обучението на млади програмисти в Северозападна България, платформата и нужната база данни вече са факт.

Освен към учители, ученици и родители, платформата е насочена също към директори на училища, администратори от РУО и МОН, представители на местната власт, организации и неформални ученически, родителски и професионални обединения, както и към отговорния бизнес, който иска да подкрепи българското образование.

Платформата е направена така, че освен да разглеждате и теглите информация, можете също да споделяте и качвате ресурси.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

3,665 преглеждания

Comments are closed.