Детето кашля: Как да му помогнем с перкусионен масаж
Бебетата и малките деца не могат да отделят секрети, когато имат възпаление на дихателните пътища. За разлика от възрастните, те не умеят да изплюват храчките, които се събират в бронхите и често това е една от основните причини да кашлят продължително и да боледуват по-дълго.
За да му помогнем да се освободи ефективно от натрупаните секрети, можем да приложим следния масаж на гърдичките, който е напълно изпълним в домашни условия и всеки родител може да го направи.
Масажът с потупване на гърдичките подобрява циркулацията на кръвта в областта на гръбчето и гърдичките и така подпомага отделянето на заседналите в бронхите секрети, като улеснява дишането. Той е незаменимо допълнение към основното лечение.
1. Поставете бебето да легне по корем като под коремчето е добре да сложите малка възглавничка, така че главата да е на по-ниско ниво от таза.
2. Погладете гърба с леки движения със затоплени ръце, така че кожата да се отпусне. По време на масажа избягвайте областта на гръбнака.
3. Движете дланите на ръцете си по протежение на гръбнака нагоре-надолу до нивото на раменете и обратно до областта на таза.
4. След това направете разглаждащи движения встрани от гръбнака.
5. Преминете към потупващия масаж. В продължение на 10-15 минути потупвайте с върха на пръстите си ребрата на детето. Първо в областта на белия дроб, а след това постепенно нагоре към раменете.
6. През 2-3 минути изправяйте детето, за да откашля.
7. Можете да прилагате потупващ масаж и при кърмачета под 1 година, но продължителността на процедурата не бива да е повече от 5-10 минути, като е препоръчително да правите масажа „през ръка“ – слагате първо лявата си длан на гърба на бебето, в областта на белия дроб и започвате с потупващите движения с дясната през нея.
8. След масажа изправете детето и му помогнете да изкашля секретите.
При правилно изпълнение на перкусионния масаж бебето трябва да се почувства по-добре и да не изпитва болка. Ако то плаче или ако е по-голямо и сподели, че го боли, вероятно трябва да намалите интензитета на потупванията.
Ако детето е с температура над 38 градуса, по-добре не му правете масаж, а се съсредоточете в мерките как да нормализирате повишената температура.
източник: vk.com
123,008 преглеждания