За цветовете и децата
За цветовете и децата
Цветовете са природният универсален език. Тяхната съвкупност в нашето обкръжение влияе както на здравето ни, така и на поведението и настроението ни. Когато сме заобиколени от жълти нарциси, червени лалета и на небето се покаже пъстрата дъга ние се чувстваме по-жизнени и по-радостни. Когато небето е сиво и облачно, вали дъжд или сняг – инстинктивно се затваряме в себе си и се чувстваме по-тъжни и сами. В днешният сложен и развит свят е много лесно да бъде подценена силата на първичните инстинкти, тъй като те са дълбоко подсъзнателни. Цветовете в интериора където работим живеем или учим ни влияят точно толкова и по същия начин, както тези в природата. Нашата реакция към цветовете е подсъзнателна, но не и непредсказуема. Доказано е, че има зависимост между избора на цвят и темперамента. Лилаво-синята гама е на меланхолика, синьо-зелената – на флегматика, зелено-жълтата – на сангвиника и оранжево-червената е на холерика. И ако цветовете въздействат на нас възрастните, то при децата въздействието им е още по-силно тъй като те са много по-чувствителни и крехки емоционално. Цветовете могат да спомогнат за стимулиране на децата, особено на тези с дефицит на вниманието. С цветовете децата се учат да изразяват себе си и да разгръщат творческия си потенциал.
Какво е значението на цветовете за децата?
Бял: Символизира радост, мир, чистота и хигиена.
Жълт: Хармонизира детето и предизвиква у него радостни чувства, като същевременно стимулира послушанието и съсредоточеността му. Жълтото е важен цвят за визуалното развитие на пеленачето, а на по-късен етап – и за стимулирането на мисловната дейност. Той влияе благоприятно на възбудените, нервни и неспокойни деца. Този цвят има стимулиращо действие върху умствената дейност. Създава усещане за топлина и уют. Жълтият е вторият по възприемчивост цвят, веднага след червения, но за разлика от него, задържа вниманието най-дълго. Създава ведро настроение, без да стеснява оптически пространството. Ако не е в комбинация с други цветове, може да доведе до преумора. Изключителното обграждане с наситено жълто, може да предизвика емоционална чупливост, страх, ирационалност.
Оранжев: Влияе върху укрепване на имунитета. Светлите нюанси на оранжево имат лек затоплящ ефект. Стимулират физическото благоразположение, апетита, чувствителността, желанието за забавление. Заради това, че е производен на жълтото и червеното, реакцията спрямо оранжевото е и физическа, и емоционална. Явява се като много важен цвят в началното общо развитие на детето, тъй като привлича вниманието със силата на червеното и го задържа продължително, като жълтото. Използването му в детските стаи помага на децата по-добре да понесат времето, което ще прекарат сами.
Син: Дълбочина, спокойствие, чистота, доверие и мъдрост. Влияе успокояващо на нервната система на детето и спомага за добър сън през нощта. Отнася се към цветовете на интроверсията – импулсите, насочени към вътрешния свят. Подходящ е за хиперактивните деца, тъй като неутрализира излишната им възбуда. Счита се, че влияе на духовното израстване, защото е свързан с интелигентността, ефективността , размисъла и логиката. Ако искате да обърнете или привлечете вниманието на детето към нещо определено – използвайте син цвят.
Зелен: Свързва се със здраве, спокойствие, свежест. Цвят, който помага за засилване на самочувствието и разпалване на надеждата. Подходящ при деца, които са с ниско самочувствие и в депресия. Зеленото помага на децата да разсеят негативните емоции, внася омиротвореност. Трябва да се има предвид, че в по-голямо количество предизвиква скука и не дава ярки усещания. Зеленият цвят е пряко свързан с жизнените процеси и растежа. Докато за теоретиците зеленото е смесица между основните синьо и жълто, за психолозите то представлява ключов основен цвят, цветът на Аз-а. И по-точно: цветът на волята за оцеляване, инстинкта за самосъхранение. Затова и би трябвало да присъства осезателно в обкръжението на растящото дете. Може да повлияе на развитието и изменението на характера на децата. Той оказва положително влияние на стремежа им за знания относно обкръжаващия ги свят и в учебната дейност.
Червен: Дарява радост, активира и възбужда. Не трябва да присъства прекалено в детската спалня, защото ще възпрепятства спокойния детски сън. Ако детето е хиперактивно е по-добре да се избягва използването на червения цвят в интериора и допълненията в детската стая. Червеното затопля помещенията и успокоява болката.
Лилав: Тъмно лилавото е цветът на лукса. Много тъмните му тонове не се препоръчват, тъй като могат да предизвикат чувство на разочарование и тъга при децата. По-светлите нюанси осигуряват спокойна обстановка. Този цвят не бива да доминира. Като умело подбран акцент, може да влезе в сполучливо взаимодействие с другите цветове от интериора.
Виолетов: Символизира духовното съвършенство и чистотата, изобилието и просвещението. Предизвиква чувство за вътрешен покой и хармония. Много добре се съчетава с розови и жълти тонове.
Розов: Внася физическо спокойствие, топлота, любов, романтика. Първите асоциации за този цвят са: нежност, плахост, сладникавост, финес, мекота… Розовото е символ на женствеността, емоционалността, родителската загриженост и оцеляването. Този цвят носи мощен емоционален заряд и прекалено много розово на едно място, води до изтощаване във всякакъв аспект.
Земни тонове: Бежово, кафяво и сиво са някои земните тонове. Това са идеалните цветове за хиперактивни и изпълнени с енергия деца. Те дават спокойствие, топлина и комфорт.
Как да съчетаем цветовете в детския интериор?
Цветовете са ярката страна на детството. Малчуганите ги обичат, реагират им, играят и се увличат от тях. Затова, ако ние правилно използваме различните цветове в ежедневието на детето ни, можем да му подсигурим хармонично развитие. Няма грешни цветове, има лоши комбинации от цветове. И точно съчетанията на цветовете ни въздействат най-силно. Защото нашата реакция към сивото в небето, съчетано с цветовете от красив летен пейзаж е напълно позитивна!
Детската стая е идеалното място да се “развихрим” с цветовете, но все пак
ВНИМАНИЕ! Освен арена за игри и забавления, тя е и спалня, а в един по-късен етап и място за учене. Наложително е да изберем правилните цветове, тези които ще са в хармония с децата ни. Смесването на много цветове може да бъде грешка. Идеалният вариант е да изберем основен цвят, който да отговаря на темперамента, чувствителността и разбира се на пола на детето ни и да използваме мебели, декоративни елементи, аксесоари и играчки за допълване на цветността. Така детето ни ще се чувства жизнено и активно, но все пак ще може да бъде достатъчно спокойно и да спи през нощта.
В процеса на своето израстване и вкусовете, и нуждите на детето ще се променят по-бързо отколкото ще ни се иска!
Цветовете са мощен начин за въздействие над децата и тийнейджърите. И ние можем да го използваме за да ги учим, мотивираме и вдъхновяваме!
Декорация за детски пространства Бубуб
Вижте също:
Да погледнем света през детските очи
12,542 преглеждания