Музейко за децата!
Сигурно сте водили децата си на музей и сигурно, колкото и да е интересно понякога вътре, не ви е любима дестинация винаги – разбираемо. Детето иска да пипне бивните на слона, а една сърдита леличка се втурва да му се скара и да превъзпитава вас заедно с родителските ви похвати. Детето сяда на земята, а някой грубо започва да го учи, че така не е възпитано (като си няма майка да му обясни…). Е, след като е толкова „особено“ да водиш детето си в музея и да спираш всичките му любознателни пориви, по-добре да се натича едно хубаво в парка, нали?
Вече няма да е така! С особено вълнение искаме да ви разкажем за един нов и модерен, непознат у нас тип детски научен музей, който ще отвори врати в София след 2 години. За проекта първо прочетохме в Ню Йорк Таймс.
Но на 4 декември беше официално представен тук. Детският научен център е уникален за България, интерактивен, предлагащ активни занимания и възможност децата да опитат всичко – от работа с кран, до това как пчелите правят мед или как работи това или онова съоръжение , да пипат, дърпат, пробват, падат, стават и да видят на практика как работи света.
Музейкоп трябва да отвори врати в София в средата на 2015г. и ще има три основни и десетки гостуващи експозиции, предназначени основно за деца между 6 и 10 години.
Музеят
Сградата и всичко в нея е създадено за целите на детското образование, задоволяване на любопитството и обясняване така, че да разберат най-малките любознайковци. Музеят ще се намира на мястото на сградата на бившите държавни лаборатории за производство на лепило в Студентски град в София – в Студентски град между Техническия и Минногеоложкия университет, близо до метростанция “Г.М. Димитров”. Имотът е на Българо-американския инвестиционен фонд, който решава да вдъхне нов живот на западналия район. Фондация “Америка за България” финансира проекта с дарение от 22 милиона лева.
Сградата, която в момента се намира на мястото, на което след година и половина, ще отвори врати “Музейко” има два корпуса, единият, който е полуразрушен ще бъде съборен изцяло и отново построен, а другият ще бъде реновиран.
Извън двата корпуса ще има три допълнителни дизайнерски конструкции, представляващи планински релефи ( “Малките планини”), вдъхновени от българската природа. Материалите, от които ще бъдат изградени “Малките планини” са представителни за три от най-популярните занаяти в България. “Това са грънчарството, дърворезбата и текстилопроизводството (шевици и килимарство)”, обяснява Лили Бояджиева. Малките планини ще са боядисани в ярки цветове, които характеризират отделните занаяти. Условно наречената “жълта планина” ще бъде изработена от дърво. „Зелената планина“ ще символизира грънчарството, а „червената“ е вдъхновена от българските народни шевици и текстил. Главният вход към музея ще е представя дърворезбарската традиция. Оттам посетителите влизат на наземното ниво, наподобяващо дънер на истинско дърво.
Стилизираното дърво във вътрешността на научния центързапочва от основите на сградата и достига до третия етаж. То е основният елемент, който присъства и в трите нива на постоянната интерактивна изложба. Експозициите са условно разделени на минало (1 етаж), настояще (2 етаж) и бъдеще (последен етаж). Идеята повтаря човешката история – започва от корените и от пещерите и завършва в космоса с новите технологии, което е в короната на дървото.
Визията на Музейко
Визуалната идентичност на “Музейко” е създадена от Весела Данчева, която е работила заедно с Росица Ралева – логото използва комбинация от триъгълници, които също ще влязат в игрите и обученията.
Проектът е разработен от американското архитектурно студио Lee H. Skolnick Architecture + Design Partnership. Партньори от българска страна са “А и А архитекти” (ААА).
Дъждовната градина
В двора на музея ще има детска площадка и дъждовна градина, в която ще се растат видове, характерни за влажни климати и тропически гори. На покрива на южното крило ще има втора покривна градина. Тя не само ще допринася за облагородяването на сградатата, но посетителите ще могат да се запознаят с над 100 вида растения и билки.
Стена за катерене и малък амфитеатър на откритоще има на покрива, а северният корпус ще е обзаведен с фотоволтаични панели, произвеждащи ток и децата ще разберат каква част от енергията на сградата се произвежда от слънцето.
Технологията на строителството и използваните материали ще направят сградата почти напълно енергийно автономна, тъй като ще използва иновативни методи за поддръжка и отопление. Освен фотоволтаичните панели на покрива, под терена около сградата е създадена система за отопление и климатизация чрез геотермална енергия. Под земята ще бъде поставена също цистерна, която ще събира дъждовната вода за поливане на тревните площи в парцела. Стъклената облицовка ще е от тройни стъклопакети, които ще дадат най-висока степен на изолация.
Зад проекта
По проекта за “Музейко” работят много хора и компании, сред които около 30 научни специалисти, а идеите са обсъждани с деца и родители. Концепцията е разработена от американското архитектурното студио Lee H. Skolnick Architecture + Design Partnership, което печели конкурса за “Музейко” през 2011г., а дизайнът и символиката в него е плод на мащабно проучване. Именно идеята да вплетат характерни за българската природа и култура елементи, се оказала решаваща за спечелването на конкурса.
Българските партньори от “A и A архитекти” работят паралелно с американските си колеги по развитието на проекта. В него влиза и облагородяване на целия район около старите лаборатории, а поредица от инсталации ще насочват посетителите към двата входа на музея.
Следващата седмица започва изграждането на първия в Югоизточна Европа детски научен център “Музейко”. Той ще се намира в Студентски град между Техническия и Минногеоложкия университет, близо до метростанция “Г.М. Димитров”.
Стойността на проекта е 22 милиона лева, които са дарени от фондация “Америка за България”. Центърът трябва да отвори врати в средата на 2015 г. и прогнозата е, че ще има по около 100 хиляди посетители на година.
Идеята за изграждането на детски музей тръгва от Весела Герчева, която до момента е създала седем детски кътове в различни музеи в страната. Информация за проекта се появи първо в The New York Times, а днес той беше представен официално в България.
3,023 преглеждания