13 септември – Международен ден на шоколада

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

chocolate_day

 

Днес, 13 септември, е Международен ден на шоколада. На този (за нас пълноправен) празник, ние потърсихме и открихме някои от най-интересните факти свързани с него и ги събрахме на едно място. Някои от са известни, други – неочаквани, някои ни подкрепят в зависимостта ни от него, а други ни съветват да бъдем умерени. При всички случаи сигурно е едно – имахме нужда от ден, в който да си го ядем с повод!

  • Тъмният шоколад има повече какао (зърната, от които се прави шоколада) и по-малко захар от другите шоколади, затова се смята за по-здравословен от млечния и белия шоколад. Той съдържа много антиоксиданти, които подпомагат сърдечносъдовата система, като намаляват кръвното налягане.


  • Флавоноидите, открити в какаовите продукти имат антиоксидантен, противовъзпалителен, противосъсирващ ефект, който може да намали риска от диабет, като подобрява чувствителността към инсулин.


  • Миризмата на шоколад повишава тета мозъчните вълни, което ускорява релаксацията.


  • Шоколадът може да причини главоболие и не се препоръчва в големи дози на хора, които страдат от мигрена или хорнично главоболие.


  • Тъй като шоколадът съдържа високи дози кофеин и захар, шоколадовите продукти са до голяма степен винени за ADHD (хиперактивно разстройство) при децата.


  • В Щатите повечето консумиран шоколад идва от какаови ферми. За съжаление много какаови ферми имат несигурни условия на труд, несправедливи заплати и трафик на детски труд.


  • Според проучване на Университета Тюлейн през 2010, 1,8 милиона деца на 5-17 години са принудени да работят в какаови ферми из Айвъри Коуст и Гана. 40 процента от тези деца не учат и само 5 процента от тях са заплатени за работата. 35 000 от тези деца са жертва на трафик.


  • „Феър трейд Сертифайд шоколад“ казва, че не използва злоупотреба с детския труд, но „Фейър Трейд шоколад“ представлява по-малко от 1 процент от 66 милиардния пазар на шоколад.


  • Първият случай на „смърт от шоколад” е през 17 век в Чиапас, Мексико. По-висша класа испанци били толкова пристрастени към шоколада, че отказали да се придържат към наложена от църквата шоколадова забрана, която им забранявала да ядат или пият каквато и да е храна по време на църковната служба. В резултат на това жителите на града отказват не само да послушат забраната, но избрат да присъстват на богослужения в манастирите вместо това. Епископът, който приема закона по-късно е открит мъртъв в следствие на отрова, смесена с ежедневната му чаша шоколад.


  • Думата „шоколад” идва от ацтекската дума „Xocolatl”, която иронично означава „горчива вода”.


  • Най-големият шоколад правен някога е създаден през 2000 г. и тежи 5 000 паунда (около 250 килограма). Турин, Италия, може да се гордее с това постижение.


  • Средният американец изяжда средно 22 паунда ( приблизително 10 килограма) бонбони всяка година. Това означава, че САЩ консумират приблизително 2,8 милиарда паунда (1, 4 милиона килограма) годишно, което се разделя почти поравно между шоколад и бонбони. Повечето европейци консумират значително по-малко от това.


  • Докато US произвежда повечето шоколад и консумира повечето от него всяка година, швейцарците консумират най-много на глава от населението, следвани веднага от англичаните.


  • Освен очевидните млечна и сладоледена индустрия, американските производители на шоколад използват около 1, 5 милиарда паунда (750 милиарда литра) мляко и консумират приблизително 3,5 милиона паунда (1, 7 милиона литра) мляко годишно.


  • Шоколадовите производители напоследък използват 40% от бадемите по света и 20% от фъстъците.


  • Шоколадът е технически отговорен за микровълновата печка. Учените експериментирали с микро вълни с надежда да създадат по-добри  радари и в навечерието на Втората Световна война, учените тествали устройства, наречени магнетрони. Учен, наречен Пърси Спенсър, влезнал в лабораторията с шоколад в джоба си и осъзнал, че той започнал бързо да се топи. Тогава Спенсър осъзнал, че магнетронът можел потенциално да се използва за готвене на храна. Той успешно пробвал пукане на пуканки  и след това опитал да сготви яйце, което се сготвило толкова бързо, че се взривило в лицето му.


  • Всяка руско и американско пътуване в космоса включвало шоколад.


  • На четвъртото си посещение в Америка Христофор Колумб представил какаовите зърна на Испанския двор. Крал Фердинанд и кралица Изабела не били впечатлени и отхвърлили шоколада като странна племенна измислица.

 Прочетете още:

dark_choc  10 пробиотични храни, които да включим в диетата си

shokoladov-mus  Мус с шоколад и крема сирене

p7%20br15%20-%20kak%20se%20pravi%20istinski%20shokolad%20-%20pic-03  Как се прави истинския шоколад?

chocolate%20gir  Взехте ли си дневната доза шоколад?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Празници

4,770 преглеждания

Comments are closed.