Шест месеца повече отпуск по майчинство за семейства с 4 деца

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

shutterstock_96294323

Отпускът за отглеждане на четвъртото дете на работещите родители да бъде увеличен с 6 месеца, предложи социалният министър Ивайло Калфин.

Нормативната база, според която до трето дете продължителността на отпуска по майчинство е 2 г., а след трето – година и половина, няма никакъв смисъл. Ще работя това да се промени.“ С тези думи вицепремиерът и министър на социалната политика Ивайло Калфин даде заявка за поправки, с които да се изравни времето на майчинството, без значение за кое по ред дете се ползва. Идеята си той разви вчера на среща с асоциация „Родители“. Според вицепремиера държавата трябва да разработва механизми, подобни на този, с които да се стимулират работещите двойки да имат повече наследници.

Отворен съм за всякакви конструктивни предложения в тази посока, стига да не влизат в противоречие с европейските директиви и световните конвенции, по които България е страна“, коментира Калфин. По думите му работещата жена у нас на възраст между 30 г. и 45 г. трябва да бъде насърчавана от държавата да ражда второ или повече деца. „Със сигурност обаче това не трябва да става чрез социални помощи. Не бива да си мислим, че помощите за деца са това, което ще мотивира една жена да си прекъсне работата“, категоричен бе социалният министър.

Калфин и екипът му умуват и върху варианти за въвеждане на скала за изплащане на допълнителните средства за отглеждане на деца, с която да се стимулира моделът с трима наследници в семействата. Предложението му е при едно дете парите да са 35 лв. на месец, при две – 85 лв., а при три деца да скачат на 130 лв.

Междувременно вчера въпросът с поощряването на раждаемостта скара и депутатите в Народното събрание.

Ябълката на раздора бе законопроект, предложен от ПФ, който предвижда данъчни облекчения за работещи родители. Идеята е от годишната основа, върху която се начислява налогът за физически лица, да се приспадат 2400 лв. за едно дете, 4 800 лв. за две, а за три и повече – 6 000 лв.

Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова подчерта, че ГЕРБ по принцип подкрепя политиката на поощряване на раждаемостта, заложена в законопроекта, но и че това не бива да става през данъчни облекчения.

Освен това тя изтъкна, че по оценка на финансовото министерство подобна мярка би струвала 260 млн. лв., които нямало откъде да дойдат за 2015 г. В крайна сметка законодателните предложения не намериха достатъчно подкрепа в пленарната зала и бяха отхвърлени.


Източник: НМД

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Събития

1,383 преглеждания

Comments are closed.