Световен ден за борба със СПИН
1 декември е официален световен ден за борба с вируса на СПИН (Синдром на придобита имунна недостатъчност), като тази година той ще мине под мотото “Животът е безценен”. Днес всеки има възможност да изрази своята подкрепа и съпричастност със заразените, да се изследва безплатно и анонимно и да почете жертвите на страшната болест.
За първи път този ден се отбелязва през 1988 година, 10 години след появата на първите регистрирани случаи. От тогава насам това се прави всяка година.
Първите случаи на СПИН са регистрирани в САЩ, Хаити и Африка още през 1977/1978 година. Първите публикации, свързани със СПИН, се появяват в началото на 80-те години в САЩ. Синдромът е имал много имена, включително и „Гей синдром”, защото се смятало, че се среща само при хомосексуалисти.
Името СПИН се появява през 1982 г., когато Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ официално го въвеждат, въпреки че все още никой не знаел какво точно го причинява.
През 1983 година вирусът, който причинява СПИН е изолиран. Това става едновременно от два екипа вирусолози, оглавявани във Франция от Люк Монтание, и от Робърт Гало в САЩ. Професор Люк Монтание и екипът от Института Пастьор във Франция откриват вирус, който първоначално наричат LAV (Lymphadenopathy-Associated Virus) . По същото време учени от Националния раков институт в САЩ откриват вируса HLTV – III. През 2008 г. Монтание и сънародничката му Франсоаз Баре-Синуси получават Нобелова награда за медицина за откритието на ХИВ вируса. Смята се, че наградата слага край на дългогодишния спор кой е първият откривател на ХИВ-вируса.
Текстът за откриване на вируса на ХИВ и СПИН пък датира от 1985 г. С появата му „обвиненията”, че синдромът е присъщ само на хомосексуалистите, отпадат.
У нас първият случай е открит през 1986 г. при студент от Танзания. В света заразените от СПИН бързо се увеличават. От 13 милиона през 1992 г., нарастват на 22 милиона през 1996 г., като 8 милиона от тях са починали. По настоящем в света над 33 милиона души живеят със вируса на ХИВ, на всеки 12 секунди се инфектира един човек, на всеки 16 секунди един умира.
Статистиката по въпроса е повече от тъжна – над 33 милиона души по света живеят със страшната болест. Между 1981 и 2007 година повече от 25 милиона души са починали от СПИН, което го прави най-унищожителното заболяване в човешката история. В световен мащаб по-голям е броят на заразените и носителите на вируса – жени, отколкото на мъжете.
Една от основните характеристики на ХИВ инфекцията е отсъствието на видими симптоми за дълъг период от време – между 5 и 10 години. Половината от живеещите с ХИВ вирус българи са под 30 години.
Червената панделка е международен символ на борбата със СПИН. Тя е създадена от група художници – “Visual AIDS”. Символ е на солидарността към хората, живеещи с ХИВ и обединява усилията на хората в общата борба срещу болестта. Червеният цвят на панделката едновременно символизира любовта и кръвта и така изразява съпричастността към засегнатите от заболяването и болката, причинена от загубата на близките, починали от СПИН. Червеният цвят също е и предупреждение да не се подхожда лекомислено към проблема и да не се пренебрегва едно от най-големите предизвикателства на нашето съвремие. През годините червената панделка стана изключително популярен символ на различни инициативи и организации за борба с ХИВ/СПИН.
Нека днес бъдем съпричастни със заразените и техните близки – не само у нас, но и по целия свят. Помнете, че във всеки град не само днес, но и всеки друг ден може да се изследвате напълно безплатно и анонимно. И не забравяйте, най-лесният начин да се предпазим от риска е като просто използваме презерватив.
2,345 преглеждания