Едно интервю с Д-р Лари Коен, специално за Първите седем

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Playful parenting1Случвало ли ви се е да прочетете книга и да ви се иска всички останали да я прочетат? Playful Parenting на д-р Лорънс Коен бе точно такава за мен! Преразказвах всяка глава на мъжа ми, докато не седна да я прочете сам, разказвах на приятели и роднини, препоръчах я на почти всички родители, които познавам. И понеже книгата все още не беше излязла на български по това време, писах на самия автор с молба да преведем и публикуваме откъс от книгата в списанието и сайта на Първите седем. Лари Коен не само се съгласи да преведем част от книгата, но и сам предложи да ни гостува! Оставаше да организираме събитие с негово участие, което с най-голяма радост и желание се заловихме да направим.

Благодарим на Петя Драганова-Цветкова за превода на откъса, който публикувахме на части в предишните два броя на списанието. 

На 15 декември, събота, в Интер Експо Център, София ще се състои събитието „Родителството като игра” – лекция с участието на д-р Лари Коен, посветена на принципите на родителството чрез игра. Можете да избирате между 2 часа за началото на лекцията – 8:45 и 11:15 ч. За да се насладите спокойно на лекцията, сме организирали пет тематични ателиета за децата: ателие за правене на шоколад, занималня, куклен театър и творческо ателие, както и група за народни танци Вива Фолклория.

На 16 декември, неделя, Лари Коен организира специален уъркшоп, участието, в който е само с предварително записване на тел. 0888 561 717

Повече за събитието, както и всички видове регистрации, може да разгледате тук: “Родителството като игра”

Три седмици преди посещението си в България, д-р Коен даде специално интервю за Първите седем.

П7: Бихте ли се представили на нашите читатели?

Л.К.: Казвам се Лорънс Коен, но всички ми викат Лари. Психолог съм и живея до Бостън, САЩ. Започнах кариерата си, работейки основно с мъже, които са преживели насилие като малки. След като станах баща обаче, фокусът ми на работа се измести изцяло върху родителите и децата. Знанията си по темата придобих от много източници, но най-вече от собствените си грешки!

П7: Как да отглеждаме децата си без стрес и напрежение?

Л.К.: Не съм сигурен, че някога ще успеем да сме безгрижни родители и да отглеждаме децата си без стрес и напрежение, защото тревогата за децата е неизменна част от родителството. Мисля, че за родителите обратното на тревога би било доверие. Можем да се доверим на родителските си инстинкти, да вярваме, че можем да бъдем по-добри хора и по-добри родители, да се доверяваме на децата си и да допуснем, че те са по-силни и устойчиви, отколкото си мислим , да вярваме в силата на развитието и в силата на приятелството. 

П7: В книгата си Playful Parenting обръщате специално внимание на „връзката” с детето. Как да постигнем тази „връзка”?

Л.К.: „Свързването”, „връзката”- това е есенцията на родителството, а всъщност, бих могъл да кажа, и на живота. Хората се различаваме от змиите и костенурките, които снасят яйцата си и ги изоставят. Ние, за разлика от тях, се грижим за децата си и едно от най-ценните неща, които можем да им дадем, е вътрешно чувство за сигурност. Това се постига само чрез близка и топла връзка с тях. Така, сигурни и в безопасност, те могат да учат по-добре, да се радват повече на живота и да бъдат по-уверени. Ако имат здрава връзка с родителите си, децата са по-склонни да бъдат мили и щедри и да си сътрудничат по-добре с другите.

П7: Как да поставим основите на тази връзка?

Л.К.: Още докато е новородено, трябва да се грижим да задоволяваме всички основни нужди на детето – за храна, топлина, успокоение, близост. Бебетата имат нужда да бъдат носени, а не само хранени. Важно е още в най-ранно детство да осъществяваме зрителен контакт с бебето си и да имитираме физиономиите, които то прави. През цялото му детство трябва да сме разбиращи, любящи и емпатиращи („Знам как се чувстваш в момента!”), за да изградим здрава и пълноценна връзка. Друг начин за осъществяване на тази връзка е играта.

П7: Какви са принципите на родителството чрез игра?

Л.К.: Първият принцип е да се присъединим към детето в неговия свят, който е светът на играта. С по-малките деца това означава да играем на земята с тях. С по-големите деца означава да прекарваме повече време, като се включим активно в любимото им занимание, което е съвсем малко в сравнение с всичко, което изискваме ежедневно от тях.

Някои от другите принципи на родителството чрез игра са изграждането на връзка и увереност чрез игра, боричкане, размяна на ролите (позволяваме им, докато играем заедно, те да бъдат силните, лекарят, майката или страшното чудовище), насърчаване на децата да дават воля на емоциите си и да изразяват чувствата си, помагаме на момичетата да станат по-силни и самоуверени, а момчетата – по-чувствителни и преосмисляме разбиранията за дисциплина. И, не на последно място,  родителството чрез игра е презареждане на батериите ни, така че да можем да живеем щастливо и пълноценно и да можем да даваме повече на децата си.

П7: Как да балансираме ролята на авторитета с ролята на играещия родител?

Л.К.: Мисля, че децата разбират, че ние сме техни родители. Ние взимаме важните решения, но отчитаме чувствата и нуждите им. Можем понякога да се отпуснем, да бъдем смешни и да играем – можем да сигнализираме с гласа и физиономията си, че сега играем или че е време за задължения, или, когато имаме да споделим с тях нещо наистина важно. Ако мислим само за авторитет и подчинение, ще изгубим влиянието върху децата си в момента, в който станат достатъчно големи, за да могат да отхвърлят авторитета. Но, ако имаме топла и любяща връзка с децата си, ще имаме влияние над живота, ценностната им система и изборите, които правят, през целия им живот.

П7: За всеки ли е родителството чрез игра?

Л.К.: Да, вярвам, че всяко семейство може да се извлече ползи от повече време за игра и повече емоционално и ангажирано внимание и разбиране към детето. И всяко семейство боже да получи много, ако в него има по-малко сурова и строга дисциплина, крещене, викане, наказание и битки за надмощие. 

П7: Препоръчвате ли техниката „таймаут” (отиди в стаята си и се върни, като се успокоиш!)?

Л.К.: Обикновено не препоръчвам тази техника, защото тя намалява връзката родител-дете, докато добрата дисциплина, напротив – се отразява благоприятно на тази връзка. Децата не седят сами, мислейки как да бъдат по-отзивчиви и щедри! Те си мислят колко нечестен и лош сте, как няма да се оставят да ги хванете следващия път или, най-лошото, започват да се страхуват от вас. „Таймаут” е много по-добър подход,  отколкото да удариш дете! Но не е толкова добър, колкото, ако седнеш с него и се опиташ да разбереш чувствата и нуждите му , като в същото време му споделяш и твоите чувства и нужди в конкретната ситуация. 

П7: Какво мислите за наказанието?

Л.К.: Не мисля, че наказанието е необходимо или благоприятно за развитието на децата!

П7: Какво да очакваме на 15 декември?

Л.К.: В лекцията на 15 декември ще споделя много истории от истински семейства, за да се опитам да обясня принципите на родителството чрез игра и се надявам това да вдъхнови много родители да опитат нещо ново и различно и да видят дали то ще се окаже работещо за тях!

П7: Какво ще се случи на 16 декември?

Л.К.: За 16 декември сме предвидили уъркшоп, на който да приложим принципите на родителството чрез игра, особено една точно определена игра – боричкането. Тя е физически активна, интерактивна, бурна и приключенска! Родителите, които ще се включат в уъркшопа няма да бъдат само наблюдатели, а ще трябва да вземат участие в него. Физическата игра е универсален език, който изгражда специална връзка между родител и дете. А, още по-забавно е, когато се прави, като в този случай – в група. Участниците ще имат възможност и да ми задават индивидуални въпроси за техните деца. 

Интервюто взе: Весела Аравена

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Находка

2,017 преглеждания

Comments are closed.