Промени в НПК за детското правосъдие

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

shutterstock_1113457401

Промените в Наказателно процесуалния кодекс (НПК) в частта за непълнолетните правонарушители, които Министерството на правосъдието предстои да внесе в Министерския съвет, предвиждат кратки срокове за разглеждане на делата с участие на деца.

Това заяви днес заместник-министърът на правосъдието Вергиния Мичева– Русева в интервю за БНР. Тя уточни, че в проекта за промени в НПК е намален максимално допустимият срок на мярка за неотклонение задържане под стража, спрямо непълнолетни, каквито са и международните стандарти. Регламентирани са и оценки на риска, който да подпомагат съдията при постановяване на конкретната мярка за неотклонение за всеки непълнолетен.

С тези промени се въвежда и институтът на сините стаи. Това са специални помещения, разделени с венецианско стъкло. От едната страна, в подходящо обзаведена среда, ще бъде настанявано детето – свидетел, което трябва да дава показания пред експерт по конкретно дело. Разпитът ще се наблюдава и слуша, чрез специална аудио техника, от съдия прокурор , адвокат, намиращи се от другата страна на стъклото.

Те от своя страна, ще могат да задават въпроси към детето, чрез експерта, разясни заместник-министър Мичева – Русева. „Съдът задължително изслушва децата в досег със закона, които са над 10- годишна възраст. Това са не само свидетелите на престъпления, но и деца, обект на осиновяване, на спор за родителски права и т.н. Идеята е да се провеждат възможно най-малък брой разпити на деца в специална среда и пред обучен съдия“, каза Мичева–Русева. По думите й сега често се случва непълнолетните да бъдат разпитвани няколко пъти в продължение на години. Това безспорно дава негативно отражение върху психиката на детето.

 

Източник: www.novini.bg

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

1,051 преглеждания

Comments are closed.