Да бъдем здрави и жизнени майки

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вече и като майки, ние искаме да сме колкото се може по-дълго с децата си, да се грижим за тях и да ги подкрепяме. Това са още няколко причини да искаме да сме здрави и активни. Но в същото време сме толкова ангажирани с малкия човек, че нашето собствено здраве остава на заден план.

Ето и добрата новина: има някои малки и лесни промени в поведението ни и ежедневието ни, които обаче могат да доведат до огромни ползи, що се отнася до здравето.


Правилната поза

Независимо дали тази внезапна болка се е появила по време на бременността, кърмейки бебето, докато работите пред компютъра или носите вече натежалото дете, рано или късно жените започваме да казваме „Ох!”. Може да я усещате като болка в гърба, врата, рамото или да усещате като изтръпване и скованост в ръцете, китките или дланите.

Проследявайки проблема до източника, разбираме, че този дискомфорт се дължи на неправилната поза, в която седим или стоим. И тук не става въпрос само за дълго заседяване, например, а да седиш с приведен гръб и рамене, както седим в повечето време пред компютъра или както когато кърмим бебето. По този начин ние притискаме нервите и дисковете на гръбначния стълб и ограничаваме притока на кръв към поддържащите мускули.

За да избегнете болката променете начина, по който седите и стоите. Нека гърбът да е изправен, раменете изпънати назад, гръдния кош да е отворен.

Ако сте кърмеща майка, използвайте възглавница, за да подпирате бебето, докато се храни, така, че да запазите изправената стойка.


Грижа за зъбите и венците

Много е лесно да отлагаме посещението при стоматолог, особено в първите месеци на майчинството, когато се опитваме да жонглираме с безкрайните ежедневни задачи. Все пак има по-важни неща, нали така?!

Всъщност, не! Болните венци, например, не водят само до неприятни усещания и проблеми със зъбите. Те излагат сърцето ви на риск. Проучвания показват, че бактериите в устата, причинени от заболяване на венците може да повиши риска от сърдечни заболявания и дори инсулт, като причиняват възпаления в сърдечно-съдовата система.

Тези проблемни състояния се срещат много по-често при жените, отколкото при мъжете, заради хормоналните промени по време на бременността, периода на кърмене и перименопаузата.

Разбира се, има и други причини да се грижим добре за зъбите си: със сигурност искате да целувате децата си с ментово-свеж дъх и усмивките, с които ги дарявате да бъдат снежно-бели. Затова следвайте стриктно правилата, на които учите децата си – миене с четка два пъти на ден и с конец, поне веднъж. Редовно посещение при зъболекаря и своевременно лечение на възникналите проблеми.


Не се оставяйте на депресията 

Всяка една от пет наскоро родили жени страдат от следродилна депресия. Тя често се дължи на хормонални промени от бременността, раждането и кърменето, стреса от новия начин на живот и новите отговорности. Много жени смятат, че това на тях не може да се случи, но за съжаление депресивните състояния имат свойството да се промъкват незабелязано, като маскират симптомите си. Например в първите месеци спед раждането, майката е толкова уморена, страда от изтощение и дори летаргия. Това лесно може да се отдаде на системното недоспиване, но може и да е признак на по-сериозно състояние.

Стресът също може да предизвика депресия. Ако ви притискат да се върнете на работа или се налага да жонглирате с твърде много задачи. Затова не се притеснявайте да поделите отговорностите си с другите членове на семейството, да помолите за помощ приятели. Също така е важно да не се затваряте вкъщи, защото социалната изолация също може да доведе до депресия. Въпреки новото попълнение в семейството, опитайте се да намирате време за себе си и за излизане извън къщи. И ако се чувствате по-дълго време подтисната, няма нищо страмно да се консултирате със специалист.


Наспивайте се 

Да си родител и да не ти достига сън са две неща, които вървят ръка за ръка. Но знаем ли, че недоспиването може да доведе и до неприятни последици като различни здравословни проблеми, наддаване на тегло или загуба на памет? Е, вече като сме наясно, вместо да пускаме пералнята и да чистим, когато детето спи, ще си подремнем и ние.

Ето няколко прости начина да си набавим достатъчно време за сън:

– Опитайте се да се придържайте се към някакъв график – да си лягате и ставате горе-долу по едно и също време всеки ден.

– Спете на тъмно и не включвайте телевизор или компютър в спалнята си. Светлината от екрана или монитора пречи на спокойния сън.

– Направете съня си приоритет. Ако имате да миете чинии, оставете го за сутринта. А и когато сте си починали, ще свършите работата за доста по-кратко време.

– Подремвайте си при всяка възможност. Да, не всеки може да го прави, но една следобедна 20-минутна дрямка определено е освежаваща и презареждаща.


Танцувайте

Трябва да се движите. И то не само, за да горите калории. Движението защитава сърцето и белите дробове и укрепва мускулите. Танците са много подходящи, защото може да ги практикувате навсякъде и по всяко време и най-вече – може да го правите заедно с децата си. Така успешно ще съчетаете полезното с приятното.

Танцуването е наистина перфектната форма на упражнение. То повишава настроението, работи се с всички мускулни групи, подобрява работата на сърцето, увеличава пластичността на мускулите. А ако сте решили да учите нови танци или стъпки, това ще е идеална тренировка и за паметта ви.


Храната

Колкото повече плодове, зеленчуци, ядки и варива успеете да включите в ежедневното си меню, толкова по-добре. Тези храни са изключително полезни, заради естествените съставки в тях, наречени антиоксиданти. Антиоксидантите действат като естествени ваксини за тялото ви. Те помагат на организма да неутрализира свободните радикали, които произвеждат увреждащи клетките химикали. Също така предпазват тялото от вредното действие на външни фактори като стрес или влиянието на околната среда.

Изследванията показват, че антиоксидантите могат да помогнат при сърдечно-съдови заболявания, загуба на паметта и също така забавят така нежеланите признаци на стареене.

Храни с високо съдържание на антиоксиданти са горски плодове, черени боб, авокадо, круши, ябълки (с кората), сладки картофи, спанак, броколи, орехи, бадеми, различни подправки, като канела и джинджифил, напитки, като зелен чай, кафе, червено вино и … ОХО! – тъмен шоколад!


Контролните прегледи 

Може ли да си представите да пропуснете контролния преглед на детето ви? Първата година ходите всеки месец, след това на три и после на 6 месеца. А сещате ли се кога сте отишли вие за последен път на основен профилактичен преглед?

Ясно е, че покрай децата, за нас остава все по-малко време. Но колкото и да сме заети, не трябва да пропускаме, забравяме или подценяваме годишните прегледи. Един пропуснат, може да ни коства много.

Какво трябва да правим всяка година:

– Пълна кръвна картина
– Проверка на кръвното
– Изследване на кръвта, за признаци на диабет
– Мамологично изследване
– Преглед при гинеколог и цитонамазка
– Кожен преглед
– Очен преглед


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

8,929 преглеждания

Comments are closed.