28 май – на тази дата през годините

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте някои от интересните събития, белязали датата 28 май през годините назад.


Амнести Интернешънъл (Amnesty International) е международна неправителствена и независима организация за защита на човешките права със седалище в Лондон, Великобритания. На 28 май 1961 британският юрист Питър Бененсън публикува във вестник Обзървър статия със заглавие „Забравените затворници“, в статията се призовава да се освободят затворниците на съвестта. Бененсън предлага хората да залеят правителствата с писма, в които да искат свобода за политическите затворници. Статията е преиздадена в много европейски вестници и намира широк обществен интерес. Последвалата я акция „Апел за амнистия, 1961“ се смята за начало на Амнести Интернешънъл.

Амнести Интернешънъл преди всичко насочва своята работа към правителствата, но също така докладва и непревителствени организации и индивидуални личности.

Съществуват 6 ключови сфери, в които работи Амнести: Права на жените, права на децата, права на националните малцинства и местни права; Прекратяване на насилието; Премахване на смъртното наказание; Права на бежанците; Права на затворниците заради техните убеждения; Защита на човешкото достойнство.


Крайслер билдинг (Chrysler Building) е небостъргач, построен от компанията „Крайслер“.

Официално открит на 28 май 1930 година, той повече от 70 години е един от символите на Ню Йорк. Зданието е високо 319 метра, намира се в източната част на Манхатън, на кръстовището на Лексингтън Авеню и 42-ра улица. Сградата е висока е 318,9 метра с антената (282 до покрива), има 77 етажа, 32 асансьора и разгъната площ от 111 201 м².


 

През 1966 г възстановено копие на парахода „Радецки“ е пуснато на вода в гр. Русе.
“Радецки” е построен през 1851 г. във корабостроителница “Обуда” – Будапеща (тогава Австроунгария). На 16 и 17 май 1876 г пътническият параход извършвал един от обичайните си маршрути към Виена, като спирал на редица румънски пристанища. На палубата му, преоблечени като обикновени пътници, от няколко пристанища се качват Христо Ботев и неговите четници. Ботев връчва на капитана писмен ултиматум да акостира на българския бряг край Козлодуй. Така четата на Христо Ботев слиза на българска земя.

През 1906 г Стоян Заимов прави първи постъпки за изграждане на музей, като се използва и кораба „Радецки“. По това време корабът е все още действащ. Идеята била реката Текир дере да се превърне в Дунавски воден ръкав, където на вечен пристан да е кораба “Радецки”. Но след смъртта Димитър Петков през 1907 г идеята е забравена.

Въпреки усилията на редица българи, до откупване на парахода така и не се стига. Той е използван до 1918 г, а през 1924 г е бракуван и унищожен.

В чест на 90-годишнината от гибелта на Христо Ботев 1 200 000 български деца събират средства за построяването на точно копие на легендарния за нашата история параход. Така възстановеният параход Радецки е пуснат на вода на 28 май 1966 г. и на 30 май акостира на Козлодуйския бряг.


 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Празници

1,192 преглеждания

Comments are closed.