Как да изберем аксесоари втора ръка за детето си
Пазаруването на стоки втора ръка е избор, който все повече хора правят. Много от нас без предразсъдъци избират секънд хенд дреха или аксесоар за себе си – било защото е по-евтино, било от екологични съображения. Когато става дума за децата ни, обаче, сякаш все още има непреодолима бариера, която не се осмеляваме да прескочим. Трябва ли бебешките стоки втора ръка да ни смущават по някакъв начин и рискуваме ли здравето на бебчетата, ако ги предпочетем? Как да направим безопасния избор? Отговор на тези и още въпроси ще намерите по-долу.
Пазаруването на чисто нови бебешки аксесоари може да бъде доста скъпо. Ако искате да имате всичко, което е необходимо на бебето и на вас като родител, ще ви трябва немалка сума пари. Друг е въпросът, че повечето неща, които купувате, докато детето е малко, имат ограничен срок на употреба. След това детето става по-голямо и те просто стават неизползваеми за вас. Именно в този момент е чудесно, ако има кой да се възползва от тях, вместо да купува нови. За това става дума, когато говорим за секънд хенд бебешки стоки. На всеки се е случвало да носи дрешките на по-голямата си сестричка или братче или да играе с играчките им. Но, ако вашето бебе не разполога с по-голямо братче или сестриче, нищо не пречи да заемете или купите аксесоари втора ръка.
Ето някои прости правила, които да следвате, ако купувате стока втора ръка за детето си:
- Книжка с инструкции
Купувайки креватче, люлка, детска количка, легло, играчки, различни уреди и т.н. за детето си, вие спестявате много пари. Трябва да знаете, обаче, че може да имате трудности със сглобяването или начина на експлоатация на стоката. Затова, когато я купувате, изисквайте от продавача да ви предостави книжка с инструкции за употреба или се уверете, че можете да я прочетете в интернет.
- Липсващи или повредени части
Разгледайте добре аксесоара и се убедете, че от него не липсват никакви части или че той не е повреден. В противен случай може да е опасен или да не може да се използва ефективно.
- Възрастта
Обърнете внимание на възрастта на продукта. Ако е твърде стар, може да крие риск за детето или за вас. Някои материали, използвани широко в миналото, вече не са за предпочитане. Ако има железни орнаменти, например, уверете се, че не са ръждясали.
- Не разчитайте на снимки
Когато става дума за нещо, което ще използва детето ви, винаги е по-добре да видите продукта, преди да го купите. Снимките понякога заблуждават.
- Обърнете внимание на собственика
Вгледайте се в човека, който ви предлага стоката. Разговаряйте. Ако има нещо, което ви притеснява, не купувайте от него. Обърнете внимание на хигиената му. Това е много важна част, когато става дума за деца.
- Дезинфекцирайте
Каквото и да купите, дезинфекцирайте го, преди да го дадете на детето за употреба.
Неща, които никога не бива да купувате втора ръка:
- Матрак – колкото и добре да изглежда, не бива да си набавяте матрак втора ръка. Матраците задържат редица бактерии и дори живи микроорганизми, които не се поддават на обикновено почистване.
- Столче за кола
- Бебешки прибори за хранене
- Биберон
- Бельо
- Плюшени играчки – чудесно е да купувате или разменяте плюшени играчки втора ръка, но само след като се убедите, че те са добре почистени и дезинфекцирани. Независимо от направената преди продажбата дезинфекция, почистете стоката и сами, преди да я предоставите за употреба.
Имайте предвид също, че, ако детето ви страда от специфична алергия – кожна или респираторна (например към някои по-агресивни препарати за дезинфекция), не е препоръчително да купувате стоки втора ръка. Дрехите понякога се обработват със силни химикали, които могат да предизвикат дразнене.
Когато получите стока втора ръка от приятел или дори близък роднина, не я приемайте на доверие, само защото познавате човека. Разгледайте я внимателно и я почистете.
2,018 преглеждания