Настинките през пролетта
Пролетта е сезона, в който често ставаме жертва на досадни настинки, алергии, умора. През дългата зима, имунитета ни е паднал. От кратките часове на светлина и липсата на свежи плодове и зеленчуци, тялото ни е уморено и изтощено. А сега като прибавим смяната на часа и постоянно променящото се време, организмът ни става изключително податлив на всякакви настинки и грипове. За съжаление нито възрастните, нито децата са застраховани срещу неприятните усещания.
За настинката, за разлика от грипа, няма лек. Настинка и грип са различни неща. Обикновени при грипа симптомите са по-силни и идват по-бързо. Често грипът е съпроводен с висока температура, цялостна умора, кашлица, болки. Помнете, че антибиотиците не лекуват настинка.
Това, което можем да направим при обикновена настинка, е да облекчаваме симптомите, с надеждата да отмине по-бързо.
Какви са симптомите
- Силна хрема и кихане
- Зачервени, сълзащи очи
- Зачервено гърло и кашлица
- Главоболие и болки в тялото
Какво да правим
- Поемайте много течности. Пийте вода, билков чай, бульон, сок, топла вода с мед и лимон и каквото друго имате под ръка. Течностите, особено топлите (не горещи) ще облекчат запушения нос и ще предодвратят дехидратиране.
Избягвайте кафето, черния чай, напитките, съдържащи кофеин и алкохола.
- Правете гаргара със солена вода. Разтворете половин чаена лъжичка сол в чаша с топла вода и няколко пъти на ден правете гаргара. Това би трябвало за известно време да успокои дразненето в гърлото.
- Хапнете пилешка супа. Когато бях малка, баба ми казваше: „Болен Божко за кокошка”. И е абсолютно вярно. Топлата пилешка супа ще подсили организма ви и той по-лесно ще се пребори с настинката. Освен това е и вкусна!
- Яжте плодове. Въпреки, че още не е започнал истинският сезон на плодовете, опитайте се да поемате колкото може повече. Те са свежи, имат витамини и ще ви заредят с енергия.
- Дайте си допълнително почивка. Ако не може да си вземете отпуска, поне се опитайте да забавите малко обичайното темпо. Ако сте си вкъщи, не е нужно да стоите затворени вътре. Ако времето е приятно, излезте на кратка разходка. Свежият въздух и слънцето ще ви освежат и ще облекчат хремата ви.
- Овлажнете спалнята си. Вирусите в по-студените месеци не обичат влагата. Може да използвате овлажнител за въдух, но без да прекалявате, за да не завъдите мухъл, гъбички и друга неприятна флора и фауна.
- Вземете си горещ душ. Гореща, ароматна вана (някои аромати действат благоприятно и за отпушване на носа) или душ преди лягане е чудесен завършек на деня. А когато си настинал, освен приятен е и полезен начин по-бързо да се справиш с неприятните усещания.
- Направете си масаж. Помолете някой да ви направи хубав масаж на гърба, раменете, главата. Това ще отпусне мускулите ви и ще прогони усещането за студ.
Още няколко препоръки
- Използвайте хартиени, вместо платнени носни кърпички. Така няма да разпространявате заразата.
- Мийте често ръцете си.
- Ако кожата на носа ви е зачервена и се бели, мажете я с овлажняващ крем.
- Може да използвате спрей за отпушване на носа, но не повече от три поредни дни. Продължителната му употреба може да има обратен ефект и лигавицата в носа да се надуе още повече.
- Признаците на настинка, особено през пролетта, могат лесно да се объркат с тези на сенна хрема или алергия. Имайте го предвид, ако лечението, което прилагате не действа или симптомите се засилват, когато излизате навън.
- Въпреки, че повечето лекарства за настинка се взимат без рецепта, най-добре е първо да се консултирате с лекар, особено ако ще ги давате на дете.
- Ако до няколко дни не почувствате облекчение, започнете да вдигате висока температура, имате силни болки в главата и тялото или се добавят допълнителни симптоми към обичайните за настинка, не се колебайте да отидете при доктор.
9,525 преглеждания