7 фрази, които родителите е добре да казват на децата си
Не, това не означава, че трябва да рецитирате постоянно наготово заучени фрази пред децата си, нито да се опитвате да ги повтаряте дума по дума. Достатъчно е да ги използвате в различните ситуации, когато интуицията ви подсказва, че моментът е подходящ.
1. Вярвам в теб
Когато изричаме подобни фрази, ние зареждаме с положителна енергия хората около нас и вярата и обичта винаги се връщат към нас като бумеранг.
Интересен пример за това е случка, в която една майка, която често повтаряла фразата „Вярвам в теб“ на тригодишния си син, един ден загубила ключовете си и точно когато вече не знаела къде да ги търси, усетила, че някой я дърпа за крака и й казва: „Мамо, знам, че ще намериш ключовете. Вярвам в теб.“ Тези думи сякаш й отварят очите и тя намира ключовете си зад скрина.
Истината е, че фразата: “Аз вярвам в теб” наистина носи мотивираща сила.
2. Никога не се отказвай
Тази фраза може да насърчи детето да преодолее конкретна ситуация. За да поощрите детето да довърши започнатото и да преодолее трудността не е задължително да го притискате, може да го провокирате и чрез леко закачлива или шеговита форма.
Разбира се, родителите трябва да показват на детето, че ако не откриват решението на дадена задача, е добре да се въоръжат с търпение и да пробват да намерят изход по друг начин. Понякога да се спре и да се потърси ново решение е ключът към успеха не само за децата, но и за родителите.
Самоцелното упорстване не е необходима, достатъчно е да се измисли нова стратегия, за да се постигне търсения резултат.
На децата трябва да се обясни, че е важно да не се отказва, но и че е добре да търси повече от едно решение.
3. Учим се от грешките
Детето трябва да разбере, че да се греши е нормално. Важно е да го научите обаче, че не бива да се разстройва заради незначителните грешки, които ще го съпътстват в детството му, а и след това. Децата трябва да растат с разбирането, че да грешат е нормално и това се случва на всички.
В моментите на поражение не бива да се натяква на детето, че е сгрешило, важно е да го научите, че за важните събития в живота си, един ден то ще трябва да взема отговорни решения.
4. Никой не се ражда научен
Важно е от време на време да напомняте на детето си , че никой не се е родил научен. Да опитва, да се бори – за всеки човек това е нормално, затова и детето трябва да знае, че така трябва да се случват нещата. Необичайно би било да се стреми да живее и расте без грешки и борба. Напротив, то трябва да осъзнае, че това е пътят към осъществяването на неговите мечти и цели.
Научете детето си, че с търпение, постоянство и усърдие се постига всяка цел и че самоцелното съвършенство е лишено от смисъл.
5. Поражението не е решение
Обяснете на детето си, че то трябва да търси урок във всяка ситуация и всеки опит е стъпка напред. Дори когато не се е справило с дадена задача, то трябва да е наясно, че винаги има и друга, нова възможност, която може да е дори по-добра.
Научете детето си да наблюдава заобикалящия го свят, да се учи от грешките и пораженията си, да върви напред, да обича и да вярва в себе си. С постоянство да върви напред и да отстоява себе си и своите идеи, мечти и разбирания.
6. Вади си изводи от всяка ситуация
Всеки път, когато детето ви прави нещо нередно, попадне в беда или не успее да се справи с някоя ситуация, го питайте какво е научило от тази случка. Говорете с него за това, обяснете му, че всички се учат от грешките си, от паданията и раните си.
Детето трябва да знае, че всичко, което му се случва е за да може то да научи нещо ново.
7. Ти си в безопасност, заобиколен си от любов и грижи
Всеки възрастен е бил дете и със сигурност си спомня времето, когато се е чувствал в безопасност, обичан и обгрижен. Това са моментите на спокойствие, топлина и хармония с всичко, което заобикаля детето.
Всяко дете трябва да се отглежда в атмосфера на любов и грижа, така че да се чувства в безопасност. Това има положителен ефект върху самочувствието на детето и му помага да стане по-силно и по-смело. Това ще е и формулата за успех, която вие ще заложите за бъдещето му.
Всяка вечер, когато слагате своето малко съкровище в леглото му прошепвайте нежно и тихо: „Ти си в безопасност, заобиколен си от любов и грижи“. Един ден когато детето порасне и вече е възрастен, то със сигурност ще си спомня тези думи в критични моменти и в трудни ситуации.
И ще ви е благодарно.
Идея и адаптация от www.adme.ru
17,441 преглеждания