Бебето ви на 18 седмици
Тази седмица бебето ви:
Може да се сдобие със зъбче
Независимо дали процесът на никнене на зъбки започне по-рано или по-късно при вашето бебе, едно нещо е сигурно – на някакъв етап през първата му годинка бебето ви ще е горд собственик на няколко перлено бели зъбчета. То е родено с пълен набор от 20 млечни зъбки, скрити във венците му.
Първите зъбчета, които ще се появят в устата на бебето ви, най-вероятно ще са двата долни предни резци. След тях поникват горните предни две зъбчета. След това ще се появят и останалите зъбки на бебето ви, обикновено две по две – от двете страни на челюстта, приблизително до навършването на двегодишна възраст.
Важно е веднага след появата на първото зъбче на бебето ви, да започнете и грижите за устната хигиена, като използвате мека кърпичка, с която да го изтривате вечер или с бебешка четка за зъби и водичка нежно да почиствате с кръгово движение. Пастата за зъби не е необходима приблизително до навършването на 18-месечна възраст.
Сигналите за никнене на зъбки
Понякога зъбките изскачат неочаквано, а вие празнувате първото зърване на бяло зъбче, появило се без или след незначителни предупредителни сигнали. Повечето родители обаче ще бъдат на „зъбно дежурство” в продължение на седмици и дори месеци преди първото перлено зъбче на бебето им да си проправи път.
Наред със силно повишената раздразнителност други сигнали за поникването на зъбките са руменина по бузите, наличие на червено, подуто място на венеца, повишено слюноотделяне и дъвченето на всичко, което успее да пъхне в уста.
Нашите най-добри съвети при поникване на зъбки
Изглежда, че колкото по-рано започне поникването на зъбките, толкова повече дискомфорт изпитва бебето. Това навярно се дължи на факта, че бебето не може да направи нищо, за да преодолее болката или пък на това, че вниманието на по-големите бебета може по-успешно да бъде отвлечено от усещанията в болезнените им усти. Независимо каква е причината детето, на което поникват зъбки, се нуждае от много гушкане и търпение. Дори ако не сте успели да разберете предварително, че причината за нещастието му е била един зъб!
Опитайте да използвате специалните гризалки за бебета – някои от тях съдържат гел и могат да се поставят във фризера за постигането на допълнителен охлаждащ ефект. Налични са и специални гелове за зъби, които могат да се закупят от аптеките. Някои бебета не харесват вкуса на тези гелове, но предизвиквайки изтръпване, те могат да успокоят измъчващото се бебче.
По-големите бебета могат да бъдат облекчени и от дъвченето на сухари и на твърди, годни за дъвчене играчки. Всички бебета обаче, независимо на каква възраст са, най-лесно ще бъдат облекчени от гризкането на пръст (вашия) или юмруче (собственото).
Още за развитието на бебето
Да следвате установен режим на нощно ставане помага на бебето ви да заспива, когато трябва. Кърмете го, къпете го, обличайте му пижама, играйте игри, четете от книга, пейте песнички или пускайте музика, след което го слагайте да спи.
Установеният режим дава възможност на вас и на вашето бебе достатъчно възможности да се сближите и да се разтоварите. Можете да се редувате с партньора си през нощта (вие къпете бебето, той чете книжка и т.н.). Или, за да можете да си починете и двамата, едната нощ става той, другата – вие.
Какво се случва с вас: Грижа за себе си
След свикването с новото динамично ежедневие около бебето, в един момент много родители осъзнават, че са били като щрауси, заровили глави в пясъка, които изведнъж разбират за живота около тях – този, който са забравили след идването на бебето. Безкрайните грижи около бебето са много по-различни от ритъма на работното място, ако сте свикнали с динамично работно ежедневие и много общуване с възрастни.
Шест идеи, за да не забравяте останалия свят:
- Бъдете отворени за нови контакти.
- Поддържайте връзка с приятели, роднини, познати и други родители чрез имейли, за да знаете какво се случва във „външния свят“ като проверявате новините. Следенето на фейсбук профилите на приятелите ви също може да ви помогне да сте в крак с това какво се случва с познатите ви и какво ги вълнува.
- Прекарвайте малко време сами. Взимайте си качествени почивки – възможност да се за отпуснете и фокусирате върху себе си – поне веднъж седмично. Би било идеално, ако можете да отделите половин час за себе си всеки ден, за да поспите например. По-лесно е да се каже, отколкото да се направи, когато имате малко бебе, но ако отделяте малко време за себе си ще усетите огромната разлика.
- Четете. Пригответе си книга или списания за четене, когато бебето спи. Дори и да е само няколко страници на ден, това е възможност да „избягате“ в един друг свят и да научите нещо ново.
- Започнете да пишете блог или дневник. Дали ще изберете да споделяте мислите си със всички или предпочитате да ги запазите лични – просто ги записвайте, за да се поддържате във форма и да не забравяте, че съществуват и други думи освен „па-па”, ”бау-бау” и останалия бебешки арсенал от думи, с които боравите през по-голямата част от времето.
- Разговаряйте с възрастни. Дали ще е по-телефона или лично, разговорите с приятели, роднини или партньора ви ще ви тонизират, особено ако избягвате темите, свързани с бебето.
2,521 преглеждания