Бебето ви на 6 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 7

Тази седмица бебето ви:

Се усмихва

До шестата седмица вече може да бъдете сигурни – бебето наистина се усмихва!

Усмивката на лицето на бебето ви – както и на вашето – е вече осъзната. Можете да различите тази „социална усмивка“, когато цялото изражение на лицето на бебето ви светва от удоволствие. Въпреки че бебетата се усмихват само когато си искат, можете да предизвикате появата на усмивката с гушкане, гъделичкане и игри.

Помнете, че от самото си раждане то е „програмирано” да ви привлича вниманието по възможно най-ефективния начин. Да, това е и причината за постоянния плач, а друг метод да му обърнете внимание е като ви покаже прекрасната си беззъба усмивка в пълния си блясък!

На този етап бебето ви трябва вече да разпознава родителите си и открито да предпочита мама и татко пред непознатите. Бебето ви може дори да се усмихва, когато му гугукате, и да рита от удоволствие.

Бебето има „социална” усмивка, защото съвсем естествено вие също ще му отвърнете така, нали? И скоро бебето ще се научи да се усмихва в момента, в който чуе гласа ви.

Бебето ви вече фокусира и двете си очи върху предмет и предпочита по-сложни мотиви, цветове, форми. Може да проследява движения, т.е. дори лек полъх над лицето му може да го разконцентрира. Приближете лицето си до неговото например и срещнете погледа му, след което преместете лицето си от едната страна на главата му до другата. То ще ви проследи възхитено и можете да получите усмивка или гугукане за награда.

След шестата седмица то започва да плаче по-малко и замества пискащите тонове с гукане и всевъзможни бебешки звуци.

Ето как бебето използва усмивката си:

То е родено с идеята да комуникира с вас и с другите, които се грижат за него, и скоро не само че ви покорява с първите си усмивки, а и започва да имитира израженията на лицето ви. Бебето мърда езика си и разширява очите си, след като ви види, и освен това се опитва да направи очен контакт още от първите дни. То вече е част от „социален танц”, с който привлича вниманието ви и скоро и двете страни задържате погледа си и правите лицеви движения, с които комуникирате.

Всъщност първата истинска социална усмивка на бебето обикновено се случва едва около шестата седмица, нищо, че преди това е възможно да сте забелязали нещо подобно върху лицето му. Това вече е официалният старт на бебето като социален човек и първата комуникация със света, която всеки би могъл да разбере. Разбира се, силата на тази усмивка не бива да се подценява. Все пак, въпреки умората и изтощението, които може да изпитвате от грижите за това същество, изпълнено с нужди, само една негова беззъба усмивка могат да ви накарат да забравите всички неприятности и негативни емоции за секунди.

Как бебето комуникира различните си състояния:

Не само с плач, който е универсалният бебешки език, но и чрез други начини, като използване на тялото си или лицеви изражения. Ако обърнете повече внимание на сигналите, които то постоянно дава, скоро ще се научите да „четете” всевъзможни послания. Като тези:

  • „Спи ми се” – бавно мигане с клепачи, прозяване, поставяне на юмручетата пред очите
  • „Гладен съм” – отваря устата си
  • „Буден съм и готов за игра” – резки движения с тялото и широко отворени очи
  • „Не” – извиване на гръбчето, обръщане на главата настрани и никакъв очен контакт

Как да поощрим комуникацията чрез бебешкия език на тялото:

  • Наблюдавайте бебето си. От ранна възраст бебето ще ви наблюдава и опитва да привлече вниманието ви. Един от начините да прави това е именно чрез големите усмивки, които ще започне да раздава. Така че, след като ви даде една такава, веднага върнете усмивката – все пак, тя казва хиляди неща без думи!
  • Наблюдавайте как бебето мърда крайниците си. Различните бебета са различно чувствителни. Някои лесно се стряскат – от слънце в очите, преминаваща котка или силен шум на улицата, докато други са блажено безчувствени към шумния камион, минал с трясък преди малко. Ако детето ви се стряска лесно, потърсете начини да го успокоявате бързо.
  • Научете се да разпознавате различните му настроения. Бебето ви ще реагира по различен начин в зависимост от това дали е будно, унесено, дали плаче или се суети. Ако обръщате внимание на разнообразните му настроения, ще ги опознаете лесно и ще можете да предвиждате поведението на бебето по-добре.
  • Говорете с него, когато е будно. Дори най-неспокойните бебета имат поне един тих и по-осъзнат момент всеки ден. Използвайте тази възможност да „поговорите” с него чрез израженията на лицето си. Ще откриете, че то „слуша” и дори отвръща със свои лицеви изражения.
  • Научете се да познавате кога бебето ви е изморено. Да предусещате кога бебето ви започва да се изморява може да звучи като изкуство, но ако наблюдавате по-внимателно и видите спускащи се клепачи и бавно премигване, отсечени и резки движения, хленч и раздразнителност, значи е време да го повивате в леглото.
  • Винаги отговаряйте на неговите опити да комуникира. Много преди бебето ви да започне да говори, то ще експериментира с различни звуци като начин на комуникация. Бъдете винаги готови да реагирате на всеки негов опит за „говорене” и ще откриете, че скоро вече водите истински „разговори” заедно.

Бум на растежа

Въпреки че бебето расте рязко за по няколко дни на всеки 10 дена, 3 седмици, 6 седмици, 12 седмици, 4 месеца и 6 месеца, именно шестата седмица е тази, в която този „бум” в растежа се забелязва най-ясно от родителите. Точно в тези моменти за тях е най-трудно да се справят с постоянната липса на сън, честото хранене и раздразнителното поведение на бебето.

По време на бум бебето става още по-неспокойно и шаващо от обикновено. Всичко, което дотогава е приличало на някакъв режим на спане или хранене, сега изчезва като дим и във вас се надига въпросът дали можете да се справите въобще с бебето и как да го успокоите. Не случайно много майки изоставят кърменето в този период, защото по време на бурен растеж бебето иска да се храни много повече, а някои сякаш искат буквално постоянно. Бебето иска да се увери, че храната ще му е достатъчна, за да удовлетвори растящите му нужди – буквално!

Бумът на растежа трае около 3 дена, след което бебето ще възнагради търпението ви с дълбок сън и повече осъзнатост когато е в будно състояние. Може дори да забележите, че то развива нови (и по-добри!) модели на спане и хранене.

Ако бебето ви показва две или повече от следните симптоми, значи разполагате с достатъчно мляко, за да го храните:

  • На всеки 24 часа то „произвежда” 6 до 8 мокри пелени. Има меко ако по два пъти на ден или повече през първите няколко седмици. За по-голямото бебе това се случва по-рядко. Ако урината на бебето е тъмна и остра на мирис, а акото е по-твърдо, това може да е индикация, че бебето се нуждае от повече течности.
  • Цветът на кожата и тонусът на мускулите са добри.
  • Бебето е доволно в определени моменти от деня. В останалите, когато е гладно, то е летаргично и раздразнено и трудно се успокоява.
  • Редовно наддава на тегло, нараства на височина и главата също се уголемява постепенно.

 

Как да поддържаме млякото си достатъчно?

Като правило редовното хранене ви осигурява по-голямо количество мляко. За да си набавите допълнително количество, опитайте следното:

  • Най-добрият начин да увеличите млякото си е да кърмите по-често. Уверете се, че прикрепянето и позата на кърмене са правилни и опитайте да кърмите на всеки два часа за няколко дена, за да увеличите количеството мляко.
  • Оставете бебето само да реши кога му е достатъчно. Някои бебета се нуждаят от повече време за да довършат количеството в една гърда, но имайте предвид, че тялото ви веднага започва да произвежда и да наваксва нужното количество.
  • Може да пробвате да сменяте гърдите често, докато организмът ви започне да произвежда по-обилно количество мляко.
  • Давайте на бебето да суче по малко между основните хранения.
  • За успокоение на плачещото бебе, му давайте гърдите си, дори да не е гладно.
  • Масажирайте гърдите по време на кърмене, за да сте сигурни, че млякото изцяло се движи към зърната.
  • За да поддържате добро количество мляко, трябва да се храните поне 6 пъти на 24 часа.
  • Новородените се хранят между 8 и 12 пъти за 24 часа, но тази честота намалява докато растат.
  • Почивайте. Ако не си отдъхвате и сте постоянно уморена, количеството мляко намалява или е непостоянно. Също така е много важно да поемате обилно количество вода или течности докато сте в период на кърмене.

Помнете, че през първите месеци има периоди, в които бебето се нуждае от повече кърмене. По време на „бум” на растежа, например, може да се чувствате все едно постоянно храните. Но това е нормална част от процеса на развитие – когато кърмите повече тялото ви се настройва да произвежда повече мляко, за да удовлетвори нуждите на бебето. След два – три дена се връща обичайния режим на кърмене.

 

Какво се случва с вас: Влизате в ритъм 

Първоначалният прилив на адреналин, който ви е държал досега, вече е изчерпан и животът ви се струва като че ли е едно непрекъснато сменяне на пелени, кърмене, приспиване. Избавянето от този хаос обаче предстои. Бебето ви вероятно е започнало да се изхожда по едно и също време, а ако не го прави– това ще стане през следващите няколко седмици.

Време е за прегледа ви при личния лекар. Една от темите, които най-вероятно ще обсъдите, е контрацепцията. Готова ли сте отново да правите секс? Може би вие сте готова, но вашият партньор не е. Не само вие се чудите дали всичко ще е както преди. Поговорете си с приятели, които вече са минали през този етап, за секса и романтиката след раждането на бебе, както и с партньора си за този нов етап от връзката ви като родители.

 Опитайте се да си осигурите почивка един или два пъти седмично, да се видите с приятел на кафе, или поне да излезете на дълга разходка. Целта е да се откъсвате от бебето си за известно време. Това ще ви помогне да го обичате дори повече.

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

3,017 преглеждания

Comments are closed.