Да бутаме или да носим – какви са предимствата на слинговете?
Всеки от нас иска най-доброто за детето си, ако може и за себе си. Именно заради това сме склонни да харчим големи суми за всевъзможни бебешки и детски стоки, убедени, сами или с помощта на маркетинга, че имаме нужда от тях.
Едно от най-големите пера в подготовката се отрежда за закупуването на транспортно средство за бебето. Това най-често е бебешката количка. Но нека погледнем хубаво и обмислим въпроса – толкова ли е нужна тя или можем да се справим с нещо далеч по-практично? Всъщност почти няма хора, които да не са чували и виждали алтернативата!
Слингове за носене на бебета
На пръв поглед те имат някои предимства пред бебешките колички, както и някой уж непреодолими недостатъка. На втори – слинговете имат ужасно много предимства пред колесниците и май никакви недостатъци.
Основното, за някои дори само поради това достатъчно, предимство на слинговете е тяхната здравословност за бебето. За страничните наблюдатели бебето в правилно сложения слинг може да е „сгънато”, „смачкано”, но от това се нуждае то, за да не се натоварва неговата още неукрепнала структура. Разкраченият седеж в поза „жабка” подсигурява тазобедрените стави и правилното им развитие, а хубаво стегнатият плат около телцето дава нужната опора за гръбначния стълб, който в първите месеци е естествено „сгънат” във формата на буквата „С”. Това са неща, които не могат да бъдат открити у популярните кенгура за носене, които не осигуряват опора на бебешкия гръбнак и натоварват прешлените, както и позволяват на крачетата да висят надолу, застрашавайки правилното развитие на хълбоците. И докато в кенгуру може да се носи безопасно до 2 часа, то медицински доказано е, че слингът не ни ограничава по никакъв начин.
Първите три месецa от живота на бебето, са време, в което то привиква към живота навън. В широкия непознат за него свят, мъникът изпитва нужда да е до най-близкото си същество, мама. Слингът дава на бебето топлата и мека сигурност, че не е захвърлено само насред света. Именно заради това слинговете се препоръчват и от медицинските специалисти за грижа в първите дни дори и за недоносени бебчета. А когато съкровището ви поотрасне малко, вече спокойно, от позицията на висотата си в слинга, може да обърне поглед навън, за да види, че светът не е толкова страшен и е изпълнен с чудати и интересни неща.
Накратко, можем да добавим, че редовно носените бебета плачат по-малко, заради близостта и движението, което им предоставя слинга. Два пъти по-вероятно е майките, които редовно носят бебето си, да кърмят безпроблемно. Носенето след хранене намалява връщането на храна от бебето, поради изправената позиция в слинга.
Какви други предимства има слингът?
Има ли в уравнението място за удоволствие? Нека разберем какво можем да правим със слинг, което не можем без? Хайде да отидем на разходка:
1. Излизане от къщи: знаете ли, че когато купувате количка трябва да премерите дали може да влезе в асансьора и входната врата? Историите за асансьора изобщо не са рядкост, но ако имате сили и можете да катерите с бебе и количка няколко етажа, то, ако не можете да влезете вкъщи преди да разглобите возилото… Е с бебе в слинг няма какво да се замисляте тук!
2. Нагоре-надолу по стълбите – те са навсякъде, те са по няколко и по много, но винаги достатъчни, за да ни накарат да се изпотим. Ако сте с количка в началото може и да се радвате на физическите упражнения, но скоро ще се зачудите не задминавате ли Арнолд Шварценегер по перки. Със слинг дори няма да ви правят впечатление, а понякога можете да ги взимате по две наведнъж.
3. Градският транспорт! – я можели сме да тичаме, за да хванем трамвая, че и да се качим тук със слинг! Я пробвайте с количка – Идва първи рейс – няма кой да ни помогне да качим возилото. Идва втори рейс, има кой да помогне, но на вратата за колички има дръжка и не можем да вмъкнем каляската. Спирката ни е на място с подлез – ура, нови стълби (споменах ли, че рампите рядко пасват на колелата на количката?), не бяхме ли свършили за днес с това упражнение?
4. Отмора в близкото заведение – къде да я паркираме тази количка в сладкарницата/ресторанта/бирарията/бара?! Винаги настава такова суетене, местене на столове и маси, а слингът може да бъде преметнат през стола, закачен на закачалката или пъхнат набързо в торбичката му.
5. Hands free – Бутате количката вече час-два-пет и усещате отмалялост в ръцете, а пък палците са така изтръпнали, че не знаете дали са си на мястото. С хубав слинг няма да усетите такива проблеми. Ако е изработен и сложен добре, бебето няма да ви тежи, нито ще усещате натоварване на врата, гърба, кръста. И най-вече, с бебето в слинга можем да размахваме свободните си ръце или пък да ги запълним с нещо хубаво – да ходим за ръка с по-голямото дете, което е невъзможно докато бутаме количка; да носим чаша с питие, да говорим по телефона, да хванем под ръка половинката си (а може да го накараме да поноси слинга); да ближем сладолед, ако бебето ни е достатъчно малко, за да не знае, че това е нещо вкусно и още и още …
6. От време на време в тези първи месеци, година, две, че три, успяваме да се организираме и за по-далечни екскурзии. А виждали ли сте бебешка количка на връх Мусала? Няма такива ентусиасти ли? Еми нека да е хълм, хълмът Царевец. Не сте виждали, нали. А да сте пробвали да карате количка по пясъчния плаж? Дори и най-големите гуми затъват в пясъка. А едно бебе в слинг има идеално високопроходимо носило – своите родители! Бебета в слинг се возят на ски, обикалят туристически забележителности и ходят на заседания в Европарламента!
7. Костенурка нинджа – тук е може би единственият минус на слинга пред количката – трябва да носим всичко сами. Но всъщност слингът ни дисциплинира по отношение на багажа, който вземаме. Не влачим толкова неща, само най-необходимото. Ставаме изобретателни – с по-големите деца не мъкнем количка накачулена с 1300 играчки, а намираме животинка във всеки изсъхнал клон, кестените са чудесни топчета, а парченцата тухла – тебешири. Всичко, което не може да бъде спестено отива в раницата на гърба. Така с бебе отпред и раница отзад добиваме вида на точно това което сме – герой супер родител с невероятни възможности или поне така изглеждаме за околните. А всъщност отвътре сме съвсем обикновен хомо сапиенс – умен човек!
И като за край – слинговете на пазара са различни, но не толкова безкрайни и объркващи като видовете колички. Какъвто и да вземете, уверете се, че сте го пробвали и той е най-добрият за вас. Не се притеснявайте да инвестирате в по-скъп слинг. Дори и по-високобюджетните варианти са поне с една трета по-евтини от най-обикновените колички. За сметка на това са комфортни, изработени с мисъл за здравето на детето и вашето удобство, в повечето случаи ушити от съвременни естествени и органични материи – все неща от значение за вас и вашите малки!
Автор: Бойка Загорова
Close Parent caboo.bg pop-in.bg
Прочетете още:
3,209 преглеждания