16 милиона души от 6 държави празнуват днес
16 милиона души от 6 държави днес празнуват – това са хората, които живеят по крайбрежието на Черно море. На 31 октомври се отбелязва Международният ден на Черно море. На този ден през 1996 година е подписан Стратегическия план за Черно море.
През 1996 година правителствата на черноморските държави приемат, че замърсяването на общото ни море създава рискове за всички гранични страни. Седемнадесет години след подписването на Стратегическия план учените отчитат признаци на подобрение в опазването и възстановяването. Все пак способността на Черно море да се възстановява е близо до критичната си граница и ако тя бъде премината, промените и в биосферата, и в живота на хората, ще станат необратими. Много хора и най-вече живеещите по крайбрежието смятат, че е време за промяна на перспективата в опазването и възстановяването на тази уникална природна система — нашето общо Черно море. Най-сериозна заплаха за екосистемата на Черно море са замърсяването, свръхуловът на риба и неустойчивото развитие на крайбрежието. В деня на Черно море учените напомнят, че всеки от нас може да помогне за опазването му – като не оставя боклук по плажа и не изхвърля безразборно найлонови торбички, не излива мазнини и опасни химикали в канализацията и пести водата. По случай Международният ден на Черно море и деня на народните будители Института по океанология при БАН ще отвори вратите си за посещение на граждани на 31 октомври 2013г. от 10 до 14 часа. Международният ден на Черно море 31 октомври, тази година отбелязва седемнадесетата годишнина от подписването на Стратегическия план за Черно море. Гражданите решили да посетят института ще могат да се запознаят с изследванията, които се провеждат, изследователските лаборатории и миниподводницата РС-8В. Желаещите могат да разгледат и научноизследователския кораб „Академик” на кея в квартал Аспарухово. Във връзка с днешния Международен ден на Черно море, Институтът по океанология към Българска Академия на науките – Варна организира Ден на отворените врати. От 10 до 14 часа днес на адрес ул.”Първи май” 40, кв. Аспарухово, гражданите на Варна ще могат да посетят института и да се запознаят с дейността му. Международният ден на Черно море 31 октомври, тази година отбелязва седемнадесетата годишнина от подписването на Стратегическия план за Черно море. Гражданите решили да посетят института ще могат да се запознаят с изследванията, които се провеждат, изследователските лаборатории и миниподводницата РС-8В. Желаещите могат да разгледат и научноизследователския кораб „Академик” на кея в квартал Аспарухово.
Стратегическия план за Черно море e:
* символ на надеждата за по-добро бъдеще за 16 милиона души от шест държави, населяващи крайбрежието му.
* олицетворение на ангажимента на правителствата от региона за сериозни действия и реални резултати в усилията по възстановяването и опазването на морето.
* празник на посветените и неуморни усилия на много хора, които отделят от своето време и енергия, за да помогнат в опазването на околната среда.
Помогнете на Черно море сега!
1. Всеки път, когато отида на плаж, ще вземам със себе си всички свои отпадъци и поне още един, който не е оставен от мене.
2. Ще се опитам да съхранявам водата като — поправя тоалетната си, ако тя тече непрекъснато — затварям крана на водата, докато си мия зъбите — стоя под душа с една минута по-малко — не мия чиниите под постоянно течаща вода
3. Няма да изливам мазнини, бои или химикали в канала или в тоалетната. Ще се информирам от специалистите по екология в общината как най-безопасно могат да се изхвърлят тези опасни обекти.
4. Ще засадя дървета, храсти и цветя в общите пространства около моята къща или блок. Ще се уговоря със съседите си за грижите и поддържането на растенията. Дърветата са най-сигурното средство за филтриране на отпадъци и води преди постъпването им във водните обекти.
5. Ще си нося пазарска чанта, когато отивам на покупки на пазара или в супермаркета и няма да приемам ненужни найлонови торбички. Ще се опитам да купувам някои стоки насипно и ще купувам продукти с по-малко опаковки.
6. Ще се информирам как се обработват и къде попадат моите отпадъци и отпадъчни води. Ако управлението им не е задоволително, ще пиша на кмета и ще разкажа за писмото си поне на още двама души.
1,058 преглеждания