Как да научите детето си да не се страхува

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

dete koshmari

Всеки родител иска детето му да порасне убедено в собствените си сили, вярващо във възможностите си, като щастлив и успешен човек, който ще има смелостта да посрещне предизвикателствата в живота и да даде най-доброто от себе си във всяка една ситуация и да я реши по възможно най-добрия начин.

Какво можете да сторите, за да му помогнете да преживее страховете, които биха го дърпали назад?

Хубаво е да не забравяте, че страхът си има своето предназначение – той е заложена по природа емоция у човека, която обикновено ни предупреждава за възможните опасности, които дебнат отвсякъде. Това вродено чувство ни подсказва кога и как да се предпазим при евентуална опасност. Това са инстинктите. Въпреки това, макар животът да е все по-модернизиран, а човекът все по-развит, страховете стават все повече и все по-разнообразни и непропорционални на риска. Страховете могат дори да се превърнат в пречка за постигането на това, за което мечтаем, искаме и можем.

Ето 10 начина, чрез които бихте могли да помогнете на вашите деца да открият у себе си смелостта и да надмогнат страховете си.

1. Опознайте страховете на детето, вместо да ги пренебрегвате.

Да казвате на детето си да не се страхува, не е най-ефективният начин да му помогнете да се справи със страховете си. Важно е да опознаете истинския му страх. Каквато и да е вашата представа за страха, важно е детето да знае, че това е реалната представа и да не се съмнява в нея. Давайте му възможност да говори за страха си и показвайте разбиране. Важно е страха първо да бъде опознат, за да може да бъде преодолян.

2. Нека детето знае, че и провалът също е възможност.

Обществото постоянно потиска всички с идеята, че не е яко хората да се провалят. Провалът обаче се оказва най-добрият учител понякога. Много от световните открития са били предшествани от поредица провали и това не им е попречило по-късно да се превърнат във велик успех. Не позволявайте страхът от провал да пречи на детето ви – нека знае, че не е лошо понякога да не успееш и му покажете, че може да се учи от това и, че следващия път ще се справи по-добре.

3. Не предавайте собствените си страхове на децата си.

Напълно възможно е ние самите да сме причина за генерирането на страхове у децата. Реално погледнато, не е възможно да пазите страховете си в тайна от тях. Това, което можете да направите е да си поговорите с хлапетата и да им споделите, че все пак и вие сте хора и, че и вие понякога се страхувате от неща, от които понякога няма смисъл да се страхувате. Покажете им как се справяте със страха и как се опитвате да го преодолявате.

4. Помогнете им да идентифицират реалните си страхове.

Често, когато хората изразяват страх, всъщност се оказва, че говорят за нещо на крачка от страха – ако някой твърди, че го е страх да лети със самолет, то той сигурно има предвид, че го е страх от това самолетът да не се разбие. Ако детето твърди, че го е страх от чудовището под леглото може да се окаже, че всъщност не го е страх от това, че чудовището е под леглото, а от това, че може да излезе от там и да го нарани. Важна стъпка в преодоляването на страха е да се изясни какъв точно е страха, така че заедно да преодолеете трудностите.

5. Покажете му ползите от това да преодолее страховете си.

Понякога едно дете може да бъде толкова фокусирано върху страховете си, че да не може да види нищо отвъд тях. Поговорете си с него за ползите, които идват след преодоляването на този страх, какво ще получи от това и какво може да постигне. Задавайте му въпроси, които ще го накарат да се замисли повече върху позитивните неща, вместо да му ги казвате наготово. Това ще му помогне да насочи вниманието си към другата страна на страха.

6. Подсещайте го от време на време за вече забравените страхове.

Напомняйки на детето за вече отминали ситуации, в които е изпитвало страх да направи нещо, но в крайна сметка се е насладило на това, може да му донесе самочувствие и вяра в собствените му възможности.

7. Избягвате да го сравнявате с някой друг.

Насочете вниманието си към вашето дете и върху неговите страхове с опитите му да ги преодолее. Честото сравняване с други деца, освен че може да е напълно безполезно, може да накара детето ви да се почувства недооценено.

8. Научете го да различава съществените страхове от несъществените.

Сигурно сте забелязали, че докато правите опити да преодолеете страховете си не трябва да забравяте, че някои страхове са напълно истински и дори здравословни. Ако вашето дете се страхува от това да скочи във река пълна с крокодили – това е добре, не е страх, който ще искате да преодолява. Научете го да прави разлика между важните животоспасяващи страхове и ирационалните страхове, при които става въпрос за излишни рискове и непоправими последици.

9. Покажете му как може да се изправи пред страховете си с малки крачки.

Понякога най-добрият начин едно дете да преодолее страха е да скочи с двата крака напред, но пък в други случаи е по-добре да го накарате да направи това стъпка по стъпка. Водете се по страха на детето и ако този страх има съществен ефект върху него, покажете му как може да се преодолее, но на малки, постоянни етапи, без да напуска зоната си на комфорт. Заедно планирайте всеки бъдещ етап, за да да е сигурно какво ще се случи, като не е хубаво да има изненади, защото може следващият път детето да не ви повярва.

10. Не спирайте да му повтаряте, че не е само.

Може би най-важното нещо е да не спирате да повтаряте на детето си, че не е нужно да се изправя пред страховете си само. Ако то се чувстват сигурно в това, че винаги ще сте до него без значение какво може да се случи, може да изгради у детето усещане за безстрашие и смелост и да му помогне да продължава напред с убеденост и вяра.

 

Текстът е адаптиран от www.lifehack.org

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

14,056 преглеждания

Comments are closed.