Завърши конференцията за ранно детско развитие на УНИЦЕФ „Да пораснем заедно”
2 юни 2011 г., София. Днес завърши двудневната конференция на УНИЦЕФ за ранно детско развитие „Да пораснем заедно”. Бяха обсъдени важни въпроси в сферата на майчиното и детското здраве, храненето и развитието на децата и нуждата от подкрепата на уязвимите семейства. Повече от 350 участника от здравния и социалния сектор, неправителствени и родителски организации изслушаха и обсъдиха добри международни и български практики и опит във всички области на детското развитие. Започна дискусия и за възможността за прилагане на някои от моделите в България, както и нуждата от промени в здравната и социална система.
Особен интерес предизвика презентацията на Вивиан Бенет, която представи програмата за детско здравеопазване на правителството на Великобритания. Основният елемент на програмата са посещенията, подкрепата и здравните грижи, които се предоставят в дома на семейството. Основен акцент в действията на специалистите е подпомагането на ранното детско развитие и ранната интервенция в случаи на семейства от уязвими групи. Друг акцент в презентациите беше ролята на социалния работник в подкрепа на родителите още в болницата и взаимодействието на социалния и здравния сектор.
Беше засегната и темата за родителството и важността да се уважава, зачита и подкрепя ролята на родителите в отглеждането на децата. Много обсъждания предизвика темата за изключителното кърмене и захранването на бебетата. Беше представена и ранната интервенция в подкрепа на деца с увреждания и семействата им.
Бяха представени и икономическите ползи от инвестицията, политиките и програмите за ранно детско развитие, които носят полза за обществото като цяло.
Конференцията приключи със заключително изказване от страна на Десислава Димитрова, зам. министър на здравеопазването: „Ще очакваме с нетърпение коментарите и препоръките, които ще последват след тази конференция, за да продължим диалога започнал тук.”
Надя Шабани, председател на Държавна агенция за закрила на детето, подчерта значението на конференцията в контекста на процеса на деинституционализация и постави акцент върху работата по превенция и ранна интервенция като ключови и реформаторски за подобряване на грижата за децата. „Инвестицията в здравето и развитието на малките деца има 100% възвръщаемост от финансова и социална гледна точка.” – заяви тя.
„През изминалите два дни във всички работни групи и дискусии се откроиха няколко водещи послания: „да чуем семействата”, да подкрепим родителите”, да помогнем на майките да се грижат по- добре за своите деца, за да не се стига до изоставяне”. Родителите бяха изведени като ключов партньор на професионалистите, работещи с деца.” – сподели Диана Вакарелска от УНИЦЕФ и връчи думата на Василена Доткова, която представи гледаната точка на родителите по отношение на грижата за малките деца.
„Като родител, журналист и активист, в последните години наблюдавам една криза на доверието в здравната система и грижата за децата. Много майки избират да родят у дома, не ваксинират децата си, което крие рискове за тяхното бъдеще. Смятам, че това може да се промени ако здравните работници започнат да приемат родителите като личности със свой опит, предпочитания и право на избор. Нужно е лекарите да бъдат по- чувствителни към социалните проблеми на майките и бащите.” – препоръча Василена Доткова.
Таня Радочай връчи специална награда на УНИЦЕФ „Герой за майки и бебета” на д-р Анета Попиванова, заместник председател на Националния Комитет по Кърмене към Министерството на Здравеопазването, за нейния личен и професионален принос в насърчаване на кърменето и подкрепа на майките.
За УНИЦЕФ:
УНИЦЕФ е Детският фонд на Организацията на Обединените Нации и част от голямото семейство на ООН. От 1946 година насам, УНИЦЕФ е водеща организация, работеща в полза на децата, представена в над 150 страни по света. УНИЦЕФ помага за оцеляването и благоденствието на децата от ранното детство до юношеството. УНИЦЕФ оказва помощ в областта на детското здравеопазване и пълноценното хранене, за осигуряване на основно образование за всички момичета и момчета, както и за закрила на децата от насилие, експлоатация и СПИН. УНИЦЕФ се финансира изцяло от доброволни дарения на отделни лица, фирми, фондации и правителства.
952 преглеждания