Защо децата питат „Защо”?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

child-in-wonder

Децата не задават безкрайните си въпроси, започващи със „защо”, за да дразнят родителите си. Това е опит на детето да разбере истината за нещата, като очаква пояснителни отговори на всяко негово питане.

Децата между 2 и 5 годишна възраст са най-активни и определено са жадни за знание. Когато децата задават въпроси, те искат обяснение защо нещата се случват така или иначе. Обикновено родителите имат трудната задача да обясняват на мъниците си неща, от най-различно естество.   

Ако обяснението е по начина, по който детето иска, децата са доволни. Но ако не ги „устройва” отговорът, могат да продължат да ви питат още и още. Не забравяйте, че така те изследват света около тях, затова, имайте търпение.  

За децата на различна възраст, въпросът „защо” има различно значение, тъй като мотивацията е по-различна. Не винаги „защо” означава „защо” в действителност. Често пъти означава „Добре, сега това е интересно, хайде да го изследваме заедно”.

За малките деца „защо” може да е единственият начин те да задават въпроси. При въпроси от сорта на „Защо небето е синьо? Защо птиците пеят? Защо хората спят?” обикновено отговор, който съдържа самите факти, рядко ще задоволи любопитството на детето. Много по-задоволително за тях ще е възможността да изследват идеята с внимателен и загрижен родител. Може да го питате защо детето мисли, че хората спят или птиците пеят.

Познавателните умения бързо растат. Чрез „защо” децата откриват как света работи. От гледна точка на детето, откритията са наслада и пораждат възхищение. Затова нека не ги лишаваме от това удоволствие и ги оставим да изследват света.    

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

7,261 преглеждания

Comments are closed.