Записване в детска градина – какво трябва да знаем?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

pravatami

Времето лети и малкият човек вече не е толкова малък. Дойде време да го запишем на детска градина. По телевизията сме гледали за разни луди опашки от изнервени родители, които започват да се вият от малките часове. И нас ли това ни чака? А как стои прословутият въпрос с ваксините? В случай че поради една или друга причина не сме сложили всички? А ако успеем да съберем средства за частна детска градина, какви са правилата там?

Как се извършва кандидатстването и класирането за детска градина?

Детските градини представляват подготвителни институции в системата на народната просвета, в които се отглеждат, възпитават и обучават деца от 3-годишна възраст до постъпването им в първи клас. За щастие големите опашки за подаване на документи, които бяха проблем главно в София и в големите градове, вече са в миналото. В повечето големи градове в страната в момента съществуват електронни информационни системи за обслужване на детските заведения (като тази на София), чрез които родителите могат да се регистрират, да подадат информация, както и да посочат желанията си.

Тъй като в София и в някои от по-големите градове в страната свободните места в повечето детски градини са по-малко от броя на желаещите, приемът се извършва на конкурсни начала. Конкретно в София принципът за класиране е следният: въз основа на три групи критерии (общи, социални и допълнителни) всяко дете трупа точки и в зависимост от свободните места в градините се извършва класиране по ред на желанията. Кандидатите се разделят по общ (60% от квотата) и по социален (40%) критерий.

Общите критерии за класиране са:

Постоянен или настоящ адрес на територията на населеното място на поне единия от родителите.
Поне един работещ родител, който е социално осигурен (или родител редовен студент или докторант).
Детето има поне един родител/настойник или баба/дядо, които работят в общинска детска градина или ясла на територията на Столична община най-малко 6 месеца преди заявяване на предимство.
Детето е посещавало самостоятелна общинска детска ясла на територията на общината най-малко 6 месеца преди записване.

Детето ни може да кандидатства и на социална база, в случай се отговаря на някой от социалните критерии.

Малкият човек може да ползва преференции, (т.е., да получи допълнителни точки) ако отговаря на някой от допълнителните критерии, които се приемат от Педагогическия съвет на всяка детска градина и се обявяват ежегодно при изнасянето на информацията за свободните места.

NB! Критериите се доказват на място в момента на записване на детето в детското заведение. Трябва да се представят всички необходими документи. Ако документите не съответстват на заявените критерии, директорът ще откаже записване и ще върне кандидатурата за повторно класиране със съответния намален брой точки.

Какви документи са ни нужни, за да запишем детето в детска градина?

Задължителните необходими документи за записване в държавна детска градина са следните:

Заявление по образец (може да се изтегли от Заявление за записване);

Удостоверение за раждане на детето;

Лични карти на родителите. Ако заявлението се подава от друг човек е необходимо да се представи нотариално заверено пълномощно със заверени ксерокопия на личните карти. Допустимо е вместо оригинал на личната карта на втория родител да бъде представено ксерокопие;

Удостоверение за настоящ адрес (съвпадащ с адреса, посочен в информационната система като адрес на местоживеене на детето, който е в района на градината) – това е необходимо само ако адресът в поне една от личните карти на родителите не съвпада с адреса, посочен в системата.;

Служебна бележка от работодателя на майката – тя трябва да бъде с мокър печат, изходящ номер, ЕИК (Булстат) на работодателя, име и подпис на длъжностно лице – управител, изпълнителен. директор или главен счетоводител.

Трябва да бъдат указани длъжността на майката, дата на постъпване и адрес на местоработата;

Служебна бележка от работодателя на бащата – датата на издаването трябва да е след датата на класирането;

Здравно-профилактична карта на детето, попълнена от личния лекар – в оригинал;

Имунизационен паспорт или писмо от личния лекар за имунизационния статус на детето – в оригинал.

Какви са правилата за прием в частните детски градини?

Ако нашето семейство успее да събере нужните средства, можем да помислим и за частна детска градина. Главните преимущества на частните занимални са както по-добрата материална база, така и допълнителните занимания по спорт, езици и изкуства. Всяка частна детска градина има индивидуални изисквания за прием, но общото с държавните е, че задължително трябва да подадем заявление за кандидатстване по образец, както и да представим акта за раждане на детето и попълнена здравна карта с всички имунизации.

А ако правата ни са нарушени?

Контрол върху правилата за прием в общинските детски градини се осъществява от Дирекция “Образование” във всяка отделна община. Ако смятам, че правата на детето ми са нарушени, трябва да подам подробен писмен сигнал до съответната дирекция. Ако искам да се оплача от реда в държавна или частна детска градина, трябва да се свържа с Дирекция “Организация, контрол и инспектиране” на МОН.

Автор:
Невена Христова,

Pravatami.bg

Настоящата статия е любезно предоставена от Pravatami.bg и има за цел да очертае някои основни ваши права, като няма претенции да бъде юридически съветник. Ако имате затруднения с упражняването на тези основни права или случаят е по-сложен – съветваме ви да се консултирате с юридически експерт.
„Pravatami.bg: разкодираните закони“ е пилотният проект на Департаментa за правна култура. Проектът е със заложена социална функция, като основната му и единствена цел е да предоставя полезна и практична правна информация за своите читатели, поднесена по един разбираем начин.

 

Вижте още:

На какви финансови помощи и обезщетения имат право майките у нас?

Какво право на отпуск имат майките у нас при отглеждане на дете?

На какви безплатни услуги от Здравната каса имат право бременните у нас?

Ваксините! Какви са последиците, ако откажете да имунизирате детето си?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

22,469 преглеждания

Comments are closed.