Внимание: кърлежи
Лято е и нямаме търпение да пуснем малките деца да тичат на воля в градинките – нещо, което е здравословно за тях. Но искаме да ви предупредим за една опасност, която крият слънчевите разходки – кърлежите.
Българските кърлежи са сред най-заразните, става ясно от изявлението пред вестик „Труд“ на проф. Ива Христова, ръководител на националната референтна лаборатория по кърлежопреносими инфекции в Националния център по заразни и паразитни болести в София. В момента сме в пика на ухапванията от кърлежи, които се намират в своята младежка форма – нимфа. Те са малки и незабележими и приличат на малка черна точица, и се откриват единствено при целенасочен преглед от страна на родителите.
Ако открием кърлеж върху нас или детето, трябва незабавно да потърсим лекарска помощ за остраняването му и да се опитваме да си помогнем само, само в случй, че нямаме лекар наблизо. Статистиката сочи, че най-много потърсили лекарска помощ са пациентите от столицата, а в останалите райони, по-често прибягват до вадене на кърлежите в домашни условия, което крие рискове.
Районите, в които рискът от пренасяната от паразита лаймска болест е най-голям, са Габрово, Разград, Варненско и Бургарско. Случаите на марсилска треска са най-вече в Южна България, например в Пазарджик.
Професор Христова посочи също и тревожния резултат от скорошно проучване, който
показва, че българските кърлежи са двойно по-заразни, в сравнение с тези в Европа. Обяснението идва от факта, че България се намира в южната част на Европа, т.е. е в зоната, подходяща за развитието на паразита с климатичните си условия и с географските терени със зелени необработени масиви, каквито няма в западните и северните страни.
В България са концентрирани и много повече болестотворни микроорганизми, чиито преносители стават кърлежите. Това е причината за болестотворната комбинация от болести, които могат да ни донесат кърлежите.
4,064 преглеждания