Вие и вашето бебе след раждане

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Представете си, че вече сте взели първия си душ след раждане и се поглеждате в огледалото. Тогава ще трябва да преодолеете шока при гледката от корема си, който изглежда като набръчкан, спукан балон. Дръжте се здраво – има и още!

Гърдите

В часовете веднага след раждането, все още ще чувствате гърдите си меки, но в следващите 48–72 часа това ще се промени. Междувременно може да кърмите бебето си, като акушерката обикновено съветва да го направите до час след раждането.

Тялото ви вече произвежда ранно мляко, коластра – гъста, понякога жълтеникава течност, която е в малки количества, но с много хранителни съставки. Тя съдържа калории и протеини, необходими за вашето бебе, и 15-те мл., които бебето получава на всяко кърмене, е всичко, от което се нуждае – поне за сега.

През следващите няколко дена гърдите ви ще се напълнят, ще се втвърдят и ще излъчват топлина при докосване. Кърменето може да задълбочи дискомфорта ви, тъй като много жени го намират за трудно занимание, особено ако им е за първи път. Не се страхувайте да потърсите съдействие от акушерката, ако имате проблем с привикването на бебето. Тя е там, за да ви помага. Ако имате нужда, акушерката може да ви уговори среща с консултант по кърмене.

Може да чувствате зърната си болезнени и наранени. Опитайте се да запазите търпение и постоянство. Помолете акушерката или консултанта по кърмене да наблюдава дали държите бебето правилно и се възползвайте от съветите им.

Промяната на хормоналните нива (и фактът, че непознати наблюдават гърдите ви) може да ви предразположи към сълзи, но съветите на акушерката са във ваша полза – а не да ви накарат да почувствате сякаш сте се провалили. Не сте! Вие просто се учите и всичко се случва много бързо. Чувството на обърканост е естествено. Ако ви е трудно да се справите с него, поговорете с акушерката.

Вашето бебе

Малкото същество, което отдавна чакахте, най-накрая е тук и е нетърпеливо да се срещне с вас. Директният контакт се насърчава и е част от важното обвързване с вашето бебе. След вас идва ред и на бащата да се порадва на бебето.

В първите няколко дни от появата им на бял свят бебетата често се нуждаят от много прегръдки и близост, за да се адаптират. Не се притеснявайте, ако бебето е много сънливо през първото денонощие – в реда на нещата е. Трябва да го кърмите поне 6 пъти за 24 часа, но имайте предвид, че някои бебета се хранят до 10–12 пъти за същия период.

Напълно нормална е гледката на гъста, лепкава, черно-зелена маса в пелените на вашето бебе. Тя се дължи на мекониума – субстанция в първите няколко изпражнения на новороденото.

Бебето ви ще ви държи будни по никое време и без съмнение ще има моменти, когато ще чувствате, че е невъзможно да го умирите. Наистина не го прави, за да ви ядоса – бъдете търпеливи и си напомняйте, че това е нормално.

Акушерката може да ви помоли да проверявате пелените на бебето и да отбелязвате колко от тях са мокри или зацапани. Това се прави с цел да се увери, че бебето се храни добре и се чувства здраво и щастливо. Помнете, ако използвате пелени за еднократна употреба, може да ви бъде трудно да разберете дали са мокри, тъй като те попиват течността навътре. Може да се наложи да ги разделите на части или просто да използвате памучни пелени.

Вашето тяло

Коремът ви все още не се е прибрал и лошата новина е, че няма да го направи за една нощ. Всъщност той може никога да не бъде същият, въпреки приказките за холивудски чудеса с помощта на лични треньори и диетолози, които ни карат да вярваме, че е възможно. Истината е, че възвръщането на формата на тялото ще отнеме време, енергия и грижи. Но сега не е моментът за притеснения. Радвайте се на бебето и се възстановявайте. Освен няколко упражнения за таза, които може да правите и на легло, все още няма как да работите върху тялото си.

Въпреки това внимавайте какво консумирате. Ако кърмите, тялото ви се нуждае от правилен хранителен режим – плодове, зеленчуци, месо, зърнени храни и млечни продукти, за да бъде в добра кондиция и да посрещне нуждите на бебето.

Очаквайте доста кръвозагуба през първите дни и дори седмици след раждането. Това е нормално. Отделянето на съсиреци през първите 24–48 часа също се случва, въпреки че, ако имате някакви притеснения, се посъветвайте с акушерката.

Може да получите и спазми, когато матката се свива. Някои жени ги описват подобни на родилните болки. Ако чувствате прекален дискомфорт, попитайте акушерката какви са вариантите за облекчаване на болката.

Вашият ум

От емоционална гледна точка реалността на майчинството и начинът, по който се променя животът ви, може да не ви връхлетят веднага. Но когато това стане, може да изберете да прегърнете идеята или да се стресирате. Ако мислите, че не се справяте или просто се нуждаете от някого, с когото да поговорите, се обърнете към близък роднина или доверен приятел. Ако мислите, че се нуждаете от професионален съвет, поговорете с вашия доктор, акушерка, майчин или детски здравен консултант.

Помнете

Появата на променливи емоции е нормално явление през първите няколко дни след раждането. Вие не само страдате от липсата на сън, но трябва да се справите и с хормоналните промени и новите изпитания на майчинството. Естествено е да има периоди, когато се чувствате объркани от случващото се. Ако притесненията се запазват дълго или доминират, потърсете подкрепа.

Опитайте се да останете позитивно настроени. Да имате дете е невероятно преживяване и приключението тепърва започва.

Вижте всичко по темата тук.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

758 преглеждания

Comments are closed.