Валпургиева нощ

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Valpurgieva nosht

Heidelberg Walpurgisnacht. Източник: Уикипедия

В нощта на 30 април срещу 1 май в редица страни се чества Валпургиевата нощ. Германия, Финландия, Швеция, Естония, Литва, Латвия, Румъния и Чехия отбелязват този древен езически обичай.

Валпургиевата нощ се отбелязва в чест на света Валбурга (Валпурга, Валпургия). Тя е родена през 8 век, през 710 г., във Весекс. Племенница е на свети Бонифаций, а според легендата и дъщеря на саксонския принц свети Ричард. Тя се посвещава на християнската вяра и става монахиня в манастира, основан от брат й Вунибалд. Валбурга умира на 25 февруари 779 г. Канонизирана е за светица още на 1 май същата година.

В народните представи този ден се свързва и с езическата обредност и символика. Извършват се редица обичаи с езически характер по посрещането на пролетта. Езическият празник се нарича Белтен. Празнуването включва паленето на гигантски огньове в името на настъпващия нов сезон. Това е празникът на плодородието и възраждащата се природа. В далечното минало древните викингски обичаи на плодородието са били провеждани около 30 април и поради съвпадението на канонизирането на Валбурга, празненствата приемат нова форма. Постепенно почитането на светицата със силата на древните обичаи по посрещането на пролетта е възприето на различни места в Европа. С времето двата празника се смесват в единно цяло, което днес се нарича Валпургиева нощ.

Valpurgieva nosht

Валпургиевата нощ се свързва с още едно значение – в германската средновековна митология Валпургиевата нощ е празник на вещиците, които заедно с други нечисти сили се събират на Деня на света Валпургия на връх Брокен в планината Харц и се опитват да попречат на идването на пролетта. На традиционния празник на „злите сили“ се събират в карнавални костюми  хиляди туристи и любители на вещици и дяволи от различни страни.

Този мистичен смисъл на празника е претворен в редица литературни произведения – например във великата драма за четене „Фауст” на Гьоте и в Булгаковия шедьовър „Майстора и Маргарита”.

Maistora i Margarita

Сергей Александрович Алимов (р. 1938) – Илюстрации към книгата “Майстора и Маргарита”.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Празници

8,774 преглеждания

Comments are closed.