Тема в развитие:  Семейните помощи

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Depositphotos_800-600

Според броя на децата в семейството ще се определя размера на семейните помощи, а не на дете, както бе досега. Сумите на детските надбавки ще са еднакви за първо, второ и трето дете. Това заяви вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин при официалното представяне на проекта на Закона за семейни помощи за деца.

В момента за първо дете се полагат 35 лева месечна помощ, за второ – 50 лева, за всяко следващо по 35 лева. Министър Калфин не уточни какъв ще бъде размерът на семейните помощи тъй като той е предмет на Закона за бюджета за следващата година. Той заяви още, че промените които предстоят са по своето същество нова философия на политиката за отпускането на семейните помощи за деца.

Предвижда се подоходния критерий за достъп до семейните помощи от 350 лева на член от семейството да се увеличи на 420 лева от началото на следващата година, колкото ще бъде и минималната работна заплата, предвидена по закон. „Ще се търси завишаване на сумата за трето дете, така че семействата с три деца да получават по-големи семейни помощи”, уточни министърът. Това се прави с цел семействата с три деца да се стимулират финансово.

Предвижданите промени са с цел да се подобри сега действащата система за семейно подпомагане и да се гарантира равнопоставеност на децата в семейството, а така също и да се постанови равнопоставеност между родителите – биологични, осиновители или приемни семейства.

Законопроектът предвижда родители, които изоставят децата си в социални институции да не получават семейни добавки, а те да са само за родители, които отглеждат децата си в семейна среда. Ако детето е настанено извън семейството до навършване на двегодишна възраст, семейството дължи обратно получените еднократни помощи, които вече са получени. „Недопустимо е родители, които изоставят децата си, да получават семейни помощи”, каза Елена Кременлиева, директор на дирекция „Социално включване” в министерството. Тя посочи и друго изискване – родителите, които получават помощите, задължително трябва да живеят в страната.

Непълнолетните майки ще получават детски добавки само в натура, а техните родители ще бъдат лишени от правото да получават помощи за все още непълнолетните си деца. Проектът предвижда обаче непълнолетните родители да бъдат финансово подпомагани с еднократна помощ, която да се приравнява към годишната сума от детските добавки, но при условие, че посещават редовно учебните си занятия. Наред с това, те ще имат и право да получат пакет социални грижи и консултантска помощ с оглед на липсата им на опит.

Според министъра, у нас има проблем с непълнолетното родителство, макар че мащабите му да не са в особено големи размери – за последните пет години семейни помощи са получили 5000 непълнолетни майки. Мерките, които се предвиждат целят да се ограничи раждането на деца от деца.

Друга основна мярка за контролиране на отпусканите детски помощи ще е редовното провеждане на имунизациите при децата.

По-строги мерки ще има и за родителите, които нямат сключен граждански брак като се предвижда вече да се отчитат доходите и на двамата родители, независимо от начина по който те са обвързани. Основно условие ще е родителите да имат една и съща адресна регистрация.

Майките студентки ще получават еднократната помощ за раждане на дете, която в момента е 2880 лева, но на два пъти при записване на следващ семестър.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Новини

Етикети:

2,729 преглеждания

Comments are closed.