Световен ден на психичното здраве
Световният ден на психичното здраве се отбелязва за първи път на 10 Октомври 1992 година. Той стартира като годишна проява на Световната федерация за психично здраве с участието на тогавашния държавен секретар Ричард Хънтър.
Ключов момент в обявяването на 10-ти октомври за Световния ден на психичното здраве има Клуба на Първите дами, основан и представляван от г-жа Розалин Картър. Тази организация, подкрепяща и участваща в проявите за деня на психичното здраве, в последствие се преименува в “Международен комитет на жените-лидери към Световна федерация за психично здраве” (WFMH International Women Leaders Committe) и включва 41 жени – държавни лидери и членове на кралски фамилии.
В Световната федерация за психично здраве, създадена през 1948 година, членуват организации и лица от 112 страни от цял свят. Федерацията е акредитирана за консултант на ООН и работи в тясно сътрудничество със СЗО, ЮНЕСКО, Комисариата на ООН за бежанците, Комисията за човешки права, Международната организация по труда и др.
Целта на Световня ден на психичното здраве е да съкрати разпространението на депресивни разстройства, шизофрении, болестта на Алцхаймер и да насочи вниманието на обществото към психичните проблеми, да предизвика обществени дискусии по изучаването, превенцията и лечението на душевните болести.
В наши дни на планетата има повече от 450 милиона души страдащи от психични заболявания. А в западните страни всеки седми човек е параноик или страда от депресия. Тези проблеми с особена сила са актуални в бедните и развиващите се страни, които отделят едва 2% от бюджета си за психично здраве. Голяма част (80%) от тези средства отиват за болнично лечение, което обхваща едва 7% от нуждаещите се и средствата не достигат за програми по социализация и първична помощ. Затова, тази година денят протича под девиза “Инвестиране в психичното здраве”.
За ръстта на заболеваемостта помага натоварването, а предвестник на заболяванията е стресът. Той стана съставна част от живота на съвременния човек. Хората се борят с него, без да се замислят за това, че не е необходимо да се борим, а да не го допускаме.
Ето и някои факти:
Депресията е водеща причина за инвалидност в световен план.
Между 70% и 90% от пациентите с психични заболявания са инвалиди в някаква степен.
33% от държавите не заделят въобще бюджетни средства за психично здраве.
На всеки 40 секунди се извършва самоубийство.
4 от всеки 5 пациента с психично заболяване не получават лечение.
Почти 50% от всички психични заболявания започват преди 14-годишна възраст.
2,5 млн. смъртни случая годишно се дължат на злоупотреба с алкохол.
50 млн. души по света страдат от епилепсия.
3,497 преглеждания