Световен ден на кръводарителя
Денят се отбелязва от 2004 г. по инициатива на Световната здравна организация, Международната организация на Червения кръст, Международното дружество за кръвопреливане и Международната федерация на организациите на кръводарителите.
Целта на днешния ден е популяризиране на необходимостта от кръвопреливане. Даряването на кръв може да спаси човешки живот, освен това предизвиква производството на свежа кръв в организма, като по този начин пречиства кръвта.
През 2010 година у нас дарителите на кръв са над 162 хиляди души като 1/3 от тях са хора до 30 години. Благодарение на желанието за взаимопомощ и милосърдните жестове на много хора са дарени 82 230 л кръв. Кръводарител може да бъде всеки здрав човек на възраст от 18 до около 65 г. След извършване на преглед от специалист се преценява дали даряването на кръв е безопасно за здравето на дарителя. Кръв не може да се дарява повторно до 2 месеца. Препоръчително е мъжете да даряват до 5 пъти в една година, а жените – до 4 пъти. При претърпяването на хирургическа интервенция в срок по-малък от година не се препоръчва даряване на кръв. Неподходящи кандидат-кръводарители са и хора със зрителни проблеми (например с диоптър по-висок от 5), хората, които наскоро са ваксинирани, хора с различни заболявания и приемащите различни медикаменти, бременни жени.
1,000 преглеждания