Световен ден на авторското право и интелектуалната собственост

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Въвеждането на авторски права датира от края на 19 и началото на 20 век и има за цел да защити нематериални произведения. Различните държави предвиждат защита на правата на използване около 70 години след смъртта на автора, като тенденцията е за удължаване на този период на закрила.

Денят се отбелязва от 2001 г. по решение на ООН. Въведен е по инициатива на Световната организация на интелектуалната собственост (WIPO – World Intellectual Property Organization). През 1999 г. Генералната асамблея на Световната организация за интелектуална собственост одобрява идеята за избирането на специален ден, на който световната общественост да отдаде почит на авторите по цял свят и техните права. Цели се интелектуалната собственост във всяка една област – научна или артистична, да бъде уважавана и популяризирана.

Предложени са датите 14 април, 8 май и 6 юли. В крайна сметка се приема предложението на Китай и Алжир – 26 април. Това е датата, на която Конвенцията за учредяване на Световната организация за интелектуална собственост влиза в сила през 1970 г. Решението е взето официално на годишната среща на организацията през септември 2000 г.

Всяка година честванията преминават под различно мото. През годините са известни следните лозунги: „Да градим бъдещето днес” (2001 г.), „Насърчаване на творчеството” (2002 г.), „Направи интелектуалната собственост част от твоя живот” (2003 г.), „Мисля, фантазирам, творя” (2005 г.), „Интелектуалната собственост започва с една идея” (2006 г.) и др. На 26 април 2011 г. Световната организация за интелектуална собственост отбеляза Световния ден на интелектуалната собственост под мотото „Дизайнът на бъдещето” – „Designing the future”. 

За честването му през 2013 година, WIPO отправя послание за поглед към бъдещето и то ще премине под мотото “Творчество: Следващото поколение” (“Creativity: the next generation”).

Това, което преди години е било научна фантастика, е нашият свят днес. А какво ни очаква в бъдещето – всички искаме да знаем как ще изглежда светът ни утре. Как развитието на високите технологии и дигитализацията ще се отразят на начина ни на живот, кои ще бъдат новите изобретения, как ще комуникираме или слушаме музика, как ще работим и ще се лекуваме, кои са бъдещите велики изобретатели и хора на изкуството? 

На тази тема WIPO предлага разнообразие от дейности и инициативи, които да разпространят тяхното послание по света – от концерти на сцена, изложби, конкурси, до провеждането на семинари в университети и публични дебати на „горещи” проблеми в областта на интелектуалната собственост. 

„Бъдещето? Питайте следващото поколение.” – казва Световната Организация за Интелектуална Собственост.


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Празници

926 преглеждания

Comments are closed.