Страх от изоставяне – стратегии за справяне
След като се запознахме със страха от изоставяне при децата и неговите прояви, време е да поговорим и за начини, по които да направим преодоляването му по-лесно както за децата, така и за нас.
Как да направите сбогуванията по-лесни?
Предлагаме ви няколко стратегии, които да облекчат разделите през този труден период:
- Уцелете точния момент.
Опитайте се да не давате бебето си на ясла или да го поверявате на грижите на непознат човек във времето, когато то е между 8 месеца и 1 година – тогава за първи път е вероятно да се появи страх от изоставяне. Гледайте да не излизате в моментите, когато детето ви е уморено, гладно или неспокойно. Ако е възможно, планирайте излизанията си за след спането и хапването.
- Практика.
Опитвайте се да прекарвате известно време разделени и постепенно запознавайте детето с нови хора и места. Ако планирате да оставите детето си на грижите на някой роднина или на нова бавачка, поканете ги предварително, за да могат да прекарат известно време с бебето, докато и вие сте наоколо. Ако записвате детето на ясла или детска градина, направете няколко посещения заедно там преди да го оставите за целодневна грижа. Първоначално оставяйте детето за по-кратки интервали от време с бавачка, за да свине с това да сте далеч.
- Бъдете спокойни и последователни.
Създайте ритуал за излизане, в който се сбогувате с детето приятно и с обич. Запазете спокойствие и покажете вяра в детето си. Уверете го, че ще се върнете – обяснете му колко време няма да ви има, като използвате понятия, които то би разбрало (като след обяд), тъй като децата на тази възраст не познават времето. Отдайте му изцяло вниманието си, докато се сбогувате и когато кажете, че тръгвате, наистина го направете – връщането за малко само ще влоши нещата.
- Спазвайте обещанията си.
Важно е да се връщате във времето, което сте обещали на детето. Това е критична точка, която ще му даде увереност, че може да се справи с времето, в което е оставено само.
Колкото и да е трудно да оставите дете, което крещи и плаче за вас, важно е да имате вяра, че бавачката или човекът, който сте оставили да се грижи за детето ви, ще се справи. Може да помогне, ако се уговорите да се обадите в определено време, например 15-20 минути, след като излезете. Обикновено до това време повечето деца са се успокоили и си играят. Не се предавайте бързо и не се обаждайте по-рано!
Ако вие сте човекът, който се грижи за чуждо дете, което изпитва страх от изоставяне, опитайте се да го разсеете с някаква дейност или играчка, с песнички, игри или каквото и да е друго забавно. Може да ви се наложи да продължите да опитвате нови и нови неща, докато накрая нещо не грабен вниманието на детето.
Внимавайте да не споменавате мама и татко, но отговаряте на въпросите му, свързани с тях, простичко и директно. Може да кажете: „Мама и татко ще се върнат за вечеря. Хайде да си поиграем с тези играчки!”.
Как да подготвите бебето за разделите?
Както с всеки преход, дайте възможност на бебето ви постепенно да свикне с идеята. Независимо дали ще оставите детето на грижите на някой от семейството или на детегледачка, следвайте следните предложения:
Нека бебето ви се почувства удобно.
Помолете новата бавачка да ви посети и поиграе с бебето няколко пъти преди да ги оставите за първи път сами. За първото истинско занимание само двамата, помолете я да дойде половин час преди да излезете, за да се заиграят преди да ги оставите. Приложете същия подход, когато оставяте детето си на целодневна ясла или градина.
Винаги казвайте „Довиждане”.
Целунете и прегърнете детето, когато тръгвате и му кажете къде отивате и кога ще се върнете. Нека това сбогуване не е дълго.
Винаги казвайте „Довиждане”: Част 2.
Опитайте се да устоите на импулса да се измъкнете незабелязано. Бебето ви ще се разстрои още повече, ако помисли, че сте изчезнали ей така.
Не придавайте особена важност на излизането.
Бебето ви усеща вашите емоции, затова покажете топли чувства и ентусиазъм относно човекът, който сте избрали да се грижи за него, докато се върнете. Не плачете и не се разстройвайте, ако бебето ви се разплаче – поне не и докато то може да ви види. И двамата ще се справите. Когато се върнете вероятно ще ви бъде съобщено, че детето е спряло да плаче скоро след като сте затворили входната врата.
Веднъж тръгнали, не се връщайте за малко.
След като тръгнете, връщането за малко, за да успокоите детето всъщност само влошава нещата. Не го правете!
Първо опитайте пробно.
Ограничете първото си излизане вечер или следобед до не повече от час. Когато бебето започне да свиква с бавачката, а и вие да се чувствате по-спокойни с нея, може да увеличите времето за излизане.
Как да се справите със страха от изоставяне вечер?
Страхът на детето от изоставяне вечер, докато то спи е много реален, затова е важно да направите часовете преди лягане колкото се може по-спокойни, а защо не и забавни.
Отделете малко допълнително време за гушкане преди лягане, докато четете на детето или му пеете.
Ако бебето се разплаче след като го оставите само в леглото е добре да отидете при него – както, за да се увери то, така и вие, че всичко е наред. Но направете тези „завръщания” кратки и скучни и то ще се научи да заспива без много помощ от ваша страна. Накрая ще може да заспива съвсем само.
Какво да правите, ако нищо не помага
Бебетата имат собствен характер и той е различен при всички. Ето защо при някои бебета изблиците на страх ще са по-силни, отколкото при други. Ако бебето ви не може да се успокои с прости методи, може би е време да преосмислите нещата.
Обърнете внимание на яслата, градината или детегледачката. Може би човекът или хората, които се грижат за детето ви през деня не са подходящи за вашето бебе, особено ако то продължава да проявява тревожност и да плаче, когато го оставяте.
Помислете дали начинът, по който се сбогувате с бебето е подходящ. Измъквате ли се, когато то не ви вижда? Правите ли да изглежда излизането ви сякаш заминавате на война? А може би вървите бавно заднешком със сълзи на очите, докато се разделяте с бебето? Едно простичко „Ще се видим по-късно, хлапе” например, последвано от бърза прегръдка и целувка, могат да направят чудеса с едно тревожно дете. Начинът, по който действате ще покаже на детето, че не е нещо кой знае какво, че излизате за малко и че ще се върнете скоро.
Временно е
Запомнете, че тази фаза ще мине. Ако детето ви никога не е било оставяно на грижите на друг, ако е срамежливо по рождение или е преживяло някакъв стрес, положението може да е по-тежко, отколкото при други деца.
Доверете се на инстинктите си. Ако детето ви отказва да отиде на ясла или градина или да остава с детегледачката и ако се появят и други симптоми на напрежение, като проблеми със съня или загуба на апетит, тогава може би има проблем с човека или хората, които полагат грижи за детето ви пред деня.
Ако детето продължава да страда от силен страх от изоставяне в предучилищна или училищна възраст и това влияе на ежедневните му активности, обсъдете това с лекаря ви. Това може да говори за рядко, но по-сериозно състояние известно като страхово разстройство.
Децата с такова разстройство се страхуват да не бъдат изгубени от член на семейството и често са убедени, че нещо лошо ще се случи. Поговорете с вашия лекар, ако детето ви има някои от тези симптоми:
- симптоми на паника (като гадене, повръщане или недостиг на въздух)
или паник атаки преди родителят да излезе - кошмари свързани с изоставяне
- страх да спи само
- прекалена тревожност да не бъде изоставено или отвлечено, както и да ходи някъде
без родител
Повечето деца преодоляват страхът от това да са разделени от родителите си без медицинска намеса. Ако имате някакви притеснения относно вашето дете и неговото поведение, консултирайте се с вашия лекар.
*В оригиналният текст е използван изразът separation anxiety, което ние сме превели Страх от изоставяне
12,893 преглеждания