Стивън Хокинг: “Жените. Те са пълна мистерия.”
Британският астрофизик Стивън Хокинг почина днес на 76-годишна възраст, съобщиха децата му в комюнике, цитирано от Франс прес.
“Ние сме дълбоко опечалени от смъртта на нашия любим баща. Той беше велик учен и изключителен човек, чиято работа ще живее още много години”, пишат децата му Люси, Робърт и Тим в текста, публикуван от британската агенция Прес асосиейшън.
Гениалният учен е починал в дома си близо до Кембридж, съобщават от семейството му.
“Ще го помним с красивия му ум и невероятното чувство за хумор, добавят те.”
“Неговият кураж и постоянство, с неговия блясък и хумор, вдъхновяваха хората по цял свят”, се изтъква още в съобщението за смъртта му.
Стивън Уилям Хокинг е роден на 8 януари 1942 г. в Оксфорд. През 1963 г. той е диагностициран с амиотрофична склероза и лекарите му дават не повече от две години живот. 22 години по-късно, след пневмония, му правят и трахеоктомия, която го лишава от способността да говори и той започна да използва реч синтезатор.
Сериозното заболяване не е пречка Хокинг да се превърне в един от най-известните теоретични физици на нашето време. Основното поле на неговите научни изследвания са космология и квантова гравитация. Голяма част от времето си той посвещава на изучаването на черните дупки. Автор е на теорията за “изпарението” на черни дупки, дължащи се на радиация (това явление се нарича “Хокинг лъчение”).
Стивън Хокинг е автор на много популярни научни трудове, включително “Кратка история на времето”, “Черни дупки и млади вселени”, “Светът накратко” и други.
Приятелят на Хокинг – друг известен физик Нийл деГрас Тайсън, заяви, че смъртта на Хокинг е оставила “интелектуален вакуум”.
Хокинг отхвърляше тезата за задгробен живот след смъртта, като казваше, че това е убежище за страхливците. “Живях под заплахата от ранна смърт през последните 49 години от живота си”, споделяше гениалният учен. “При все това аз не се страхувам от смъртта, но и не бързам да умра. Има толкова неща, които трябва да свърша преди това!”
Попитан за смисъла на човешкото съществуване в интервю пред “Гардиън”, Хокинг казва, че нашият мозък е като компютър, който спира да работи, когато компонентите му се повредят.
“Няма рай и живот в отвъдното за развалените компютри, това е само една красива приказка за хора, страхуващи се от тъмнината!”
“Доколкото съществува такава сила като гравитацията, Вселената би могла да създаде себе си от нищото. Не е необходим Бог, за да запали “огъня” и да накара Вселената да работи”, казва Хокинг в книгата си The Grand Design.
Запитан в едно интервю по повод неговата 70-годишнина за какво мисли през повечето време, той отговаря: “За жените. Те са пълна мистерия”.
2,106 преглеждания